Energjia e oqeaneve

  ujë

Energjia detare vjen nga pushtet potencial, kinetika, termike dhe kimia e ujit të detit, të cilat mund të përdoren për të prodhuar ELECTRICIDAD, energjia termike ose uji i pijshëm.

Mund të përdoren teknologji shumë të larmishme, të tilla si stacione baticë, turbina nënujore që shfrytëzojnë baticat dhe rrymat oqeanike, gjeneratorët e nxehtësisë bazuar në transformimin e pushtet termikeoqeanet dhe sisteme të ndryshme që përfitojnë nga energjia e valëve dhe kripësi

Energjia e oqeanet është potencialisht i konsiderueshëm, por është shumë i shpërndarë dhe për këtë arsye është i vështirë për tu mbledhur, dhe është larg vendeve të konsumit. E vetmja që është kapur deri më tani është energjia e baticat, por vetëm në disa vende.

Me përjashtim të stacione baticë, teknologjitë oqeanike janë në një fazë demonstrimi dhe Projektet pilotët, dhe shumë prej tyre kërkojnë kërkime dhe zhvillime të mëtejshme.

Disa nga këto teknologji karakterizohen nga një ndryshueshmëri e fortë e prodhim energji dhe nivelet e parashikimit (për shembull, valët, amplituda e baticës dhe rrymat), ndërsa të tjerët ka të ngjarë të shfrytëzohen pothuajse vazhdimisht, ose në një mënyrë të kontrollueshme (për shembull, pushtet termike të oqeaneve dhe kripësisë).

Më shumë informacion - Ngrohja do të modifikojë rrymat oqeanike


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.