Energjia e erës në 2017 dhe parashikimet për 2018

energji eolica

Në vitin e kaluar, energjia e erës në vitin 2017 ka qenë e dyta furnizuesi të sistemit energjetik të vendit tonë. 23 GW e energjisë së erës kanë prodhuar më shumë se 47 TWh, të cilat përfaqësonin rreth 20% të energjisë elektrike totale të konsumuar.

Fuqia e erës ka qenë të sjellur në mënyrë të qëndrueshme, duke siguruar pak a shumë të njëjtën energji elektrike si në vitin 2016.

parku eolico

Fuqia e eres

Aktualisht, ka më shumë se 20.000 turbina ere të instaluara në Spanjë, të shpërndara në më shumë se 1.000 ferma me erë. Për pjesën më të madhe, ata kanë pasur një sjellje shkëlqyeshëm në ditët kyçe të pikut të kërkesës.

Sipas Red Eléctrica Española (REE), rekordi për prodhimin e energjisë së erës ndodhi më 27 dhjetor 2017, me një prodhim prej 330 GWh, duke qenë teknologjia e parë në përzierjen e gjenerimit, me një mbulim të kërkesës për energji elektrike prej 47%.

Në fakt, Dhjetori 2017 ka përfunduar duke qenë muaji Dhjetor me më shumë brez era e historisë.

fermat me erë

Pa këtë kontribut të energjisë së erës dhjetorin e kaluar, çmimi mesatar i tregut të energjisë elektrike mund të ketë qenë deri në 20 € / MWh më e lartë, kështu që rrit në gjenerimin e erës ka nënkuptuar një kursim prej 30-35% krahasuar me vitin e kaluar (Rreth 400 milion €)

Ka gjithashtu 210 industri të shpërndara në të gjithë gjeografinë spanjolle, duke e vendosur Spanjën si prodhuesi i katërt më i madh në botë. Fatkeqësisht për shkak të dekreteve të Partia Popullore, këto qendra i kanë kushtuar të gjithë veprimtarinë e tyre eksportit.

Era në det të hapur

Që nga viti i kaluar, industria spanjolle e erës është rritur në tregun e erës në det të hapur. Nga Platforma Teknologjike e Sektorit Spanjoll të Energjisë së Erës, REOLTEC, veprimet e kërkimit, zhvillimit dhe inovacionit janë integruar dhe koordinuar që i përgjigjen nevoja të sektorit spanjoll të erës. Në vitin 2017, bashkëpunimi në R&D & I ndërmjet sektorit publik dhe biznesit u rrit në një treg mjaft konkurrues, duke lehtësuar industrinë spanjolle të erës pozicionin e saj në erërat në det të hapur.

fermë me erë në det të hapur për marrjen e energjisë së rinovueshme

Ankandet e rinovueshme

Për të qenë në përputhje me direktivat evropiane, qeveria ka kryer 3 mega ankande të rinovueshme, dy në 2017 dhe një në 2016. Këto i kanë dhënë një shtytje të rëndësishme sektorit spanjoll të erës pas viteve të fundit në të cilat kanë qenë vetëm 65 MW energji të erës instaluar

Historia e energjisë së erës dhe Mullinjve

Tranzicioni i energjisë

Për të përmbushur sfidën e planifikimit të tranzicionit të energjisë, AEE ka përgatitur një analizë që mbledh pozicionin e sektorit në lidhje me formulimin e Ligjit për ndryshimin e klimës dhe kalimin e energjisë.

Si rezultat i analizës së AEE, energjia e erës e instaluar në vitin 2020 do të arrinte 28.000 MW (duke marrë parasysh ankandet e reja të dhëna tashmë dhe kuotën e erës Kanariane), në mënyrë që fuqia e erës të rritet mesatarisht me 1.700 MW në vit ndërmjet fundit të 2017 dhe fillimit të 2020

Instalimi i një mulli me erë

Në dekadën vijuese ajo do të rritet me 1.200 MW në vit deri në 2030, duke arritur 40 GW të energjisë së instaluar.

Falë këtyre turbinave të reja të erës nga studimi i AEE, emetimet e sektorit elektrik spanjoll do të ulen me 2020% deri në vitin 30 krahasuar me 2005 (viti referues për sistemin evropian të tregtimit të emisioneve, ETS në akronimin e tij në anglisht) dhe me më shumë se 40% deri në 2030.

Sipas PREPA, 100% e dekarbonizimit do të arrihej deri në vitin 2040. Për më tepër, përzierja spanjolle e energjisë elektrike do të arrinte 40% të mbulimit të kërkesës me burime të ripërtëritshme në 2020, 62% në 2030, 92% në 2040 dhe 100% deri në 2050.

Sfidat për të ardhmen

 • A përzierje elektrike i ekuilibruar
 • Koordinimi i organeve të ndryshme me kompetencë për të Niveli nacional dhe autonome në energji.
 • Gjeni një ekuilibër midis uljes së kostos së energjisë elektrike dhe investimeve të ardhshme. Mekanizmat do të duhet të gjenden në mënyrë që situata të jetë i qëndrueshëmsiç janë kontratat bilaterale afatgjata ose mbrojtjet e çmimeve.
 • Vendosni një kornizë të qëndrueshme rregullatore që lejon tërheqjen Inversiones e nevojshme
 • Në rastin e arkipelagut Kanarian, është thelbësore të vini bast në energjinë e erës për të ulur koston e gjenerimit në ishujt (aktualisht kostoja është më shumë se dyfish sesa në gadishull, për shkak të varësisë nga lëndët djegëse fosile).
 • Objektivat kryesore të kërkimit kanë për qëllim uljen e kostove dhe përmirësimin e cilësisë së produktit, integrimin e rrjetit në kushte optimale të sigurisë dhe besueshmërisë, dhe përmirësimin e procesit të prodhimit. E gjithë kjo duhet të jetë themelor për të mbajtur Spanjën si një lider në teknologjinë në det të hapur dhe për të krijuar kushtet e nevojshme për zbatimin e energjisë së erës në det të hapur.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.