Energjia e erës ishte burimi që kontribuoi më shumë për Spanjën në janar

energjia e erës Spanjë

Energjitë e rinovueshme nuk zhvillohen të gjitha në të njëjtën mënyrë, pasi kjo varet shumë nga zonat ku ndodhen, sektorët kushtuar atyre, numri i njerëzve dhe subjekteve që investojnë në to, etj. Gjatë këtij muaji janar, energjia e erës ka qenë ajo që ka gjeneruar sasinë më të madhe të energjisë në Spanjë.

Dëshironi të dini përqindjet e energjisë për këtë muaj janar?

Gjatë muajit janar, energjia e erës Ajo ka gjeneruar 24,7% të prodhimit të përgjithshëm të energjisë elektrike në Spanjë. Me një kërkesë mujore prej 22.635 GWh, energjia e erës ka gjeneruar 5.300 GWh, 10,5% më shumë se ajo e gjeneruar në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, sipas të dhënave të REE.

Përkundër faktit që në Spanjë ka një numër të madh orësh me diell, gjenerohet energjia diellore fotovoltaike ajo korrespondon vetëm me 1,9% të të gjithë energjisë.

Në Spanjë ka më shumë se një mijë ferma me erë dhe, për shkak të stuhive të vazhdueshme të vuajtura në dy muajt e fundit, ata janë përgjegjës për gjenerimin e 25% të energjisë elektrike që ne konsumojmë. Dhjetorin e kaluar 2017, ajo gjeneroi 25,1% të të gjithë energjisë dhe këtë janar 24,7%.

Energjia e erës është bërë opsioni që ka kontribuar më së shumti energji elektrike në sistemin e energjisë. Që nga viti 2017, fuqia e erës në Spanjë është rritur me një total prej 95,775 MW të energjisë së erës, nga të cilat 59,1 MW janë instaluar në Ishujt Kanarie.

Në total, e shpërndarë në 800 komuna, Spanja ka 23.121 MW energji të erës.

Ashtë për të ardhur keq që, me stuhitë që kanë ndodhur në Spanjë gjatë këtyre dy muajve, nëse numri i orëve të diellit që kemi përdorur gjithashtu, energjia e rinovueshme mund të kishte tejkaluar energjinë fosile dhe, me të, të kishte ulur ndotjen e ajrit dhe emetimet e gazeve serë të reduktuara.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.