Energjia diellore termoelektrike

energjia diellore termoelektrike

La energjia diellore termoelektrike o Termike diellore është një teknologji që përdor nxehtësinë e diellit për të prodhuar energji elektrike. Ky proces zhvillohet në të ashtuquajturat termocentrale diellore, ose termocentrale diellore, të cilat filluan të ndërtohen në Evropë dhe Japoni në fillim të viteve 80. Avantazhi i kësaj energjie është se është e pastër, e bollshme dhe e rinovueshme. : Çdo dhjetë ditë, Toka merr nga dielli të njëjtën sasi energjie si të gjitha rezervat e njohura të naftës, gazit dhe qymyrit. Aktualisht, bashkëjetojnë disa lloje të termocentraleve diellore termoelektrike. Spanja është në një pozicion të favorshëm në këtë fushë, pasi ka disa termocentrale diellore dhe një sektor të fuqishëm industrial, duke marrë pjesë në projekte në të gjithë botën.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat dhe rëndësinë e energjisë diellore termoelektrike.

Çfarë është energjia diellore termoelektrike

panele diellore hibride

Një termocentral diellor funksionon si një termocentral, por në vend të qymyrit ose gazit natyror, ai përdor energjinë diellore. Rrezet e diellit përqendrohen përmes pasqyrave në marrës, duke arritur temperaturat deri në 1.000 ºC. Kjo nxehtësi përdoret për të ngrohur lëngjet dhe për të gjeneruar avull, i cili drejton turbinat dhe gjeneron energji elektrike. Ndërsa impiantet e para mund të funksiononin vetëm gjatë orëve të rrezatimit diellor, sot nxehtësia mund të ruhet për ta prodhuar atë gjatë natës.

Llojet e bimëve

termocentralet diellore

Aktualisht ekzistojnë tre lloje kryesore të termocentraleve diellore. Prodhimi i energjisë elektrike është i ngjashëm, ndryshimi është se si përqendrohet energjia diellore.

Impianti i kullës termike diellore

Ai përdor një grup pasqyrash të drejtuara, të quajtura heliostats, për të fokusuar rrezet e diellit në marrës të vendosur në kullë. Në terma afatmesëm, është një teknologji e provuar, efektive dhe fitimprurëse. Impiantet e para pilot të këtij lloji u ndërtuan në Almeria (Spanjë) dhe Nio (Japoni) në vitin 1981. Sfida aktuale është ulja e kostos së ndërtimit të termocentraleve diellore të kullave.

Pjata parabolike ose termocentrali diellor me pjatë Stirling

Ky termocentral diellor përdor një pasqyrë parabolike në formë pjate për të fokusuar rrezet e diellit në një motor Stirling në pikën qendrore të parabolës. kështu që quhet edhe disku qendror Stirling. Nxehtësia e akumuluar rrit temperaturën e ajrit, e cila drejton motorin Stirling dhe turbinën për të prodhuar energji elektrike. Bima më e famshme e pjatave parabolike është ajo në Mojave (Shtetet e Bashkuara të Amerikës).

Termocentrali parabolik i lugit diellor

Këto lloje bimësh janë më premtueset nga pikëpamja tregtare. Ata përdorën një pasqyrë në formën e një cilindri parabolik me një kanal përgjatë boshtit të tij që përqendronte rrezet e diellit. Tubi përmban një lëng që nxehet dhe prodhon avull që drejton një turbinë. Impiantet termike diellore parabolike të lugëve funksionojnë në Spanjë dhe vende të tjera.

Zhvillimi i energjisë diellore termoelektrike

panele diellore në shtëpi

Bazat e energjisë termike diellore u përcaktuan nga Augustin Mouchot në 1878, dhe në vitet 1980 disa përvoja treguan qëndrueshmërinë e saj. Megjithatë, deri vonë, energjia termike diellore është penguar nga tre faktorë:

 • Kostoja e lartë e materialeve ka filluar të bjerë pasi teknologjia është zhvilluar dhe rendimentet janë rritur.
 • Është e pamundur të ruash energji për ta prodhuar atë brenda natës. Ky kufizim ka filluar vetëm kohët e fundit të kapërcehet nga teknologjitë që ruajnë nxehtësinë. Për shembull, fabrika Gemasolar në Sevilje përdor kripë të shkrirë për të ruajtur nxehtësinë, kjo është arsyeja pse është bërë termocentrali i parë diellor i aftë për të furnizuar energji 24 orë në ditë.
 • Sasi të mëdha të rrezatimit diellor kërkohen gjatë gjithë vitit, gjë që kufizon futjen e kësaj energjie në rajonet më jugore. Megjithatë, projekte ambicioze si Desertec propozojnë ngritjen e fabrikave në rajone si shkretëtira e Saharasë dhe më pas dërgimin e energjisë elektrike në Evropë.
 • Shumë projekte të energjisë termike diellore janë duke u zhvilluar aktualisht në vende të tilla si Algjeria, Maroku, Shtetet e Bashkuara ose Australia. Shumë ishin të përfshirë spanjollët.

Energjia diellore termoelektrike në Spanjë

Spanja është një fuqi botërore në energjinë termike diellore. Kushtet e vendit janë ideale për instalimin e termocentraleve diellore për shkak të orëve të bollshme me diell dhe zonave të mëdha të shkretëtirës. Impiantet e para pilot, të quajtura SSPS/CRS dhe CESA 1, u ndërtuan në Tabenas (Almeria) në 1981 dhe 1983, respektivisht.

Në vitin 2007, në Sanlúcar la Mayor (Sevilje) u vu në punë impianti i parë komercial termik diellor PS10 në botë. Në vitin 2011, 21 termocentrale me një kapacitet prej 852,4 MW ishin në funksion dhe 40 të tjerë në projekt, sipas Protermosolar. shoqata spanjolle e industrisë termike diellore. Kur të gjitha këto impiante të reja të hyjnë në punë, rreth vitit 2014, Spanja do të jetë prodhuesi kryesor në botë i këtij burimi premtues 100% të energjisë të pastër dhe të rinovueshme.

aplikimet

 • Aplikimet: Ujë të ngrohtë sanitar, ngrohje, ajër të kondicionuar dhe ngrohje pishine. Në shtëpitë me një familje mund të mbulojë deri në 70% të konsumit të ujit të ngrohtë.
 • operacioni: Pllakat termike janë përgjegjëse për mbledhjen e rrezatimit diellor dhe transferimin e nxehtësisë në lëngjet që qarkullojnë nëpër to.
 • Rregulloret dhe ndihmat: Kodi Teknik i Ndërtimit (CTE) i miratuar në 2006 kërkon instalimin e paneleve diellore në të gjitha ndërtesat e reja. Ndihma shtetërore dhe territoriale mund të mbulojë një të tretën deri në gjysmën e kostove të instalimit.
 • Kostot dhe kursimet: Kostoja mesatare e instalimit për 2 metra katrorë është vetëm rreth 1.500 euro ujë të ngrohtë. Krahasuar me një kazan me gaz natyror ose propan, kursimet e energjisë janë 150 €/vit, dhe nëse karburantet fosile dhe energjia elektrike vazhdojnë të rriten, kursimet e energjisë do të jenë edhe më të mëdha. Pa subvencione, periudha e shlyerjes është rreth 10 vjet, me subvencione zgjat vetëm 5 vjet.

Energjia diellore termoelektrike ka aplikime edhe brenda shtëpisë. Le të shohim se cilat janë ato:

 • aplicación: Prodhimi i energjisë elektrike për përdorim shtëpiak ose për rishitje në rrjetin e përgjithshëm.
 • operacioni: Panelet fotovoltaike konvertojnë rrezatimin diellor në energji elektrike.
 • Rregulloret dhe asistenca: Kompanitë e energjisë elektrike janë të detyruara ligjërisht të blejnë energji fotovoltaike të integruar në rrjet, duke paguar një zbritje për prodhuesit (aktualisht 575% të çmimit për kilovat). Nga ana tjetër, kodet teknike të ndërtimit kërkojnë vendosjen e paneleve fotovoltaike në çdo godinë publike apo private mbi 3.000 metra katrorë.
 • Kostot dhe kursimet: Për vetëfurnizim, çmimi i një njësie të vogël 5 kW është rreth 35.000 euro. Duke qenë se konsumi vjetor i energjisë i një shtëpie mesatare është rreth 725 euro, investimi amortizohet vetëm pas 48 vitesh.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për energjinë diellore termoelektrike dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Sintora Cue dijo

  “Duke qenë se konsumi vjetor i energjisë i një shtëpie mesatare është rreth 725 euro, investimi nuk paguhet vetëm pas 48 vitesh”. Kjo deklaratë që ju bëni në amortizimin e një pajisjeje 5Kw më duket e gabuar. Faleminderit