Energjia diellore termike ndihmon në zvogëlimin e ndotjes

Edhe pse në përgjithësi të gjitha burimet e energjisë së rinovueshme janë interesante për të zvogëluar ndotje, një nga ato që ndihmon në zvogëlimin e dioksidit të karbonit në atmosferë është energjia termosolare, një lloj energjie që pak nga pak po përhapet në të gjithë botën dhe është interesante për shumë vende.

Sigurisht që është një energji shumë e rëndësishme për prodhimin e energjisë së pastër dhe tani është provuar që kontribuon në mënyrë aktive në zvogëlimin e dioksidit të karbonit, prandaj është një arsye tjetër shtesë për të marrë parasysh këtë energji dhe se vendet me rrezatim të mirë diellor mund të vazhdoni të mendoni për projekte ku energjia termosolare mund të jetë i pranishëm dhe kështu të rritet në mënyrë progresive prodhimi.

Termike diellore gjithnjë e më shumë po merr një rol më të madh brenda energji e rinovueshme, veçanërisht sepse energjia e diellit është e bollshme në pjesë të ndryshme të botës dhe kjo na lejon të prodhojmë shumë energji falë diellit, i cili është një energji që nuk ndot dhe që pa dyshim është një energji me një të ardhme shumë premtuese përpara , për tu përshtatur para se të mbarojë energjia e pa rinovueshme.

Gjithmonë është mirë të dimë se energjia e rinovueshme ndihmon që mjedisi ynë të mbetet në gjendje të mirë dhe se gjithashtu me energji të rinovueshme mund të ndihmojë që konsumi i energjisë të mos lëshojë sa më shumë gazrat ndotës në atmosferë, e cila është një aspekt tjetër themelor që demonstron kontributin e vlefshëm të energjisë së përtëritshme në mjedisin tonë.

Foto: Flickr


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Stephanie dijo

  A ndihmon energjia gjeotermale në uljen e ndotjes në?
  a) Ajri
  b) Toka
  c) Zhurma
  d) Uji
  Cila nga ato është?