Energjia diellore kundrejt burimeve të tjera të ripërtëritshme të energjisë

Krahasimi i energjisë së rinovueshme

Të gjitha energjitë e rinovueshme kanë përparësitë e tyre, si dhe të metat e tyre, por çka nëse krahasojmë energjinë diellore me burimet e tjera të ripërtëritshme?

Për shembull, në hidrocentralin dhe energjinë e erës ka një ndryshim të madh krahasuar me energjinë diellore.

Shumë nga këto ndryshime mund të shihen në një mënyrë të përgjithshme në shumë vende që i kanë të instaluara, por nëse shikojmë drejt Spanjës, kjo diferencë është edhe më e madhe.

energjia hidraulike

Duke folur pak për secilën energji të përmendur, mund të them se në rastin e energjia hidraulike duke pasur rezervuarë të mjaftueshëm operacionalë për të prodhojnë kësaj energjie nuk mund të arrijmë asgjë më pak sesa figura e 20.000 MW.

Por, ekziston gjithmonë një por, është siç e përmenda, fjala magjike këtu është "operative" sepse jo të gjithë rezervuarët mund të funksionojnë Dhe nuk u referohem problemeve të mirëmbajtjes ose funksionimit (të cilat gjithashtu do të jenë aty) por ujit, burimit të pakët natyror që nevojitet për të prodhuar atë energji.

Me të mbjella pranë rezervuarit që marrin ujë për ujitje, nevojat themelore dhe thatësira tipike të vendit tonë ose të paktën pjesërisht, i bëjnë shumë rezervuare të paaftë të fillojnë.

Kjo do të thotë se me kjo energji nuk mund të llogaritet vazhdimisht Për shkak të faktit se duhet të plotësohen kushtet e reshjeve dhe ruajtjes së ujit të nevojshme për të bërë ujëvarat dhe për të prodhuar energjinë e nevojshme.

Rezervuarët për energji

Fuqia e eres

Nga ana tjetër kemi energjia eolike, duke pasur një kapacitet të madh infrastrukturor të kësaj energjie për të cilën jemi të aftë prodhojnë afërsisht 40% të totalit e nevojshme, e cila do të ishte ekuivalente me 23.000MW, dhe kështu të jetë në gjendje të furnizojë një pjesë të madhe të territorit spanjoll.

Përsëri këtu është një tjetër fjalë magjike që ju ndoshta tashmë e keni në mendje, "era", me të vërtetë, në një ditë pa erë nuk prodhohet asgjë dhe me të cilat kemi vetëm disa turbina ere pa bërë asgjë.

Parku Eolico

Energji diellore

Sidoqoftë, dhe unë nuk zgjatem më me burimet e rinovueshme të mëparshme, ne kemi ato energji diellore.

Nuk ka rëndësi se ku ndodhen impiantet tuaja të prodhimit, në ndonjë pikë gjeografike të Spanjës energjia do të prodhohet çdo ditë të vitit.

Spanja është vendi i Diellit dhe ne duhet ta shfrytëzojmë atë në një farë mënyre.

Këtu do të më thuash, a nuk ka ndonjë fjalë magjike në energjinë diellore si "me re"?

Sigurisht që po, por Edhe pse është me re, incidenca e dritës vazhdon të mbërrijë dhe impiantet diellore mund të përfitojnë nga kjo energji gjithashtu, padyshim që ata do të prodhojnë më pak kapacitet sesa në një ditë me diell, por ato po japin.

Dhe "nata"? Në këtë rast mund të themi se nëse është e vërtetë që energjia diellore nuk është shumë e dobishme gjatë natës, dua të them që nuk prodhohet, por është gjithashtu e vërtetë që gjatë kësaj periudhe kërkesa për energji është shumë e ulët.

Dielli dhe energjia

Nëse pyesni veten pse energjia diellore nuk është zhvilluar gjithnjë e më herët në krahasim me energjinë e erës, unë do t'ju them se për kostot

Ne të gjithë shikojmë në xhepat tanë dhe nëse përqendrohemi vetëm në atë, kostot e njërës dhe tjetrës energji janë shumë të ndryshme.

Beenshtë luftuar për t'i zvogëluar ata Dhe ato kanë rënë në vitet e fundit kur bëhet fjalë për energjinë diellore por përsëri kostoja është më e lartë se ajo e energjisë së erës.

Duket se është më fitimprurëse të zbatohet energjia e erës se energjia diellore pavarësisht se sheh avantazhin e madh që është përmendur më parë në atë shumë ditë energjia e erës nuk do të prodhojë asgjë për shkak të mungesës së erës ndërsa energjia diellore është më konstante në prodhimin e saj.

Përveç kësaj, ne shkojmë në politikë në një mënyrë shumë delikate, unë nuk dua të shkoj në maksimum me këtë temë për arsye të ndryshme, kështu që unë do t'ju jap vetëm goditje të vogla të furçës.

Duke njohur Spanjën, nëse kostoja e energjisë diellore do të ishte më e ulët se ajo e erës, Më duket se fuqia e erës do të vazhdonte të fitonte si duhet sepse vetë ideja për të patur një prodhim të vazhdueshëm të energjisë është një nga arsyet kryesore pse energjia diellore nganjëherë ngec.

Shembulli i qartë e ka atë Murcia që është paralizuar për vite megjithëse kishte një zonë të privilegjuar për instalimin e një energjie të tillë.

Duket se gjithçka po shkon përpara dhe ngecja ka marrë fund, por pengesat që janë vendosur për këtë janë mbresëlënëse.

Një vend ku, sado i padrejtë të duket, Nuk e pranon përdorni me dëshirë këto energji për të "vetkonsumi" dhe të jetë në gjendje të zvogëlojë numrat alarmues për shumë familje të faturës.

Deri më tani kam ardhur me këtë reflektim të fundit dhe vetëm për të thënë që edhe pse duket se mua më pëlqen vetëm Dielli (nëse shoqërohet me një piknik shumë më të mirë) nuk është kështu, unë vë bast për të gjitha dhe absolutisht të gjitha energjitë e rinovueshme, disa janë më të mirë se të tjerët, megjithëse varet nga vendi ku ndodhen dhe duhet të keni të gjitha këto energji që të jeni në gjendje të furnizoni të gjithë.

Sepse e ardhmja është në burimet e ripërtëritshme


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Shpjeguar shumë mirë dhe, natyrisht, shumë në marrëveshje me atë që është komentuar.
  Ne të gjithë e dimë çështjen politike ... edhe pse më vonë, nuk dihet pse, nuk pasqyrohet në kutinë e votimit. Sidoqoftë, ne jemi akoma dele për ato që thonë barinjtë

  1.    Daniel Palomino dijo

   Faleminderit shumë Carlos, më vjen mirë që ju pëlqeu.

   Çështja kryesore është se dhe në fund burimet e ripërtëritshme dhe veprime të tjera për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë janë lënë pas.

   Barinjtë, siç thoni ju, nuk janë shumë të mirë në punën e tyre dhe Spanja i vëren shumë.

   Një përshëndetje.

 2.   mario dijo

  Krahasimi me energjinë e erës në drejtim të prodhimit pak a shumë nuk është shumë rigoroz. Interestingshtë interesante të sigurohet krahasimi i disa numrave, siç është faktori mesatar i bimëve i njërit dhe tjetrit në Spanjë. Përveç kësaj, ka faktorë që zakonisht nuk merren parasysh kur krahasohen, të tilla si toka që ata zënë dhe përdorimet e përputhshme me instalimin.

  1.    Daniel Palomino dijo

   Unë jam përqendruar vetëm në krahasimin e prodhimit të energjisë elektrike, sepse është ajo që ne mund ta "shohim" nëse na vjen në shtëpi për konsum të energjisë.

   Sigurisht që ne mund t'i krahasojmë këto energji dhe pjesën tjetër me faktorë të tjerë për t'u marrë parasysh, të tilla si terreni, kostot e prodhimit, ndikimi që ato shkaktojnë, avantazhet dhe disavantazhet dhe një kohë e gjatë etj.

   Problemi, që duhet të përqendrohesh vetëm te një, sepse nëse flasim për gjithçka, kjo na jep të shkruajmë një libër.

   Përshëndetje Mario, faleminderit për komentin tuaj.