Energjia diellore fotovoltaike, lider midis burimeve të ripërtëritshme

Sipas CEO i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA), Fatih Birol: Fotovoltaiku diellor ishte për herë të parë burimi i energjisë së re që u rrit më shpejt në vitin 2016. Agjencia i përshkroi të dhënat si "një lajm i shkëlqyeshëm".

Në dorëzimin e raportit tuaj vjetor Rinovueshme 2017, Birol theksoi se "pasi vlerësoi të gjitha format e karburantit - naftë, gaz, qymyr, burime të ripërtëritshme - dhe implikimet e tyre në tregjet e energjisë, një lajm i shkëlqyeshëm për industrinë".

Energji diellore

Analiza e vitit 2016 zbuloi se kapaciteti i ri diellor PV (fotovoltaik) u rrit me 50% dhe se Kina ishte vendi të cilit i atribuohej pothuajse gjysma e kapacitetit të saj. zgjerimi global. "Pas historisë së suksesit të burimeve të rinovueshme, ne gjejmë dy drejtues kryesorë: mbështetje të fortë për politikat qeveritare dhe përmirësime teknologjike," tha menaxheri.

kalifornia krijon shumë energji diellore

Kur predikoi pikat themelore të tekstit, Birol nënvizoi shpejtësinë me të cilën PV diellore u rrit vitin e kaluar, e cila për herë të parë tejkaloi rritjen e burimeve të tjera të energjisë.

Sipas raportit, burimet e rinovueshme përbënin gati dy të tretat e kapacitetit të ri neto të energjisë në botë vitin e kaluar, me gati 165 gigavat dhe do të vazhdojnë të japin një ndikim të fortë për vitet që vijnë. Teksti parashikonte një rritje të kapacitetit të energjisë elektrike prej 2022% para vitit 43.

Në fakt, energjia diellore, e cila u bë më e lirë gjatë vitit të kaluar me shume se 75%, është tashmë më e lirë se çdo lloj energjie tjetër e prodhuar me qymyr, naftë ose gaz.

E gjitha është e shkëlqyeshme, por nuk mjafton. Nëse energjia diellore dëshiron të jetë një lojtar global, duhet të jetë më fitimprurëse se burimet e tjera afatshkurtra të energjisë: Tani për tani, përveç kësaj, në më shumë se 50 vende, energjia diellore është energjia më e lirë nga të gjitha.

Parku Diellor Kurnool Ultra Mega

Beteja e energjisë është 20 vjet përpara

Megjithëse normalisht shikojmë çmimin e prodhimit për kilovat orë, që nuk është çmimi më interesant për birësim të energjive të rinovueshme. Të paktën, në një kontekst si ai aktual në të cilin burimet e rinovueshme nuk kanë subvencione për të paguar për investime.

Sistemet e energjisë me struktura gjigande në investime bëhen me disa vjet pritje, madje edhe dekada. Kjo është një nga arsyet pse adoptimi i burimeve të rinovueshme është i ngadaltë: pasi të jetë ndërtuar një impiant bërthamor, gazi, qymyri (ose ndonjë lloj tjetër), nuk është e mundur të mbyllet deri në fund të jetës së tij të dobishme. Po të ishte, normalisht investimi nuk do të rikuperohet, gjë që nuk do të ndodhë për shkak të lobeve të mëdha atje.

Me fjalë të tjera, nëse duam të studiojmë në detaje se si do të zhvillohet përbërja e tregut të energjisë, duhet të shikojmë sa kushton fillimi i çdo energjie nga e para. Përfitimi afatshkurtër dhe afatmesëm i termocentraleve është thelbësor në vendimin përfundimtar të biznesmenëve dhe politikanëve; Ose, me fjalë të tjera, energjia që është shumë e lirë për tu prodhuar dhe kërkon një investim fillestar shumë të lartë nuk do të përvetësohet kurrë.

Fuqia diellore mund të konkurrojë me këdo

Sipas disa raporteve nga më shumë se një organ, mbi industrinë e energjisë: «Energjia diellore e pa subvencionuar ka filluar të nxjerrë qymyrin dhe gazin natyror nga tregu Përveç kësaj, projektet e reja diellore në tregjet në zhvillim po kushtojnë më pak se era.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme

Dhe, me të vërtetë, në pothuajse gjashtëdhjetë vende në zhvillim nevojitet çmimi mesatar i instalimeve diellore prodhimi i secilës megavat tashmë ka rënë në 1.650.000 dollarë, nën 1.660.000 që kushton energjia e erës.

Siç mund ta shohim në grafikun e mëparshëm, evolucioni është mjaft i qartë. Kjo do të thotë se vendet në zhvillim, të cilat në përgjithësi janë ato me rritjen më të madhe të emetimeve të CO2.

Spanja nuk ul emetimet e CO2

Ata kanë gjetur një mënyrë për të gjenerojnë energji elektrike me një çmim konkurrues dhe në një mënyrë plotësisht të rinovueshme.

Panele diellore që punojnë me insolacion të ulët

Material LPP për panele diellore

Energjia diellore gjithmonë ka pasur një pengesë të madhe: sasia e rrezatimit diellor dhe meteorologjia. Në ditët me erë, me re, me shi ose me mjegull, sasia e rrezatimit diellor që godet panelet diellore është më e vogël. Prandaj, sasia e energjisë që paneli diellor është i aftë të gjenerojë është shumë më pak. Kjo çon në paqëndrueshmëri në furnizimin me energji elektrike.

Objektivi është që të jeni në gjendje të rrisni efikasitetin në shndërrimin e dritës direkte derisa të shihni përsëri më shumë rrezatim diellor dhe të gjeneroni mjaftueshëm energji, megjithëse kushtet meteorologjike bëj shkëlqimin më të ulët.

Material i ri që thith shumë rrezet e diellit

Materiali i aftë për të thithur sasi të mëdha të rrezeve të diellit është flaka LPP (për shkurtesën e saj në anglisht "fosfor me jetë të gjatë") dhe mund të ruajë energjinë diellore gjatë ditës në mënyrë që të mblidhet natën.

Vetëm drita pjesërisht e dukshme mund të absorbohet dhe shndërrohet në energji elektrike, por LPP Mund të ruajë energjinë diellore nga drita e përthithur dhe afër infra të kuqe. Kjo është, një material i aftë të thithë dritën në një spektër më të gjerë siç është infrakuqi.

Ne kujtojmë se marzhi i spektrit elektromagnetik që njerëzit mund të shohin është rajoni i dukshëm. Sidoqoftë, ekzistojnë shumë lloje rrezatimesh me gjatësi vale dhe intensitet të ndryshëm siç janë rrezet infra të kuqe.

Falë këtyre paneleve, një sasi e madhe e energjisë mund të ruhet jo vetëm nga rrezet e diellit, por edhe rajone të tjera të spektrit elektromagnetik mund të shndërrohen në energji elektrike.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.