Energjia detare gjeneron gjithashtu energji të rinovueshme

ekosistemi detar i formuar nga specie të ndryshme të florës dhe faunës

Në fakt detet kanë një kapacitet të pamasë prodhojnë energji. Fatkeqësisht, kjo nuk po shfrytëzohet për arsye të ndryshme.

Energjia detare ose energjia e deteve është prej origjinë e larmishmeTë tilla si valët, baticat, rrymat oqeanike, gradientët termikë dhe gradientët e kripur.

Ne mund t'i ndajmë ato në disa grupe, të tilla si instalimet e erës të vendosura në det, si dhe përdorimi i biomasës detare, megjithëse për qëllimet e këtij postimi do të jetë në mënjanë pasi ato nuk janë përdorime të duhura të masave të ujit të kripur.

Llojet e energjisë detare

Energjia e valës

Përgjithësisht quhet "motor vale“A është ajo që është aktualisht më e zhvilluara, dhe teknologjitë e ndryshme të zhvilluara demonstrojnë interesin e madh që ka në sektorin e energjisë së rinovueshme.

Energjia e valës përcaktohet si energji detare që merret përmes kapjes së energjisë kinetike që përmbahet në lëvizjen e ujërave të oqeaneve dhe deteve.

Valët janë rezultat i efektit të erës në sipërfaqja e ujit. Kjo erë buron nga burimi kryesor i energjisë së planetit: energjia nga dielli. Energjia që përmbahet në lëvizjen lëkundëse të ujërave të oqeanit është e madhe. Në vende të caktuara ku aktiviteti i valëve është i bollshëm, energjia kinetike e ruajtur në këtë lëvizje tejkalon 70MW / km2.Zhvillimi i energjisë së rinovueshme nga oqeanet ende nuk është zhvilluar

Energjia e baticës

Njihet gjithashtu si "baticë"A është ajo energji që përfiton nga ngritja dhe rënia e ujit të detit të prodhuar nga veprimi gravitacional i diellit dhe hënës për të gjenerojnë energji elektrike në mënyrë të pastër. Prandaj, është një burim i ripërtëritshëm dhe i pashtershëm i energjisë që përdor energjinë e baticës të prodhuar në oqeanet tona.

një turbinë për prodhimin e energjisë baticë është përmirësuar

Në këtë rast, pengesa kryesore është vendndodhja e vendeve ku ka një ndryshim në lartësi që është mjaft i madh në mënyrë që të jetë fitimprurës nga pikëpamja ekonomike për të operuar një strukturë.

turbinat e përmirësuara për fuqinë e baticës

Rrymat oqeanike

Rrymat oqeanike Këto janë fenomenet që ndodhin në masat detare si pasojë e përdorimit kinetik të ujit nga zona të thella.

Origjina gjendet gjithashtu në veprimin e erës në trupin e ujit, i cili zvogëlohet në intensitet si thellësi.

Gradientët e kripës

Lidhur me gradients, aktualisht ekzistojnë dy mënyra për të shfrytëzuar energjinë e tyre.

Nga njëra anë, ndryshimi në temperaturat midis masës sipërfaqësore dhe asaj të thellë të ujit, i cili teknikisht mund të kryhet në ato vende që ndodhen në ekuator ose në zona tropikale, veçanërisht për shkak të vazhdimësisë së temperaturave përgjatë gjatë gjithë vitit.

Gradientët e kripës mund të përdoren vetëm në vendet ku ka bashkim të llojeve të ujit me kripësi të ndryshme. Kjo zakonisht ndodh në grykëderdhjet e lumenjve.

Si ta shfrytëzoni këtë energji

Nëse përqendrohemi në përdorimin e burimeve të energjisë detare, të cilat janë pothuajse të pafund në të gjithë botën.

Energyshtë energjia e valëve që është më e përparuar, megjithëse kjo nuk nënkupton që energjia e baticës Ajo nuk është përdorur në një mënyrë të konsiderueshme për vite, por vetëm në disa vende ku ka kushte shumë të veçanta, pasi përdorimi i tij shoqërohet me një ndikim të lartë mjedisor, dhe ato janë vende me vlerë të jashtëzakonshme mjedisore.

Në zonat me burime aktuale të oqeanit, problemi mund të jetë një tjetër, dhe është i madh dendësia e trafikut detare që mund të ketë këto vende, edhe pse me një thellësi adekuate të zonës, problemi mund të jetë minimal.

Përdorimi i gradientëve detarë, aktualisht, nuk është fitimprurëse. Megjithëse, jo për atë arsye ajo ka ndaluar hetimin.

Evropa ka qenë një rajon pionier në përdorimin e valëve, veçanërisht rajoni i Skoci y Portugali, megjithëse më vonë janë shtuar vende të tjera, ndër të cilat janë España, kryesisht Komunitetet Autonome të bregdetit Kantabrian, si dhe Galicia.

Ka shumë projekte që janë lansuar deri më sot, me rezultate të ndryshme, por mbështetjen e fortë të administratave të ndryshme për zhvillimin e këtë sektor. Përveç kësaj, ka një interes të madh nga industria e madhe e rinovueshme, e cila është një parathënie e një suksesi në një periudhë afatmesme, duke qenë në gjendje të llogarisim në një energji më të ripërtëritshme në përzierjen e energjisë elektrike të vendit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.