Energjia blu

Koncepti i energji blu është mjaft e panjohur për shumë njerëz, por i referohet një burimi të energjia alternative e rinovueshme nga më pak të njohurat.
Energjia blu është energjia e çliruar nga përzierja e ujit të kripur nga oqeani me ujë të freskët nga një lumë. kripësia dhe presioni osmotik uji prodhon energji, e cila mund të përdoret për përdorime të ndryshme.
Ky proces ndodh natyrshëm në vende të caktuara në planet dhe mund të përdoret për të gjeneruar energji të pastër.
Ky lloj burimi është me të vërtetë ekologjik, pasi nuk gjeneron gazra të tillë si dioksid karboni, ai ka një nivel të ulët ndikimin mjedisor pasi që bimët mund të ndërtohen nën tokë në mënyrë që të mos ndryshojnë ekosistemin ose mjedisin natyror.
Nuk ndryshon cilësinë ose sigurimin e ujit të pijshëm për qytetet afër.
Alsoshtë gjithashtu një proces mjaft efikas pasi marrëdhënia midis sipërfaqes dhe energjisë që mund të merret nga vendi është e mirë.Një metër kub ujë lejon nxjerrjen e një sasie të madhe të energjisë.
Vendet ku mund të instalohen termocentralet blu janë zonat ku lumenjtë derdhen në oqean.
Commonshtë e zakonshme në shumë qytete dhe qytete që industritë të vendosen në këto zona portuale, kështu që është shumë e dobishme të jesh në gjendje të furnizosh pushtet jo vetëm për përdorim shtëpiak por industrial.
Energjia blu ka potencial të madh si një burim alternativ në të ardhmen.
Aktualisht impianti i parë prototip që u ndërtua me energji blu në Norvegji në 2009. Këtu ne po analizojmë se si të përmirësojmë funksionimin dhe performancën e tij. teknologji për të arritur që kjo metodë të jetë edhe më efikase dhe mund të përdoret në pjesë të tjera të botës ku e lejojnë karakteristikat gjeografike.
Energjia blu mund të jetë një burim i mirë lokal i energjisë dhe pjesë e një përzierje të energji e rinovueshme që furnizojnë qytete dhe qyteza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.