energji Dharma

energji Dharma

Energjia diellore promovohet gjithnjë e më shumë nga kompani dhe projekte që përpiqen ta bëjnë këtë energji diçka më të zhvilluar. Një nga kompanitë që vë baste për energjinë diellore është Energjia Dhamma. Grupi Dhamma Energy zhvillon, ndërton dhe operon termocentrale diellore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për historinë e energjisë Dhamma, projektet më të rëndësishme dhe mënyrën se si funksionon.

në fillim

paketë diellore me energji dhamma

Operacionet e Dhamma Energy në Francë dhe Spanjë u blenë në tetor 2021 nga Eni gas e luce, një degë 100% e Eni SpA. Dhamma Energy aktualisht ka një termocentral diellor 120 MWp në Francë.

Dhamma Energy filloi operimet në Francë dhe Spanjë më shumë se një dekadë më parë, ku zhvilloi projektet e saj të para diellore. Më pas, Dhamma Energy rriti aktivitetet e saj në Francë, ku ndërtoi parkun e saj të parë diellor.

Në vitin 2013, Dhamma Energy hapi një degë në Meksikë, e cila ka zhvilluar një termocentral diellor 470 MWp dhe aktualisht ka një portofol prej 2 GWp. Ndërkohë, grupi po punon për projektin e tij të parë fotovoltaik në Afrikë, një park diellor 2 MWp në Mauritius, i cili u hap në 2015.

Deri më sot, Dhamma Energy ka përfunduar zhvillimin e 650 MW të termocentraleve fotovoltaike, të vendosura kryesisht në Meksikë, Francë dhe Afrikë. Dhamma Energy aktualisht ka një tubacion 2 GWp në funksionim në Meksikë. Ekipi i Dhamma Energy përbëhet nga menaxherë projektesh, inxhinierë dhe specialistë teknikë në sektorin fotovoltaik.

Projektet e energjisë Dhamma

termocentrali diellor i energjisë dhamma

Me kalimin e viteve, me përvojën që kanë fituar, ata janë bërë një lider i pavarur në zhvillimin e termocentraleve fotovoltaike dhe prodhimin e energjisë diellore. Si zhvillues, ndërtues, operatorë dhe investitorë të impianteve fotovoltaike, ata mbulojnë të gjithë ciklin jetësor të projektit: nga kërkimi i tokës deri te mirëmbajtja dhe menaxhimi i parkut fotovoltaik.

Ekipi mbulon të gjitha fazat e zhvillimit të projektit të PV diellore, duke përfshirë studimet e fizibilitetit, studimet topografike, studimet mjedisore, vlerësimet e vendndodhjes, konceptet e instalimit, vlerësimet teknike, analizën dhe rregullimin e politikave, fizibilitetin financiar, krijimin e blerjes së energjisë (PPA).

Dhamma Energy bashkëpunon me furnitorët kryesorë ndërkombëtarë (module fotovoltaike, inverterë, sisteme magazinimi). Një nga fushat e aktivitetit të Dhamma Energy është menaxhimi i ndërtimit të projekteve fotovoltaike. Dhamma Energy gjithashtu shoqëron partnerët e saj të investimeve deri në fazën fillestare të projektit.

Punoni me specialistë dhe instalues ​​që kanë përvojë të gjerë në këtë fushë. Dhamma Energy ka zhvilluar dhe ndërtuar me sukses projekte diellore në çati dhe në tokë aktualisht në funksionim.

Struktura dhe financimi i energjisë Dhamma

park diellor

Një nga fazat kyçe të projektit është strukturimi dhe financimi. Në këtë kompani të energjisë diellore, ata kanë përvojën, njohuritë dhe aftësitë për të siguruar financim dhe për të siguruar financimin e suksesshëm të termocentraleve diellore të mesme dhe të mëdha sipas rregulloreve të ndryshme. Përvoja e tij mbulon financimin e kapitalit, si dhe marrëveshjet afatgjata të borxhit me bankat tregtare dhe organizatat shumëpalëshe.

Ata janë të përfshirë në të gjithë ciklin jetësor të projektit dhe mbikëqyrin fillimin e tij termocentralet diellore dhe pasi arrijnë në fazën e komercializimit, ata zhvillojnë dhe operojnë këto projekte. Prodhimi i energjisë diellore është pjesë e biznesit.

Ata kanë aktualisht në funksion një sërë termocentralesh diellorë, duke përfshirë impiante të mesme dhe të mëdha të montuara në tokë, si dhe impiante në çati, të vendosura kryesisht në Francë.

Shpërndarja e hidrogjenit në Spanjë

Shpërndarja e hidrogjenit të gjelbër në projektet evropiane do të fillojë në Spanjë me pjesëmarrjen e Enagás, Naturgy dhe Dhamma Energy. Projekti HyDeal Ambition synon të zhvillojë një zinxhir evropian të shpërndarjes për hidrogjenin e gjelbër me çmime konkurruese në Spanjë, ku prodhimi i energjisë elektrike do të nisë vitin e ardhshëm, me objektiv 10 megavat në vit.

Origjina e këtij burimi energjie të rinovueshme është prodhimi i hidrogjenit të gjelbër nëpërmjet elektrolizës diellore, nëpërmjet të cilit mund të arrihen çmime konkurruese nëpërmjet programit, i cili do të hedhë hapat e parë në vitin 2022 dhe synon të arrijë 85 GW të kapacitetit diellor dhe 67 GW. të energjisë diellore. vat të prodhimit të energjisë elektrolitike në vitin 2030.

Kjo përfaqëson 3,6 milion ton hidrogjen jeshil në vit, ekuivalent me dy muaj konsum nafte në Spanjë, i cili do të shpërndahet përmes rrjeteve të magazinimit dhe transportit të gazit natyror të kompanive pjesëmarrëse në nismë. Çmimi për klientin është vlerësuar në 1,5 EUR/kg, i cili është i krahasueshëm me çmimin aktual të lëndëve djegëse fosile, por, në këmbim, nuk gjeneron ndotje.

Përveç tre kompanive spanjolle Enegás, Naturgy dhe Dhamma Energy, marrin pjesë edhe kompani të tjera të mëdha nga pjesë të tjera të Evropës, si Falck Renewables (Itali), Gazel Energie (Francë), GTTGaz (Francë), HDF Energie (Francë) , Hydrogen de France , McPhy Energy (Francë), OGE (Gjermani), Qair (Francë), Snam (Itali), Teréga (Francë), Vinci Construction (Francë)… deri në 30 kompani pjesëmarrëse. Bëhet fjalë për kompani nga sektorë të ndryshëm si zhvillimi diellor, prodhimi i pajisjeve elektrolize, inxhinieria, si dhe fondet e infrastrukturës dhe konsulentët.

Energjia Dhamma dhe konstruksionet e saj

Këtë vit 2021 në muajin maj, Dhamma Energy kërkoi autorizimin për instalimin elektrik të një impianti të tensionit të lartë të quajtur “Cerrillares I impianti diellor fotovoltaik”. Zhvillimi i projektit, i cili do të vendoset midis komunave Jumilla dhe Yecla, përfaqëson një investim të vlerësuar prej 30 milionë euro, nga të cilat 28 milionë euro i korrespondojnë instalimit elektrik me tension të ulët të impiantit diellor fotovoltaik në tokë, i ndjekur horizontalisht përgjatë një aksi.

Nga ana tjetër, 1 milion euro do të investohen në linjat e jashtme të transmetimit për evakuimin e energjisë së prodhuar (12.617 metra e gjatë) dhe 742.000 euro në nënstacione. Parku diellor do të zë gjithsej 95 hektarë dhe pasi të jetë në funksion, do të prodhojë 97,5 GWh energji elektrike në vit. Ky prodhim është i barabartë me konsumin e rreth 30.000 familjeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për energjinë Dhamma dhe projektet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.