Emetimet e CO2 zbulohen në zonat e thata që ndikojnë në ciklin e karbonit

zona e thatë e cabo de gata nijar

Gjatë dekadave të fundit, ka studime të shumta që janë përqendruar në shkëmbimin e gazrave serë midis atmosferës dhe biosferës. Nga gazrat më të studiuar, ka gjithmonë CO2 e parë meqenëse është ai që po rrit më shumë përqendrimin e tij dhe po rrit temperaturën e planetit.

Një e treta e të gjitha emisioneve të CO2 të shkaktuara nga aktivitetet njerëzore absorbohen nga ekosistemet tokësore. Për shembull, pyjet, pyjet e shiut, ligatinat dhe ekosistemet e tjera thithin CO2 të emetuar nga njerëzit. Gjithashtu, edhe pse mund të mos duket si ajo, shkretëtirat dhe tundrat bëjnë gjithashtu.

Marrëdhënia midis ventilimit të erës dhe nëntokës

Roli i rajoneve të thata siç janë shkretëtirat, deri vonë, është injoruar nga komuniteti shkencor, pavarësisht nga fakti se ka studime që tregojnë se ato kanë ndikim të madh në bilancin global të karbonit.

Studimi i tanishëm ka treguar rëndësinë e madhe të ventilimit nëntokësor të motivuar nga era, një proces që zakonisht anashkalohet dhe konsiston në lëshimin e ajrit të ngarkuar me CO2 nga nëntoka në atmosferë kur toka është shumë e thatë, kryesisht në verë dhe në ditë me erë .

Vendi eksperimental në Cabo de Gata

Vendi ku janë kryer eksperimentet është një spartal gjysmë i thatë i vendosur në Parkun Natyror Cabo de Gata-Níjar (Almería) në të cilin studiuesit kanë regjistruar të dhëna për CO2 për gjashtë vjet (2009-2015).

Deri vonë, besimi i shumicës së shkencëtarëve ishte se bilanci i karbonit i ekosistemeve gjysmë të thata ishte neutral. Me fjalë të tjera, sasia e CO2 që emetohej nga frymëmarrja e kafshëve dhe bimëve kompensohej nga fotosinteza. Sidoqoftë, ky studim konkludon se Ekzistojnë sasi të mëdha CO2 që grumbullohen në nëntokë dhe që në kohë të erës së lartë emetohen në atmosferë, duke shkaktuar emisione shtesë të CO2.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni emetimet e CO2 të sistemeve të thata për të kuptuar më mirë ekuilibrin global të CO2.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.