eksternalitete pozitive

qëndrueshmëria e një projekti

L eksternalitete pozitive ato i referohen efekteve të ndryshme të dobishme që nuk lidhen me kostot e aktiviteteve të prodhimit apo konsumit në shoqëri. Realiteti është se të gjitha veprimet tona në shoqërinë në të cilën jetojmë, sado të vogla apo të thjeshta të jenë sipas mendimit tonë, kanë pasoja për të tjerët që e përbëjnë atë. Me fjalë të tjera, ky lloj eksternaliteti ndodh kur veprimet që ne ndërmarrim si shoqëri, si individ ose si familje kanë një efekt anësor të këndshëm dhe të dobishëm në gjithçka tjetër.

Në këtë artikull do të përqendrohemi në shpjegimin se nga përbëhen eksternalitetet pozitive, karakteristikat dhe dobia e tyre.

Cilat janë

eksternalitete pozitive

eksternalitete pozitive janë të gjitha efektet pozitive të aktiviteteve të anëtarëve të shoqërisë, jo të nënkuptuara në kostot ose përfitimet e atyre aktiviteteve. Përkufizimi i eksternalitetit pozitiv nuk kufizohet në ndonjë fushë apo shkencë të caktuar, ai përfshin të gjitha ato efekte pozitive, të mëdha e të vogla, që mund të kenë në shoqërinë tonë veprimet e çdo individi apo kompanie.

eksternalitete pozitive

Bëhet fjalë për eksternalitete pozitive që nuk përfshihen në kostot e prodhimit apo çmimet e blerjes, por kaq mund të ketë rezultate shumë të dobishme për shoqërinë në tërësi. Investimi i spitaleve dhe laboratorëve për të gjetur kura për sëmundje të caktuara është një shembull i kësaj. Në fillim, ju mund të mendoni se ky angazhim ndaj R&D mund të kushtojë shumë nëse studiuesit nuk mund të gjejnë një kurë shpejt.

Realiteti na thotë krejt të kundërtën, se ky lloj aktiviteti është shumë i nevojshëm për mirëqenien dhe shëndetin e njerëzve, pasi herët a vonë do të gjendet një ilaç që pakëson efektet e sëmundjes shoqëruese. Ky ilaç, i cili merr pak kohë për t'u marrë, i kombinuar me një investim të konsiderueshëm financiar, do të ketë një eksternalitet shumë pozitiv për shoqërinë duke shpëtuar mijëra jetë, por kjo nuk reflektohet në koston e kryerjes së një hetimi kaq të gjatë dhe superior.

Po kështu, ka shumë më tepër aktivitete që mund të gjenerojnë eksternalitete pozitive për shoqërinë, të cilat nga ana e tyre janë thelbësore për funksionimin e duhur të saj:

 • Investoni në mirëmbajtjen e të mirave publike (rrugë, ndërtesa, parqe, stadiume, spitale).
 • Arsim (mirëmbajtja e shkollave, mësues të kualifikuar, kurrikulë adekuate).
 • Hetimi Mjekësor (vaksina, barna, trajtime inovative).

eksternalitetet negative

Ndryshe nga një eksternalitet pozitiv, një eksternalitet negativ është pasojë e ndërmarrjes së çdo veprimtarie që i shkakton dëm shoqërisë, nuk nënkuptohet në koston e tij. Edhe pse kemi të bëjmë me koncepte nga fusha ekonomike, këto koncepte mund të ekstrapolohen në çdo fushë të jetës së përditshme.

Një shembull i mirë i një eksternaliteti negativ është ndotja e mjedisit, veçanërisht industrisë, nga korporatat e mëdha. Imagjinoni rastin e një kompanie të madhe minerare e specializuar në nxjerrjen dhe përpunimin e qymyrit. Kur matin koston e kryerjes së një aktiviteti, ata nuk marrin parasysh nivelin e lartë të ndotjes që ai do t'i shkaktojë mjedisit. Kjo konsiderohet një eksternalitet negativ dhe është rezultat i procesit të prodhimit të kompanisë dhe nuk reflektohet në çmimin e shitjes ose në koston e prodhimit të qymyrit.

Nëse ndalemi dhe mendojmë, pothuajse të gjitha veprimet kanë eksternalitete negative për shoqërinë. Për shembull, përdorimi i duhanit ka efekte anësore të dëmshme për shëndetin e përdoruesit, por krijon efekte të jashtme negative si zhvlerësimi i infrastrukturës (nëse një person pi duhan në një dhomë, muret mund të zbardhen dhe tymi të dëmtohet), madje mund të ketë një ndikim negativ në gjendjen e dikujt. shëndeti (pacientët astmatikë që thithin tymin e cigares).

Si të kontrollojmë eksternalitetet negative dhe të përmirësojmë ato pozitive?

ndotjes

Qeveria ka masa për të kontrolluar dhe reduktuar gjenerimin e eksternaliteteve negative, si p.sh.

 • Taksat për kompanitë më ndotëse ndaj promovojnë përdorimin e energjisë së rinovueshme dhe proceset e qëndrueshme të prodhimit.
 • Rregulloni aktivitete të caktuara (për shembull, pirja e duhanit, trafiku në qytetet e mëdha).
 • Programet edukative dhe ndërgjegjësimi social.

Nga ana tjetër, ka edhe mekanizma që rrisin dhe rrisin eksternalitetet pozitive të gjeneruara nga kompanitë dhe njerëzit:

 • Grante për qendrat arsimore (çerdhe, shkolla etj.).
 • Sigurimi i fondeve për kërkimin dhe zhvillimin, veçanërisht në fushën shkencore dhe mjekësore.

Eksternalitetet, qofshin pozitive apo negative, ato ekzistojnë jo vetëm në sferën ekonomike të shoqërisë. Çdo lloj sjelljeje, si pirja e duhanit ose hedhja e plastikës në trotuar, mund të ketë një ndikim afatshkurtër/gjatë në shoqëri, i cili mund të jetë negativ ose pozitiv, në varësi të sjelljes.

Eksternalitetet e konsumit

eksternalitetet negative

Disa sjellje të konsumatorëve mund të kenë ndikime të jashtme ose efekte dytësore që nuk merren parasysh në çmimin e transaksionit. Eksternalitetet e konsumit mund të jenë pozitive ose negative. Kostot ose përfitimet e prodhimit, përdorimi ose riciklimi duhet të merret parasysh gjatë formulimit të politikave të ekonomisë së gjelbër.

Eksternalitetet lindin kur të drejtat pronësore dhe përdorimi i burimeve natyrore ofrojnë vetëm përfitime private pa marrë parasysh ndikimet negative ose pozitive.

Me pak fjalë, ju vetë mund të ndikoheni për mirë ose për keq pa u përfshirë në blerjen ose shitjen e produktit. Në çdo rast, ndërhyrja në këtë aktivitet ekonomik është e nevojshme për të përmirësuar mirëqenien e të prekurve.

Për të qenë efikase, çmimet e tregut duhet të korrespondojnë me kostot ose përfitimet e tyre. Kur një produkt i ri ka më pak eksternalitete negative dhe/ose më shumë eksternalitete pozitive sesa produktet tradicionale, por është më i shtrenjtë për t'u prodhuar, ai duhet të taksohet proporcionalisht. Shpenzimet fiskale të komunitetit do të kompensohen duke ulur shpenzimet publike për korrigjoni eksternalitetet që nuk kanë ndodhur. Produktet më pas do të kenë çmime konkurruese pa humbur fitim dhe konsumatorët do të inkurajohen të blejnë. Prodhuesit fitojnë, konsumatorët fitojnë dhe mjedisi fiton.

Për këtë arsye, ne duhet të marrim parasysh eksternalitetet mjedisore dhe të vlerësojmë ndikimet direkte dhe indirekte të prodhimit në mjedis. Kjo vlerë duhet të merret parasysh kur krahasohen produktet, veçanërisht nëse blerja është për sektorin publik. Produkti më i lirë nuk është gjithmonë më i lirë.

P.sh. vendet që emetojnë më shumë dioksid karboni duhet të paguajnë më shumë taksa. Prandaj qeveria duhet të ndëshkojë kompanitë që ndotin. Përsëri, këto kompani do t'i kalojnë këto kosto në çmimin e shitjes. Falë kësaj, kompanitë e gjelbra fitojnë konkurrencë. Këto politika nxitëse janë krijuar për të reduktuar ndikimet e jashtme negative.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth eksternaliteteve pozitive dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.