Ekodizajn

ekodizajnimi

Vitet e fundit, rritja e ndërgjegjësimit institucional dhe social për mjedisin ka çuar në shfaqjen e ekodizajnimi. Riciklimi i mbetjeve ka marrë më shumë publicitet në media, për shembull duke promovuar blerjen dhe shitjen e materialeve të përdorura. Megjithatë, kjo është një masë shumë sipërfaqësore që synon të reduktojë burimet që konsumojmë dhe mbetjet që gjenerojmë. Për këtë është e nevojshme të ndërhyhet në sistemet e menaxhimit për të sjellë ekodizajn në të gjithë mjedisin e ndërtuar.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për ekodizajnin, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Çfarë është ekodizajn

ekodizajn i qëndrueshëm

Ekodizajni është një fazë e procesit të zhvillimit të produktit që synon të reduktojë ndikimin mjedisor të një produkti. Mund të thuhet se arritja e qëndrueshmërisë ekonomike është çelësi i një sistemi menaxhimi, sepse duke krijuar dhe rikonfiguruar produkte që respektojnë mjedisin, bëhet e mundur ndalimi i degradimit të ekosistemeve, shterimi i burimeve natyrore dhe efektet kolaterale që ndikojnë negativisht në ekosistemet dhe shëndetin e njeriut. Parimet e ekodizajnit janë:

 • Efikasiteti në prodhimin e produktit, dmth duke përdorur sa më pak material dhe energji të mundshme.
 • I projektuar për t'u çmontuar, duke lejuar riciklimin e produktit në të ardhmen, secili nga përbërësit e tij mund të identifikohet lehtësisht dhe të ndahet për asgjësimin e duhur sipas natyrës dhe përbërjes së tij.
 • Prodhoni produkte duke përdorur një ose më shumë materiale "bio". për të thjeshtuar procesin e riciklimit.
 • Përdorni forma dhe materiale të qëndrueshme.
 • Shkathtësia dhe mundësia e ripërdorimit dhe riciklimit të produktit.
 • Zvogëloni madhësinë e produkteve për të reduktuar emetimet e gazeve serrë (GHG) gjatë transportit. Si rezultat, më shumë produkte mund të transportohen për çdo udhëtim, duke optimizuar hapësirën dhe konsumin e karburanteve fosile.
 • Trajtimi i produkteve si shërbime dhe jo si thjesht objekte, për të kufizuar përdorimin e tyre në nevojat dhe jo në dëshirat e zotërimit, aktualisht shënon normën e tregut.
 • Mbështetni teknologjitë e reja për të përmirësuar efikasitetin e produktit.
 • Reduktimi i emetimeve.
 • Shpërndani dhe integroni mesazhin e qëndrueshmërisë së produktit në dizajnin e tij.

Karakteristikat e ekodizajnit

hapat e ekodizajnit

Në përfundim, Objektivi i ekodizajnit është të zvogëlojë ndikimin mjedisor të produkteve që konsumojmë gjatë gjithë jetës së tyre të dobishme dhe garantojnë mirëqenien dhe cilësinë e jetës së përdoruesve. Disa nga karakteristikat kryesore të ekodizajnit janë:

 • Të favorshme për zbatimin e ekonomisë rrethore.
 • Ju mund të zvogëloni kostot e përpunimit dhe transportit të produktit.
 • Ai përmirëson procesin e prodhimit dhe rrjedhimisht cilësinë e produktit të marrë.
 • Kontribuon në karakterin inovativ të kompanisë.
 • Ai propozon katër nivele që lejojnë veprimin në përmirësimin, ridizajnimin, krijimin dhe përcaktimin e produkteve të reja dhe sistemeve të reja të prodhimit.
 • Shmangni humbjen e burimeve.
 • Pasi të ketë skaduar jeta e dobishme e produktit, merrni parasysh që produkti riciklohet dhe ripërdoret, duke i dhënë një vlerë mbetjeve.
 • Ekzistojnë strategji të ndryshme të projektimit ekologjik si: Rrota LiDS dhe strategjia PILOT.

Ejemplos

dizajni i paketimit

Në shembujt e ekodizajnit të paraqitur më poshtë, disa janë pjesë e jetës sonë të përditshme, ndërsa të tjera tregojnë zhvillime që janë ende në fillimet e tyre:

 • Ekodizajn i frigoriferëve, ngrirësve dhe pajisjeve të tjera si ngrohje, lavatriçe dhe pjatalarëse, të cilat rregullohen nga Komisioni Evropian (KE).
 • Projektimi dhe ndërtimi i objekteve ekologjike.
 • Makina kafeje italiane sepse nuk përdorin filtra letre.
 • Mobiljet janë të punuara me materiale me vulë FSC (Këshilli i Mbikëqyrjes së Pyjeve) dhe materialet e ricikluara.
 • Mobiljet shiten të pamontuara, duke zvogëluar madhësinë e produktit dhe duke optimizuar transportin.
 • Mobilje me dizajn të lëvizshëm si stola urbane.
 • Përdorni mbetje tekstili, plastikë për të bërë rroba.

Prodhim dhe dizajne të qëndrueshme

Në një botë që lëviz drejt 8 miliardë njerëzve, modeli i vjetër i ekonomisë lineare është i vjetëruar dhe na çon në një të ardhme të pasigurt. Ekodizajni lind brenda këtij kuadri, produktet e qëndrueshme përfshijnë kritere mjedisore në të gjitha fazat e tyre: konceptimi, zhvillimi, transporti dhe riciklimi.

Ne duhet të prodhojmë më mirë dhe me efikasitet, për arsye të dukshme: lëndët e para dhe burimet natyrore nuk janë të pafundme dhe nëse nuk kujdesemi për to, ato mund të mbarojnë. Disa, si uji, janë jetik për jetën, ndërsa sektorët kryesorë të ekonomisë varen nga mineralet, si industria e teknologjisë. Nëse shtojmë emetimet e dioksidit të karbonit dhe konsumin e energjisë në qendrat e prodhimit, planeti nuk do të paguajë faturat.

Pasojat e konsumizmit - sipas Greenpeace, ne përdorim sot 50% më shumë burime natyrore sesa 30 vjet më parë - kanë udhëhequr Kombet e Bashkuara (OKB) për të kërkuar një mënyrë të re prodhimi për të optimizuar burimet dhe energjinë, për të zhvilluar energjitë e rinovueshme, për të mbështetur infrastrukturën, për të përmirësuar aksesin në shërbimet bazë dhe për të krijuar vende pune ekologjike dhe cilësore.

Përfitimet mjedisore të prodhimit të qëndrueshëm gjithashtu përfitojnë industrinë dhe qytetarët. OKB-ja argumenton se sistemi është i mirë për të gjithë, sepse përmirëson cilësinë e jetës për miliona, ul varfërinë, rrit konkurrencën dhe redukton kostot ekonomike, mjedisore dhe sociale.

avantazhet mjedisore

Përparësitë e ekodizajnit përsa i përket koncepteve të produktit dhe shërbimit janë të shumta dhe ndihmojnë në minimizimin e aspekteve të ndryshme mjedisore të produkteve tradicionalesiç është menaxhimi i mbetjeve.

Fatkeqësisht, ka edhe disa disavantazhe që e pengojnë këtë qasje të adoptohet si standard në gjenerimin e produkteve dhe shërbimeve, siç janë njohuritë e pakta që konsumatori ka për këto produkte, kostoja e produktit është më e lartë se ajo e produkteve tradicionale. në shumë raste, kërkimi i materialeve për alternativa të projektimit dhe futja e këtyre produkteve në segmente shumë konkurruese të tregut, siç janë shtëpizat plastike.

Pra, si përfundim, mund të shohim se pavarësisht avantazheve shumë tërheqëse të ekodizajnit si për prodhuesit ashtu edhe për konsumatorët, mangësitë e tij ende pengojnë popullaritetin e tij në tregun e sotëm dhe, për rrjedhojë, pengojnë përdorimin e tij në adoptimin tonë në zakonet e konsumit. Megjithatë, është e rëndësishme të vazhdojmë ta shohim atë si një alternativë të rëndësishme për të adresuar problemet e mëdha mjedisore që na mundojnë, e kombinuar me nismat ligjore, konsumin e përgjegjshëm dhe adoptimin e një ndërgjegjësimi më të plotë mjedisor në shoqëri.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ekodizajnit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.