Efekti Foehn

efekt foehn retë

El Efekti Foehn Është një fenomen që lidhet me një erë të nxehtë dhe të thatë që vjen nga veriu i Alpeve. Kur një masë ajrore ndeshet me një varg malor, ajo detyrohet të ngrihet, gjë që krijon këtë fenomen natyror. Edhe pse është një efekt lokal, ai është i pranishëm në shumicën e zonave dhe luginave malore në mbarë botën.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është efekti Foehn, karakteristikat dhe pasojat e tij.

Cili është efekti Foehn

cili është efekti foehn

Efekti Foehn është një fenomen meteorologjik që ndodh kur masat ajrore kalojnë nëpër një varg malesh. Ndërsa ajri ngrihet dhe ftohet në anën e erës së malit, ai lëshon reshje. Megjithatë, ndërsa zbrisni në anën e plumbit, masa e ajrit tashmë të thatë ngrohet dhe humbet shumë nga lagështia e saj, duke krijuar kushte më të ngrohta dhe më të thata në anën tjetër të malit.

Efekti Foehn, i njohur si "era Foehn" ose "era e jugut", Është një fenomen natyror që ndodh në rajone të caktuara malore në mbarë botën, duke u fokusuar në ato që ndodhen në lartësi të mëdha.

Kur një rrymë ajri ndeshet me një pengesë të tillë si një mal, ajo i nënshtrohet një procesi të njohur si ngritje orografike. Për të kapërcyer pengesën, masa e ajrit duhet të rritet, duke bërë që temperatura e saj të bjerë. Nëse ajri ka lagështi të mjaftueshme, kjo mund të shkaktojë kondensim të avullit të ujit, i cili formon retë dhe më pas reshjet. Pas reshjeve masa ajrore duke u bërë më pak e lagësht do të zbresë nga mali duke bërë që ai të ngrohet.

Kur bëhet fjalë për motin, Efekti Foehn është një shembull i shkëlqyer se si lëvizja e ajrit dhe forma e tokës mund të prodhojnë ndryshime befasuese në kushtet e motit. në të dy anët e një mali ose vargmal. Ky fakt mund të ketë një ndikim të theksuar në sasinë e reshjeve dhe klimën në zonat e prekura.

Si prodhohet

efekti foehn

Ndërsa ajri ngrihet në anën e erës së maleve, ai ftohet dhe lëshon lagështi si reshje. Sapo ajri të arrijë në majë dhe të fillojë të lëvizë poshtë anës së zbehtë të maleve, ai ngrohet dhe bëhet më i thatë për shkak të ngjeshjes së ajrit. Kjo rritje e papritur e temperaturës dhe ulje e lagështisë njihet si efekti Foehn.

Ky fenomen shkaktohet kur një rrymë ajri bie në kontakt me një mal dhe kalon mbi të. Efekti ndodh në disa faza të ndryshme. Kur një rrjedhë ajri e pasur me lagështi ndeshet me një varg malor, quhet "fluks ajri i lagësht". Në shumicën e rasteve, kjo rrjedhë ajri përmban avull uji, i cili është forma kryesore e lagështisë që gjendet brenda.

Kur një masë ajrore ndeshet me një mal, ajo i nënshtrohet një procesi ngritjeje në anën e erës (përballë erës). Kjo ndodh për shkak të peizazhit, e cila detyron masën ajrore të ngrihet. Ndërsa masa e ajrit rritet, ajo ftohet në mënyrë adiabatike.

Kur temperatura e ajrit ulet në një shkallë të caktuar, avujt e ujit të pranishëm në atmosferë shndërrohen në re që kanë një zhvillim vertikal. Ky fenomen shkaktohet nga forcimi orografik. Retë që formohen drejt anës së erës kanë potencialin të prodhojnë reshje.

Ndërsa ajri arrin dhe kalon mbi majën e malit, ai humbet lagështinë përmes reshjeve dhe bëhet më i thatë. Pasi të keni arritur në anën tjetër të malit, filloni të zbrisni në anën e plumbit. Gjatë kësaj zbritjeje, Ajri i nënshtrohet kompresimit adiabatik, gjë që e bën atë të mbinxehet.

Fenomeni i ngrohjes adiabatike ndodh kur ajri zbret dhe ngjesh, duke shkaktuar rritje të temperaturës. Ky ngjeshje nuk shoqërohet me ndonjë transferim nxehtësie, prandaj termi "adiabatik". Më pas, me rritjen e temperaturës së ajrit, ai fiton gjithashtu aftësinë për të mbajtur më shumë lagështi, gjë që ndikon në bërjen e ajrit më pak të lagësht.

Ndërsa ajri lëviz mbi mal, ai kalon nëpër disa faza; ky i fundit njihet si efekti Foehn. Kjo fazë identifikohet nga ajri i ngrohtë dhe i thatë në anën e pjerrët të malit. Kushtet e motit në këtë anë të malit janë dukshëm të ndryshme: temperaturat janë dukshëm më të larta dhe ajri është dukshëm më i thatë në krahasim me anën e erës.

Pasojat e efektit Foehn

vranësira malore

Efekti Foehn është një fenomen meteorologjik që ka një ndikim të rëndësishëm në modelet e motit. Efektet e tij mund të vërehen në rajone të ndryshme të botës. Në rajonet ku shfaqet efekti Foehn, mund të ketë ndikime të ndryshme në mjedisin natyror. Këto ndikime mund të jenë të favorshme ose të pafavorshme dhe varen nga madhësia dhe rrethanat e veçanta të rajonit.

Ndikimi në jetën e bimëve mund të jetë i rëndësishëm pasi ka potencialin të rrisë temperaturat dhe të zvogëlojë nivelet e lagështisë në shpatet kundër erës së maleve, gjë që mund të ndikojë në vegjetacion në mënyra të ndryshme. Kjo mund të çojë në lulëzimin e specieve bimore që përshtaten mirë me mjediset e nxehta dhe të thata, ose zhdukjen e bimësisë që lulëzon në klimat më të ftohta dhe më të lagështa.

Rreziku i zjarreve në pyje Ai përforcohet nga një kombinim i kushteve të nxehta, të thata dhe me erë që shpesh shoqërohen me efektin Foehn. Në vendet ku mbizotërojnë këto kushte, bimësia e thatë, si dhe bollëku i materialeve të ndezshme të shkaktuara nga degët e ngordhura dhe gjethet që bien, mund të përkeqësojnë përhapjen e zjarreve.

Ndikimi në jetën e egër është një pasojë e rëndësishme e kushteve klimatike të ndryshuara. Paaftësia e disa specieve për t'u përshtatur me këto ndryshime mund të shkaktojë ndryshime në shpërndarjen e specieve të caktuara, si dhe ndryshime në ndërveprimin midis grabitqarëve dhe gjahut.

Disponueshmëria e ujit të ëmbël në lumenjtë dhe përrenjtë lokalë mund të ndikohet ndjeshëm nga efekti Foehn, i cili ka aftësinë të shkrijë me shpejtësi borën në shpatet e pjerrëta. Kjo, nga ana tjetër, mund të ndryshojë modelet e rrjedhjes dhe burimet ujore.

Ndikimi i efektit Foehn në erozionin e tokës nuk mund të injorohet pasi është treguar se ka një ndikim të rëndësishëm. Erërat e forta që shoqërojnë efektin Foehn rrisin erozionin e tokës, gjë që mund të çojë në një ulje të cilësisë së tokës dhe pjellorisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është efekti Foehn dhe karakteristikat e tij.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.