Energjia e baticës, e ardhmja e energjisë së rinovueshme

Energjia e baticës

Përballë mungesës së burimeve natyrore dhe kërkesave të reja klimatike, energjitë e baticës Ato përfaqësojnë sot një potencial të konsiderueshëm energjetik. Padyshim që shumë teknologji të energjisë detare janë ende në fazën e tyre eksperimentale, por ato premtojnë shumë për të ardhmen në drejtim të prodhimit të vazhdueshëm dhe të parashikueshëm të energjisë. Energjia e baticës, për shembull, është një nga filialet më të përparuara detare nga pikëpamja teknike, dhe pak nga pak ajo po zhvillohet në shumë vende derisa të bëhet një alternativë e qëndrueshme dhe plotësuese e energías e rinovueshme me ndërprerje.

Shfrytëzoni stabilitetin e rrymave oqeanike

La energjia e baticës Isshtë një energji detare e rinovueshme e prodhuar nga rrymat detare, e cila nuk ndot dhe nuk prodhon mbeturina. Energjia e baticave shndërron energjinë kinetike të rrymave detare në energji elektrike, në të njëjtën mënyrë që era transformon energjinë e erës.

Kjo masë vëllimore bën të mundur prodhimin e energjisë me shpejtësi rrotullimi shumë të ulët dhe një shpejtësi konstante dhe të parashikueshme të rrymës. Energjia e rrymave të shkaktuara nga baticat mund të jetë veçanërisht i fortë në vende të caktuara në planet pranë brigjeve, ngushticave, kokat apo grykëderdhjet, për shembull, duke përfaqësuar kështu një burim të rëndësishëm energjie.

Në një kontekst të mungesës së karburantet fosilet, shfrytëzimi i rrymave detare ofron perspektiva që u përshtaten objektivave të reja të zhvillimit të qëndrueshëm dhe tranzicionit të energjisë.

La energjia e baticës zbulon frytet e para të një prodhimi që është i qëndrueshëm dhe i parashikueshëm, duke shfrytëzuar fuqinë e ujit përmes një turbine të kthyeshme. Në këtë mënyrë, përdoret ngritja dhe rënia e baticave. Isshtë një teknologji premtuese me shumë pak kosto mjedisore falë performancës së lartë të pajisjeve të saj dhe a prodhim më të parashikueshme dhe relativisht konstante. Rregullsia e rrymave dhe baticave duhet të krahasohet me energji të ripërtëritshme me ndërprerje, të tilla si energjia diellore ose energjia e erës.

Sigurisht, nëse kostot e investimeve në shfrytëzimin që lidhet me mjedisin detar mund të jetë më i lartë, ndikimi në mjedis i energjisë së baticës është praktikisht minimal. Kanë pak ndikim vizualAta janë të heshtur dhe të implantuar jashtë zonave të peshkimit.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Castillo dijo

    Më mirë akoma që energjia e baticave është ajo e valëve që janë më konstante, unë kam teknologjinë për këtë, çfarë bashkëpunimi mund të siguroj?