Drejt vitit 2000, i cili ishte ferma e parë me erë në botë

Drejt vitit 2000 ishte u ndërtua parku i parë me erë dhe kjo ishte lindja e energjive të rinovueshme përsëri në 1981.

Përdorimi i erës për të gjeneruar energji elektrike nuk është asgjë e re. Shembulli i parë u ndërtua në 1997, por konceptet dhe planet me një shkallë industriale me turbina ere nuk u zhvilluan deri në fund të viteve 1970. Në vitin 1981, David Flatman nga Towars 2000 raportoi se cili do të ishte testi i parë pilot, ku një fermë me erë ishte në gjendje të gjeneronte energji elektrike të konsiderueshme për rrjetin elektrik në bregdetin verilindor të Shteteve të Bashkuara.

Zhvilluar nga NASA dhe Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara, madhësia, shkalla dhe pamja vizuale e këto turbina të reja Nuk është aq e ngjashme në atë që shihet aktualisht, me disa përjashtime në një dizajn të vogël të krijuar në Danimarkë.

Turbinat përbëheshin nga a grup prej tre kullash çeliku turbo, në të cilën secili prej tyre kishte një turbinë në pjesën e sipërme dhe briskët gjigantë për të marrë forcën e erës. Ajo ishte e aftë të gjeneronte një sasi energjie afër 7.500 kilovat.

Drejt vitit 2000

Me rastin, komuniteti lokal hapi krahët për ardhjen e këtij parku me erë me një festë të shkëlqyeshme siç mund ta shihni në foto. Projektimet e sotme tërheqin vijën se cilat ishin këto iniciativa të para disi parësore, në të cilat tre fletët e sotme rastësisht kishin dy.

Nëse shikojmë të tashmen, në këto momente ne kemi 225.000 turbina me erë që veprojnë në të gjithë botën, e cila prodhon katër përqind të energjisë elektrike të planetit. Shumica e përparimeve kanë të bëjnë me uljen e kostos së ndërtimit dhe përmirësimin e efikasitetit të teheve.

Një kthim në histori për të parë fillimet e fermave me erë dhe ndryshimin që ata kanë bërë në këto vite.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.