dita e dheut

marmotila

Edhe sot e kësaj dite, të gjithë dimë pak a shumë për të famshmit dita e dheut. Në shumicën e rasteve, kjo është ndoshta për shkak të filmit hit të Bill Murray, Stuck in Time. Edhe pse është një ngjarje mjaft e njohur në Shtetet e Bashkuara, ceremonia i ka kaluar kufijtë. Ne madje mund të shijojmë parashikimet e Groundhog Phil në lajmet e sotme evropiane. Kjo është një nga traditat më interesante dhe të shumëpritura në Amerikë.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Ditën e Groundhog dhe rëndësinë e saj.

dita e dheut

origjina e tokave

Kjo është një traditë interesante e kulturës amerikane. Për të kuptuar Ditën e Groundhog dhe çfarë do të thotë, duhet të kthehemi pas në kohë. Në fakt, origjina e saj qëndron në Europa, sidomos në Candelaria. Gjatë kësaj feste ka një traditë fetare ku priftërinjtë shpërndajnë qirinj.

Në këtë kohë thuhej se nëse qielli ishte i kthjellët në agim, dimri do të ishte më i gjatë. Kjo traditë kaloi te gjermanët, të cilët shtuan se nëse dielli ishte i lartë, çdo iriq mund të shihte hijen e tij. Më në fund, tradita u përhap në Amerikë. Rreth vitit 1887, fermerët amerikanë duhej të parashikonin se kur do të përfundonte dimri, në mënyrë që të dinin se çfarë të bënin me të korrat e tyre dhe ata iu përshtatën kësaj tradite duke e ndryshuar paksa.

Për të bërë këtë parashikim, ata vendosën të mbështeten në sjelljen e kafshëve. Kështu, toka u bë referenca e tij kryesore. Ata vëzhguan se si sillej pas letargji dhe përcaktuan fundin e dimrit në bazë të tij. (Njerëzit e Game of Thrones mund ta kenë kuptuar...)

Besohet gjerësisht se kur një toka del nga një strofull, ai përgjigjet në dy mënyra të ndryshme. Nëse nuk mund ta shohë hijen e tij sepse është me re, do të largohet nga strofulla dhe së shpejti do të dimërojë. Megjithatë, nëse është me diell, toka do të shohë hijen e saj dhe do të kthehet për t'u fshehur në strofull. Opsioni i dytë do të thotë që ne duhet të presim ende gjashtë javë që dimri të përfundojë.

Megjithatë, falë filmit të Bill Murray të përmendur më lart, Dita e Groundhog mori një kuptim tjetër. Në këtë film, protagonisti ngec vazhdimisht në të njëjtën ditë. Kjo është arsyeja pse, për shumë njerëz, dita shoqërohet me të bërë të njëjtën gjë ditë pas dite në një mënyrë mekanike ose të mërzitshme.

Kur është Dita e Groundhog

dita e dheut

Kjo traditë festohet në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, megjithëse është më e popullarizuara në Punxsutawney. Aty jeton toka e famshme, Phil. Është një kafshë shumë e dashur dhe çdo vit e nxjerrin nga strofulla për të kontrolluar sjelljen e saj. Pyes veten kur është Dita e Groundhog? Kjo ditë shënon afërsisht gjysmën e rrugës midis solsticit të dimrit dhe ekuinoksit pranveror. Prandaj, Kjo ditë festohet çdo vit më 2 shkurt.

ku festohet

Kjo traditë festohet në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Dita e Groundhog, e quajtur Dita e Groundhog në anglisht, është një zakon popullor. Më 2 shkurt, të gjithë amerikanët prisnin me padurim profecinë e Phil the Groundhog. Megjithatë, shumë popullata në rajon kanë marmotat e tyre për të bërë parashikimet e tyre specifike.

Me siguri në fund të këtij postimi do të pyesni veten nëse ata kanë vërtet të drejtë. Çuditërisht, vlerësimet kanë një saktësi ndërmjet 75% dhe 90%. Në këtë mënyrë mund të sigurohemi që, në shumicën e rasteve, traditat popullore mund të shërbejnë si referencë për të parë se sa kohë na ka mbetur për të përfunduar dimrin.

dita kanadeze e tokave

Ka disa marmota të famshme në Kanada: Brandon Bob, Gary the Groundhog, Balzac Billy dhe Wiarton Willie, edhe pse Nova Scotian San thuhet se ka prognozën më të lartë.

Pavarësisht, ka banda, banderola, ushqim dhe argëtim në çdo festë. Kam pritur me padurim se cili do të jetë parashikimi i këtij viti.

Dita e Groundhog në Penxutonne, Pensilvani

Edhe pse çdo shtet që feston këtë ditë ka tokën e vet, një nga vendet me një numër të madh pjesëmarrësish është Punxsutawney (Pensilvani), një traditë që ruhet që nga viti 1887, të cilët e konsiderojnë si zyrtare tortën Punxsutawney Phil Just këtu.

Shumë njerëz udhëtojnë nga rajone të ndryshme për të marrë pjesë në ngjarjet e Ditës së Groundhog organizuar nga Punxsutawney Groundhog Club. Në atë ditë shpesh njerëz me smoking dhe kapele të sipërme shihen duke shijuar ceremoninë mes muzikës dhe ushqimit.

Çdo 2 shkurt, gazetarë, turistë dhe anëtarë të klubit mblidhen për të pritur që Phil të shfaqet dhe të japë parashikimin e motit.

Punxsutawney Phil

Origjina e ditës së tokës

Thuhet se toka e ka marrë emrin për nder të mbretit Filip, Dukës së Edinburgut, dhe pavarësisht nëse është e vërtetë apo jo, ai largohet nga shtëpia e tij në Gobbler's Knob në një zonë rurale afër qytetit çdo ditë. vit më 2 shkurt për të paralajmëruar me hijen tuaj se si do të jetë moti.

Nëse Phil kthehet në shpellë kur sheh hijet, janë gjashtë javë të tjera dimri. Nga ana tjetër, nëse nuk e shihni, do të vijë pranvera.

Phil është më i njohur për filmin e tij të vitit 1993 të quajtur Groundhog Day, i cili çoi në paraqitjen e Groundhog në Oprah's Show në 1995. Ai u përfshi edhe në rolin e serialit MTV.

Reputacioni i saj u rrit aq shumë sa në vitin 2013, një prokuror i Ohajos madje e akuzoi për "keqinterpretim të hershëm të pranverës", duke kërkuar dënimin me vdekje dhe u lëshuan dy urdhër-arreste për parashikime të rreme (2015 dhe 2018).

Do të ishte kënaqësi të ishim në gjendje të merrnim pjesë në një nga këto ngjarje dhe ta dëshmoni atë drejtpërdrejt, por meqenëse jo të gjithë mund ta bëjnë këtë, do të na duhet të dalim me diçka: të publikojmë historinë e Phil, shikoni filmin që përfaqëson ose thjesht jepni një lajm të gëzuar të ditës së miut të tokës.

Siç mund ta shihni, Dita e Groundhog ka origjinën dhe rëndësinë e saj si në të kaluarën ashtu edhe sot. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Ditën e Groundhog, cilat janë karakteristikat e saj, sa e rëndësishme është dhe si festohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.