dimmer

dritë në shtëpi

Sot do të flasim për një pajisje teknologjike që ka ndryshuar jetën tonë dhe mënyrën e ndriçimit të dhomave tona. Bëhet fjalë për dimmer. Njihet gjithashtu me emrin dimmer dhe është një instrument shumë i dobishëm për të arritur nivele optimale komoditeti në shtëpi. Shërben për të qenë në gjendje të përshtatim ndriçimin në varësi të momentit në të cilin duam të përdorim pak a shumë sasi drite.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha tiparet, funksionimin dhe përparësitë e dimmerit.

tipare kryesore

llojet e dimmerit

Ne e dimë që drita që ndriçon dhomën tonë mund të ndikojë në gjendjen e vitit të një personi dhe lidhet drejtpërdrejt me konsumin e energjisë elektrike. Ky instrument i njohur me emrin Dimmer na ndihmon të fitojmë një nivel optimal të rehatisë në shtëpi. Eshte per një rrotë e vogël që ndihmon për të kontrolluar shkëlqimin e llambave tona në çdo kohë. Në këtë mënyrë, ne mund të përshtatim ndriçimin në kohën që duam.

Normalisht çelësi është zakonisht një ruletë dhe, ndërsa kthehet, bën që shkëlqimi i llambës të rritet ose zvogëlohet gradualisht. Le të shohim se situata është më e shpeshtë kur Dimmer mund të bëhet një element shumë i dobishëm:

  • Dhoma e fëmijëve është ideale për vendosjen e këtyre pajisjeve. Dhe mund të përdoret për t'u përdorur në intensitet të ndryshëm, varësisht nga koha e ditës dhe aktiviteti që po kryhet. Nëse fëmijët janë duke bërë detyrat e shtëpisë, drita tani mund të ndizet në një intensitet më të lartë në mënyrë që shikimi i tyre të mos dëmtohet dhe ata mund të qëndrojnë zgjuar zgjuar. Gjithashtu ju ndihmon të përqendroheni në detyrat e shtëpisë. Përkundrazi, nëse fëmijët do të jenë në shtrat, intensiteti i dritës mund të zbehet për të arritur një dritë të ngrohtë që krijon një atmosferë që fëmijët të relaksohen pak duke i tërhequr pak për të fjetur.
  • Një situatë tjetër i referohet të rriturve. Nuk është e njëjta gjë që të kesh një moment romantik në dhomë me dritën me intensitet të plotë sesa me një dritë më të ngrohtë. Kjo pajisje nuk është e përshtatshme vetëm për fëmijët, përkundrazi, një dritë më e butë ju fton të relaksoheni dhe të lini veten të shkoni.

Instalimi i dimmerit

dimmer

Ka shumë llamba që përmbajnë një Dimmer të integruar dhe ju lejon të rregulloni intensitetin e dy për kënaqësinë e përdoruesit. Në rastin e llambave të instaluara në një shtëpi, çështja është e ndryshme. Normalisht, dimmers instalohen së bashku me ndërprerësin. Nëse shtëpia sjell errësuesin, do të duhet të instalohet veçmas. Procesi i instalimit dhe funksionimit të dimmers duhet të rinovohet në të gjithë shtëpinë. Kjo është arsyeja pse instalimi zakonisht përfshin vendndodhjen e të gjithë çelsave konvencionale. Dhe është se këto pajisje kanë nevojë për një ndërprerës tjetër për të instaluar dimmerin.

Llojet e dimmerit

errësuar

Ekzistojnë lloje të ndryshme të Dimmer në varësi të kërkesës. Sidoqoftë, megjithëse ka lloje të ndryshme, rezultati përfundimtar është i njëjtë. Në të gjitha rastet, qëllimi kryesor është rregullimi gradual i intensitetit të dritës me të cilën do të ndriçohet dhoma. Mund të gjeni saktësi të plotë kur rregulloni intensitetin. Në çdo rast, ajo që ndryshon në llojet e ndryshme të Dimmerit është funksionimi i brendshëm dhe jo ai i jashtëm.

Le të shohim cilat janë llojet kryesore të dimmerëve që ekzistojnë:

  • Zbehësi tradicional: Ato janë pajisje që zvogëlojnë tensionin në mënyrë që intensiteti me të cilin ndriçon drita të jetë më i vogël. Kjo mund të rregullohet sipas nevojës së përdoruesit në çdo kohë.
  • Zbehësi LED: Këto pajisje janë shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve në intensitetin e rrymës. Falë kësaj, është e mundur të moduloni shkëlqimin e LED pa ndikuar në rrymën. Me këtë lloj pajisje mund të kurseni më shumë energji sesa me ato konvencionale. Ju gjithashtu mund të kurseni më shumë dritë sesa llambat inkandeshente apo edhe llambat konvencionale LED. Optionshtë opsioni më modern dhe i përparuar që ekziston dhe më i rekomanduari nëse duam të optimizojmë faturën e energjisë elektrike. Nëse nuk keni llamba LED të instaluara në shtëpi, duhet të bëni një investim fillestar për instalimin e këtyre dritave.

Në mënyrë tipike, në planin afatgjatë, ju përfundoni duke kursyer shumë më shumë në faturën tuaj të energjisë elektrike sesa mund të kushtojë për të zëvendësuar të gjitha llambat. Në rastin e llambave inkandeshente, llambave halogjene dhe dritave fluoreshente, nuk është aq e lehtë për të zëvendësuar dhe zbehur intensitetin e dritës. Prandaj, nëse kemi këtë lloj llambash, është më mirë të blini dimmers të këtij lloji.

operacion

Le të shohim se çfarë funksionon Dimmer. Shpjegimi shkencor është disi i vështirë për tu përshkruar pasi është një teknikë komplekse. Qarqet e përdorura ndikojnë në funksionin e ndezjes së tensionit. Reduktimi i vlerës efektive të llambës arrihet duke prerë sinjalin e momentit të ngritjes në pikën që është zgjedhur. Për shembull, nëse duam të presim sinjalin kur vala e energjisë elektrike arrin 60V, llamba do të ndizet. Një shembull tjetër është nëse duam të presim valën kur godas 200V. Në këtë situatë do të shohim që llamba ndizet pothuajse në maksimum.

Instalimi i këtyre pajisjeve zakonisht përfshin të gjithë vendndodhjen e ndërprerësit. Sidoqoftë, në planin afatgjatë, kjo lejon të përmirësojë efikasitetin e energjisë në shtëpi, pasi që jo aq shumë energji elektrike do të përdoret dhe do të jetë e mundur të kurseni në faturë. Deri më tani, është një nga pajisjet më moderne dhe më efikase që të jetë në gjendje të zvogëlojë konsumin e energjisë elektrike në një shtëpi. Jo vetëm që e keni arritur këtë kursim, por edhe ndotni më pak dhe rregulloni sasinë e dritës në çdo kohë.

Siç mund ta shihni, edhe pse kërkon një instalim fillestar për të ndryshuar çelsat, ia vlen. Mund të përpiqeni të blini llamba me dritën e integruar për të parë se cilat janë përdorimet e tyre të shkëlqyera.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth errësuesve dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.