Danone përdor bioplastik në kosët e saj

Kompania e qumështit Danone ka filluar të përdorë bioplastike në kontejnerët e tyre me kos, në vendet evropiane dhe disa në Amerikën Latine.

El eko-miqësore plastike I m Green është bërë nga kallam sheqeri dhe është zhvilluar nga kompania Braskem.

Produktet e para që do të kenë këto vite do të jenë kos i lëngshëm dhe ëmbëlsirë e markës për fëmijë.

Në fillim të këtij viti, ky kontejner filloi të përdorej në Francë dhe pasi kishte një pranim të madh nga konsumatorët, tani do të shtrihet në Belgjikë, Brazil midis kombeve të tjera. Në Gjermani ai përdor një lloj tjetër të plastikës ekologjike në produktet e saj Danone.

Enë bioplastike është e gjelbër, ky material nuk ndikon në shijen e produktit ose në cilësinë e tij. Për ta dalluar, ajo ka një vulë në enë me mesazhin I m Green.

Danone po përpiqet të zvogëlojë atë gjurmë të karbonit rreth 30% në vitet e ardhshme, prandaj po zhvillon veprime të ndryshme.

Shtë e rëndësishme që kompanitë të fillojnë të përdorin bioplastikë masivisht pasi që sot ekzistojnë disa formula dhe lloje të plastikës alternative ndaj asaj tradicionale që janë shumë ndotëse dhe jo shumë të degradueshme.

El plastike tradicionale ka gjeneruar një sasi të madhe mbeturinash që është e vështirë për tu trajtuar dhe ricikluar.

Kompanitë duhet të përdorin teknologji të reja në Materiale ekologjike për të zvogëluar ndikimet e tij në mjedis.

Danone është një shembull i mirë për t’u ndjekur në këtë drejtim, pasi bioplastikat janë një alternativë në paketimin e produkteve masive.

Me siguri duke parë këtë kompani që klientët vlerësojnë përdorimin e këtij lloji paketimi më pak të dëmshëm do të vazhdojë të rrisë numrin e produkteve dhe do të shpërndahet në vendet e tjera.

Lëreni plastikën bazuar vaj Shtë një sfidë me të cilën kompanitë duhet të përballen sot ose nesër pasi përdorimi i plastikës konvencionale nuk është më i qëndrueshëm.

BURIMI: Klubi darvin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.