Cilat vende evropiane janë liderët në prodhimin e rinovueshëm?

investimi në energji të rinovueshme do të rrisë PBB-në globaleAktualisht, sipas të dhënave më të fundit të Eurostat, përqindja e energjisë nga burimet e rinovueshme në Bashkimin Evropian arriti mesatarisht në 17% të konsumi përfundimtar. Një shifër e rëndësishme, nëse merren parasysh të dhënat e vitit 2004, pasi në atë kohë ajo arriti vetëm 7%.

Siç kemi komentuar shumë herë, objektivi i detyrueshëm i Bashkimit Evropian është që deri në vitin 2020 të vijë 20% e energjisë burimet e rinovueshme dhe për të rritur këtë përqindje në të paktën 27% në 2030. Edhe pse ekziston një propozim për të rishikuar këtë shifër të fundit lart.

Sipas shteteve, Suedia është vendi ku prodhohet më shumë energji e rinovueshme mbi konsumin përfundimtar, me 53,8%. Pasohet nga Finlanda (38,7%), Letonia (37,2), Austria (33,5%) dhe Danimarka (32,2%). Fatkeqësisht ka edhe të tjerë larg synimeve të BE-së, të tilla si Luksemburgu (5,4%), Malta dhe Hollanda (që të dy me 6%). Spanja është në mes të tabelës, me pak më shumë se 17%.

vend

Përqindja e energjisë nga burimet e rinovueshme (% e konsumit përfundimtar)

1. Suecia

53,8

2. Finlandë

38,7

3. Letonia

37,2

4. Austri

33,5

5. Dinamarca

32,2

6. Estoni

28,8

7. Portugali

28,5

8. Kroacia

28,3

9. Lituani

25,6

10. Rumania

25

14. Spanjë

17,2

Tjetra do të shohim disa nisma të vendeve anëtare, me ato që ata dëshirojnë ose kanë përmbushur tashmë objektivat e Bashkimit Evropian

Iniciativa të rinovueshme nga vende të ndryshme

Fermat e erës në det të hapur në Portugali

E para fermë me erë në det të hapur i Gadishullit Iberik është tashmë një realitet por në brigjet e Viana do Castelo, në territorin portugez, vetëm 60 kilometra nga kufiri me Galicia. Betshtë basti i ri dhe i vendosur i vendit fqinj për energjitë e rinovueshme, një fushë në të cilën Portugalia ka një avantazh të madh ndaj nesh, pavarësisht nga fakti se Spanja është një fuqi botërore për sa i përket energjisë -të tokës-me erë.

Danimarka eolike

Paradoksi spanjoll

Në rastin e energjisë së erës në det të hapur, paradoksi spanjoll është total. Në vendin tonë nuk ka ferma me erë "në det të hapur", vetëm disa prototipa eksperimentalë. Y Sidoqoftë, kompanitë tona janë liderë botërorë edhe në këtë teknologji. Asnjë megavat i vetëm nuk hyn në rrjetin spanjoll nga deti kur jeni në Mbretërinë e Bashkuar Iberdrola inauguroi disa ferma me erë, të tilla si Perëndimi pranë Duddon Sands (389 MW), ka në ndërtim në Gjermani dhe i dha (përsëri në Mbretërinë e Bashkuar) East Anglia One (714 MW), projekti më i madh spanjoll në histori në sektorin e burimet e ripërtëritshme. Përveç Iberdrola, kompani të tilla si Ormazabal ose Gamesa janë gjithashtu standarde.

Franca paraqet një plan për të dyfishuar energjinë e erës deri në vitin 2023

Franca ka paraqitur një plan, qëllimi i të cilit është të thjeshtojë të gjitha procedurat administrative dhe të përshpejtojë zhvillimin e të gjitha projekteve të energjisë së erës për të rritur gjenerimin e saj të energjisë së pastër nga ky sektor në dyfishim deri në vitin 2023.

Ferma e erës në det

Sfidat e Danimarkës

Propozimi i Danimarkës është hiqni qymyrin në 8 vjet, pa asnjë dyshim një qëllim i shkëlqyeshëm është përpara. Mbështetja në Danimarkë ka qenë lider në energjinë e erës për dekada që kur investoi në këtë teknologji që nga viti 1970 me krizën globale të naftës.

Objektivat e Danimarkës kalojnë përmes:

 • 100 përqind energji e rinovueshme nga 2050
 • 100 përqind e energjisë së rinovueshme në energji elektrike dhe ngrohje nga 2035
 • Faza e plotë e eliminimit të qymyr deri në vitin 2030
 • 40 përqind ulje në emetimet e gazeve serrë nga 1900 në 2020
 • 50 përqind e kërkesa për energji elektrike furnizuar nga energjia e erës deri në vitin 2020

Belgjikë

Finlanda dëshiron të ndalojë qymyrin në të ardhmen e afërt

Finlandë studime që ndalojnë, me ligj, qymyrin për të prodhuar energji elektrike para vitit 2030. Ndërsa në shtete si Spanja, djegia e qymyrit u rrit 23% vitin e kaluar, Finlanda dëshiron të kërkojë alternativa më të gjelbërta, duke menduar për të ardhmen e vendit.

Finlanda

Vitin e kaluar, qeveria finlandeze paraqiti një plan të ri kombëtar strategjik për sektorin e energjisë që parashikon, midis masave të tjera, ndalojnë me ligj përdorimin e qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike nga viti 2030.

Makinat elektrike të Norvegjisë

Në Norvegji, 25% e makinave të shitura janë elektrike. Po, e keni lexuar saktë, 25%, 1 në 4, duke qenë gjithashtu standarde autentike në energjinë hidroelektrike dhe janë të afta të vetë-mjaftohen praktikisht vetëm me energji të rinovueshme. Një shembull për t’u ndjekur, pavarësisht nga fakti që është një prodhues i madh vaji. Pikërisht në këtë ata janë mbështetur për të arritur shifra të tilla. Në vend që të djegin vajin për të prodhuar energji elektrike, ata i janë kushtuar eksportimit të tij dhe përdorimit të parave të marra për prodhimin e hidrocentraleve.

Norvegji

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.