Burrat konsumojnë më shumë energji sesa gratë në jetën e tyre të përditshme dhe kanë një ndikim më të madh në mjedis

Festa e burrave shumë pangopës

Sipas një punimi kërkimor nga Annika Carlsson-Kanyama dhe Rita Raty, burrat konsumojnë, mesatarisht, më shumë energji sesa gratë në katër nga vendet e përfshira në studim. Studiuesit vëzhguan zakonet e konsumit të 10 kategorive dhe bënë llogaritjet e emetimeve të CO2.

Studimet e fundit e konfirmojnë atë gratë ndotin më pak dhe se aktivitetet tona kanë një më pak ndikim në mjedis, në të njëjtën kohë pohohet se Aktivitetet e meshkujve kanë më shumë emisione të GES.

Sipas këtyre hetimeve burrat e përdorin makinën më shumë dhe del më shumë jashtë shtëpisë për të shkuar në restorante ku konsumoni alkool dhe duhan, nga ana tjetër, konsumon më shumë mish që është një input në prodhimin e të cilit ka një konsum të lartë të energjisë.

Rezultatet tregojnë se burri harxhon mes 6 dhe 39 përqind më shumë energji duke përfshirë të gjitha aktivitetet e tij të përditshme.

Studimi Carlsson dhe Raty heton këtë fenomen në katër vende Norvegji, Suedi, Gjermani dhe Greqi, në burra dhe gra beqare.

Studimi konkludon se a ndikon gjinia në shpenzimin e energjisë. Kështu, u zbulua se në Norvegji ata shpenzojnë 6 përqind më shumë se ata, në Gjermani 8 përqind më shumë, në Suedi 22 përqind dhe në Greqi 39 përqind.

Ndryshimi është vërejtur në mënyrën se si të dy gjinitë shpenzojnë energji dhe është vërejtur se ndryshimi është në përdorimin e automjetit. Njeriu konsumon më shumë energji të marrë nga lëndët djegëse fosile për shkak të daljeve të tij të vazhdueshme shoqërore.

Gjinia femërore, nga ana e saj, përdor makinën më shumë për të bërë blerja e ushqimit, higjiena, shtëpia, mobiljet dhe shëndeti. Në të kundërt, u zbulua se burrat konsumojnë më shumë mish, i cili është shumë ndotës pasi që, sipas FAO, 18 përqind e emetimeve të CO2 vijnë nga bagëtia, ndërsa gratë konsumojnë më shumë fruta dhe perime.

Fuente: La Vanguardia


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Darko slatav dijo

    Ky është rezultati i largimit nga gratë duke luajtur shkencëtare, kjo është dobia që studimi i tyre i jep botës, një banalitet i thjeshtë feminist që nuk synon asgjë tjetër përveç vazhdimit të fajësimit të burrave për gjithçka, ndoshta feminizmi nuk është më i dëmshëm duke nxitur shtetin të harxhojë më shumë burimet për të barazuar artificialisht gjininë e tyre me burrat dhe për të gjitha? Kështu që ata humbasin kohë me këto vogëlsira gjinore fashiste, burrat zënë më shumë energji sepse ne jemi ata që punojmë, krijojmë dhe përtërijmë, ne mirëmbajmë shoqërinë në mënyrë që seksi i dobët të luajë për të qenë "mjekë" dhe të ndihet i fortë në një botë ku ata kurrë nuk mund të mbijetojnë pa përpjekje mashkullore, por ajo që u nevojitet është të dërgojnë këto gra të prishura për të jetuar në xhungël në mënyrë që të mund të mendojnë nëse është kënaqësi të jetojnë pa punë mashkullore, për të cilën ata janë kaq të dyshimtë.