Burime të mëdha të energjisë së rinovueshme

Secili vend ka në një masë më të madhe ose më të vogël burime të energji e rinovueshme sipas disponueshmërisë së burimeve në territoret e tyre.

Por ka zona të planetit që janë të privilegjuara për të patur kushte klimatike ose karakteristika shoqërore që favorizojnë një burim të madh të energjitë e pastra.

La energji dhe diellore Ai ka kapacitetin e tij maksimal në pothuajse të gjithë Afrikën, vendet pranë ekuatorit dhe në tropikët, si në Amerikën Latine dhe Azinë. Të gjitha vendet arabe me shkretëtira të mëdha në territoret e tyre gjithashtu kanë një burim të shkëlqyeshëm të energjisë për të shfrytëzuar Energjia diellore fotovoltaike.

Të gjitha këto zona të planetit kanë diell pothuajse gjatë gjithë vitit dhe kanë një të rëndësishme rrezatim diellor intensiv dhe i vazhdueshëm.

La energji eolica shfaqet si një burim i pakufizuar në Patagonia Argjentinë, zona të Meksikës, Brazilit, Kanadasë, SHBA, Kinës, Gjermanisë, të gjitha vendet Nordike kanë erëra shumë të favorshme për prodhimin e kësaj lloj energjie. Por gjithashtu vendet me brigje të mëdha mund të shfrytëzojnë territorin energjia e erës në det të hapur Ndër ato që bien më shumë në sy janë Spanja, Britania e Madhe, Kina, Gjermania, ndër vendet kryesore.

Këto zona me rezerva të mëdha janë pothuajse të pakufizuara pasi ato janë karakteristika natyrore që ishin gjithmonë aty, duhet instaluar vetëm teknologjia më e përshtatshme për të përfituar nga i gjithë ai potencial energjie.

Vendet nordike, Spanja, Gjermania janë më të përfituarit për të shfrytëzuar biomasa për të pasur një sasi të madhe të burimeve pyjore dhe bujqësore që të funksionojë kjo lloj bime. pushtet.

Të gjitha këto të shkëlqyera  Burimet e energjisë Ato lejojnë një shfrytëzim në shkallë të gjerë dhe nivele industriale për shkak të sasisë së vëllimit të burimeve. Pjesa tjetër e vendeve që kanë më pak gjithashtu mund të përfitojnë prej tyre me një shfrytëzim në shkallë më të vogël ku ato furnizojnë zonat lokale.

Energjitë e rinovueshme janë të pranishme në të gjitha vendet përtej sasisë së inteligjencës që kërkohet për ta menaxhuar atë në mënyrë korrekte dhe për ta shpërndarë në një mënyrë që mund të plotësojë kërkesën dhe nevojën e secilës shoqëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.