Bum i rinovueshëm në Argjentinë

Pak më shumë se 2 vjet më parë, konkretisht më 15 tetor 2015, u hap ndalimi i energjive të rinovueshme në Argjentinë.

Atë ditë, ligji 27.191 u botua në Gazetën Zyrtare, kjo normë ishte norma shkëndijë që ndezi siguresën për rritjen spektakolare të burimeve të ripërtëritshme në vendin jugor.

energji eolica

Ky ligj ka lejuar ardhjen e investimeve nga 7000 milionë dhe qindra kompani të reja për të instaluar dhe administruar impiante fotovoltaike, ferma me erë, biomasë dhe impiante të biogazit dhe mini-hidrocentrale.

Programi RenovAr

Siç shpjegojmë në artikuj të tjerë, ky do të jetë një vit i shkëlqyeshëm për promovimin e burimeve të ripërtëritshme. Në fakt, projektet e nënshkruara në 12 muajt e fundit do të fillojnë të ndërtohen, plus 26 që janë tashmë në ndërtim, që korrespondojnë me Programi RenovAr, promovuar nga Qeveria.

Ishujt Kanarie dhe energjitë e rinovueshme

Nëse Argjentina vazhdon me atë ritëm, ajo do të përmbushë objektivin e mbulimit të 20% të matricës së saj të energjisë me energji të ripërtëritshme deri në vitin 2025, sot shifra nuk arrin 2%, por me bimë të reja në ndërtim do të lejojë arritjen e 8% këtë vit dhe 12% në 2019.

energji të ripërtëritshme të Kinës

Sipas zyrtarëve të ndryshëm: «treshtë e jashtëzakonshme çfarë po ndodh në Argjentinë, vendi po pozicionohet në botë si një nga tregjet më tërheqëse për zhvillimin e energjisë së rinovueshme ”.

Juan Bosch, presidenti i Saesa, një tregtar i gazit dhe energjisë, pohon se Argjentina është duke u bërë më mirë shumë "Nëse shikoni prapa vetëm dy vjet, ju mund të shihni se vendi luajti në një kampionat tjetër në çështje të rinovueshme, ai kishte vetëm 1/2% energji të rinovueshme në matricën e energjisë. Sot nuk ka asnjë kongres të energjisë së rinovueshme në botë ku Argjentina nuk diskutohet si një destinacion investimi ”.

energji eolica

Këto investime po vijnë nga e gjithë bota. Këto do ta ndihmojnë Argjentinën të rriten në botën e rinovueshmeNdërsa këtu ka një kapacitet të instaluar prej 678 MW, Uruguaji ka 1720 MW (44% e matricës së saj të energjisë); Kili, 3740 MW (17%), dhe Brazili, 28.310 MW (18%).

Aktualisht vetëm 678 MW energji të rinovueshme ushqejnë matricën e energjisë Argjentinase, ndërsa përmbushja e objektivit 20% në 2025 do të nënkuptojë arrijnë 10.000 MW. Për ta arritur këtë, qeveria nisi Programin RenovAr, një tender i madh i ndarë në raunde që jep projekte gjenerimi për kompani të ndryshme.

Deri tani, ajo që kishte më shumë përhapje ishte e lartpërmendura Programi RenovAr, i cili tashmë ka përfunduar tre raunde (raundi 1 në gusht 2016; raundi 1,5 në nëntor 2016 dhe raundi 2 në tetor 2017). Kind specifikon se tashmë janë dhënë 4466,5 MW nga ky sistem, që korrespondon me 147 projekte (59 të raundeve 1 dhe 1,5 dhe 88 të raundit 2). "Kësaj duhet t'i shtojmë edhe 10 projekte të tjera të rezolutës 202."

Energjia diellore fotovoltaike

Çmimet

Investimet e nevojshme janë shumë të rëndësishme dhe varen nga lloji i teknologjisë së zgjedhur: për shembull, për të instaluar një MW energji në energjinë diellore, duhet të disbursojë rreth 850000 dollarë, ndërsa për një MW energji të erës nevojiten rreth 1.2 milion dollarë.

Për sa i përket burimeve, vendi nuk ka asgjë për t'u pasur zili kombeve të tjerë. Ka shumë erë (dhe intensitet të mirë) në Patagonia; shumë diell në Veri (edhe pse edhe në Kordoba), dhe ka shumë burime të biogazit dhe biomasës në zonën bujqësore. Ekziston gjithashtu një potencial në mini-hidrocentralin.

Energjia e rinovueshme është më e lirë se energjia tradicionale: një nga projektet më të lira RenovAr u mbyll me 45 dollarë amerikanë për çdo MW / orë, ndërsa sot përdoruesi i madh blen nga Camessa me 70/80 dollarë amerikanë MW / orë. Për konsumatorin normal kjo është shumë e rëndësishme, pasi që çdo MW / orë energji të rinovueshme zvogëlon faturën e energjisë elektrike.

Fuqia e eres

Qeveria dëshiron të krijojë një përzierje të energjisë elektrike të teknologji të ndryshme (erë, diellore, biogaz, biomasë dhe mini-hidro), por kryesorja është energjia e erës, ku tashmë ka kontrata të dhëna për një total prej 2.5 GW.

 

Energji diellore

Pas energjisë së erës, diellorja është e radhës për nga rëndësia, me projekte të akorduara me 1732 MW. Aktualisht, kjo teknologji nuk ka shumë depërtim në vend. Ka vetëm 7 MW në San Juan, së cilës duhet t'i shtohet një impiant eksperimental prej 1,5 MW gjithashtu në atë krahinë.

energjia diellore fotovoltaike në blegtori

Në këtë rast, 360 Energy është, për sa i përket çmimeve, kompania më e madhe private e energjisë diellore në vend. Drejtori i Përgjithshëm i saj, Alejandro Lew, tregon se, si pjesë e të riut revolucioni i burimeve të ripërtëritshme, kjo kompani nënshkroi disa kontrata sipas rregullave të Raundit 1,5 të RenoVar (shtatë kontrata, për 165 MW, në San Juan, Catamarca dhe La Rioja, kontrata e parë e të cilave do të fillojë të funksionojë në Mars) dhe në Raundin 2 (kontrata për 147 MW që do të hyjë në veprim në 2019 dhe 2020, në Catamarca, San Juan, La Rioja dhe Córdoba "Në total, ne do të investojmë 300 milion dollarë".

Lew thekson se Argjentina mund të jetë një fuqi diellore. Sidomos në veriperëndim të vendit, por edhe në vende që mund të duken jo shume efikase, si provinca e Buenos Aires (e cila është më e mirë se disa zona të Evropës). "Përparimet që parashikohen në energjinë diellore sugjerojnë që e gjithë matrica lokale e energjisë mund të furnizohet nga ai burim."

Energjitë e tjera

Disi më pas, por edhe me investime dhe projekte, vijnë biogazi dhe biomasa. Deri më tani janë dhënë 65 MW dhe 158 MW, në secilin rast. Sot, impiantet e biogazit në vend numërohen në gishtat e njërës dorë (mezi 10 MW), por vlerësohet se në 24 muajt e ardhshëm do të ketë rreth 30.

biomasa për kaldaja

SeedsEnergy, për shembull, njoftoi një investim prej 11 milion dollarë amerikanë për të ndërtuar një fabrikë të biogazit në Venado Tuerto (2 MW) dhe një 13 milion dollarë amerikanë për të ndërtuar një tjetër në Pergamino (2,4 MW). «Kjo do të ishte në shkallë të parë, sepse ne mendojmë zgjerimi i kapacitetit. Nëse ekziston një RenovAr 3, ne do të shqyrtojmë mundësinë e prezantimit të vetvetes, sepse duam të ndërtojmë më shumë impiante dhe të riinvestojmë fitime ».

Revolucioni i gjelbër që është arritur në këto 2 vitet e fundit është spektakolar dhe e ka vendosur vendin në sytë e investitorëve botërorë, ata po arrijnë investime shumë milionëshe, nënshkruhen kontrata, ndërtohen dhjetra parqe dhe gjenerohet punësim. Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë që Argjentina të jetë një fuqi në energjinë e pastër, por guri i parë tashmë është hedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.