Bioplehra kundër prishjes së tokës

bioplehrash

Bujqësia ka rritur përdorimin e plehrave kimike ndër vite për të plotësuar kërkesën e madhe për ushqim nga popullsia. Problemi me këto plehra kimike është përkeqësimi i tokës që shkakton. Për të zbutur këto probleme, bioplehrash. Këta bioplehra përpiqen të reduktojnë ndikimin mjedisor të bujqësisë, duke shmangur përkeqësimin e tokës dhe duke përmirësuar cilësinë e saj.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si përdoren bioplehrat kundër prishjes së tokës dhe çfarë avantazhesh kanë ato ndaj atyre tradicionale.

Bioplehra kundër prishjes së tokës

pleh organik

Degradimi i tokës është një problem serioz dhe në rritje i shkaktuar nga ripërdorimi, menaxhimi i dobët dhe shfrytëzimi i paarsyeshëm i burimeve natyrore. Është vlerësuar se më shumë se 70% e tokës së vendit është e degraduar fizikisht, kimikisht ose biologjikisht Për shkak të bujqësisë intensive, përdorimit joadekuat të inputeve bujqësore, largimit të mbetjeve të bimëve dhe mungesës së plehrave organike, toka e saj përkeqësohet dita-ditës.

Problemet kryesore në degradimin e këtij burimi natyror lidhen me erozionin, kripëzimin dhe reduktimin e rezervave organike, si dhe ngjeshja e shkaktuar nga mbikultura e makinerive bujqësore. Kjo domosdoshmërisht nënkupton një problem degradimi fizik. Sistemet e prodhimit bujqësor kanë ndikime të rëndësishme në mjedis, aktivitetet dhe biodiversitetin e organizmave të tokës. Shqetësimi dhe përdorimi i inputeve bujqësore kanë ulur ndjeshëm numrin dhe numrin e specieve biologjike që banojnë atje.

Pas ndryshimeve të përdorimit të tokës në ekosistemet tokësore, zvogëlohet në mënyrë drastike numri i specieve bimore dhe sasia dhe cilësia e burimeve të tyre ndryshon me sisteme të ndryshme rrënore. Kjo rezulton në përmbajtje më të ulët të lëndës organike të tokës, e cila nga ana tjetër kufizon biodiversitetin e tokës dhe disponueshmërinë e ushqimit.

Mikroorganizmat biofertilizues

pleh kimik

Bazuar në sa më sipër, ekziston nevoja për të zhvilluar teknologji që mund të rrisin rezervat organike të tokës, të ruajnë lagështinë e tokës, të përmirësojnë efikasitetin e përdorimit të plehrave dhe të reduktojnë ndotjen e tokës dhe ujit. Studime të shumta janë kryer mbi përdorimin e bioplehrave si një opsion për të përmirësuar kushtet e tokës dhe për të rritur rendimentet. Është konstatuar se aplikimi i pleh organik është shumë pozitive për përmirësojnë kushtet e tokës duke pasur parasysh sasinë e mikroorganizmave që zotërojnë.

Mikroorganizmat kanë një sërë mekanizmash që nxisin rritjen e bimëve nëpërmjet simbiozës së rizosferës, më të rëndësishmet janë: rritja e përdorimit të lëndëve ushqyese dhe ujit, futja e azotit në sistemin bimor-tokë me bioksimin nga bakteret e gjinisë Rhizobium etj.

Këta bioplehra po fitojnë terren ndaj plehrave të zakonshëm pasi ndikimet mjedisore janë reduktuar shumë. Falë përdorimit të mikroorganizmave të aftë për të përmirësuar kushtet e tokës dhe cilësinë e saj, është e mundur të arrihet përmirësime në rendimentet e të korrave pa pasur nevojë të dëmtohet toka.

Përparësitë e bioplehrave

përdorimi i bioplehrave

Përparësitë kryesore të ofruara nga bioplehrat janë:

 • Reduktoni përdorimin e plehrave kimike. Si një alternativë ndaj plehrave kimike, bioplehrat kanë një ndikim pozitiv në mjedis duke reduktuar përdorimin e amoniakut në prodhimin e plehrave kimike, duke reduktuar konsumin global të energjisë.
 • Zhvillimi i të korrave dhe mirëmbajtja e tokës. Përdorimi i këtij mikroorganizmi favorizon pjellorinë e tokës dhe të korrave, parandalon erozionin dhe favorizon strukturën e duhur të tokës.
 • Përmirësimi i kapacitetit ushqyes të bimëve. Përdorimi i këtij lloji pleh organik mund të rrisë përthithjen e lëndëve ushqyese të bimëve, si azoti, zinku ose fosfori.
 • Ato lejojnë përdorimin e mbetjeve organike.
 • Rendimenti rritet me 30%. Mirëmbajtja e përmirësuar e tokës i ndihmon bimët të rriten më mirë gjatë periudhave të thata.

Dallimet kryesore

Shumë fermerë nuk janë në dijeni të vetive rigjeneruese të bioplehrave në krahasim me kimikatet, duke krijuar mite të rreme dhe duke mohuar përdorimin e tyre. Plehrat tradicionale shtojnë kimikate në mjedis, siç janë metalet e rënda që gjenden në përbërjen e tyre. Ne anen tjeter, përdorimi racional i bioplehrave nuk ka ndikim negativ në mjedis sepse përbërja e tij nuk përmban elementë të dëmshëm.

Përveç kësaj, përdorimi i bioplehrave favorizon veprimin antiparazitar dhe rrit ose mbron bimët nga dëmtuesit. Nga ana tjetër, plehrat kimike kontribuojnë në shkretëtirëzimin dhe mund të shkaktojnë humbje pothuajse të përhershme të tokës. Përveç kësaj, përdorimi i bioplehrave ndihmon në rigjenerimin e tokave dhe të bimëve, ku lënda organike dhe mikroorganizmat mund të rregullojnë lëndët ushqyese dhe të përmirësojnë strukturën e tokës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për përdorimin e bioplehrave kundër përkeqësimit të tokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.