Bioplastik i bërë nga puplat e pulës

El plastik Shtë një nga materialet më të përdorura në botë. Ka të gjitha llojet e produkteve të bëra prej plastike e cila është bërë në bazë vaj.

Por pas disa dekadash, nafta do të mbarojë dhe çmimi i tij do të bëhet edhe më i shtrenjtë, kështu që nuk mund të përdoret më për të bërë plastikë. Për këtë arsye, opsione të ndryshme po hetohen dhe zhvillohen për t'u krijuar bioplastikë për të zëvendësuar ato të bëra në bazë të naftës.

Ata po kërkojnë lëndë të parë të lirë, që janë ekologjike dhe që janë të biodegradueshme në mënyrë që mbeturinat të mos jenë problem.

Në Universitetin e Nebraska-Linkoln ata po hetojnë mundësinë e prodhimit të bioplastikës bazuar në puplat e pulës. Ky artikull është një mbetje e industrisë ushqimore pasi nuk përdoret.

Studiuesit janë të interesuar për puplat sepse ato përmbajnë një proteinë të njohur si keratin e cila ka cilësi të tilla si të forta dhe të qëndrueshme.

Procesi i marrjes së kësaj bioplastike konsiston në kryerjen e një trajtimi termik për pastrimin e tyre, pastaj ato pluhurohen derisa të shndërrohen në një pluhur të imët. Pastaj shtohen disa kimikate për ta bërë keratinën të kthehet në një polimer.

Ky material që merret mund të formohet nga nxehtësia, kështu që mund të përdoret për përdorime dhe forma të ndryshme si plastika tradicionale.

Një tjetër tipar pozitiv është se ai mund të riciklohet disa herë dhe është biodegradable kështu që është vërtet eko-miqësore.

Ky lloj studimi është shumë i rëndësishëm sepse herët a vonë vaji nuk do të përdoret më për sasi të panumërta të produkteve. Pra, duhen kërkuar alternativa pasi që nevojiten produkte që janë bërë prej plastike.

Ka shumë mundësi për zhvillimin e bioplastikës me materiale të ndryshme, gjëja e vështirë është që lënda e parë të jetë e bollshme dhe që kostoja e prodhimit është ekonomike pasi produktet plastike janë të lira.

BURIMI: Blogu i gjelbër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.