Bioplastikë për prodhimin e pajisjeve ekologjike

Plastikat që prodhohen në bazë të vaj ato janë shumë ndotëse dhe të vështira për tu degraduar. Perpara se mungesa e vajit plastika tashmë është duke u zhvilluar bazuar në produkte të tjerë më natyralë që janë biodegradable në mënyrë që ndikimi i tij në mjedis të mos jetë aq negativ.

Instituti Teknologjik i Plastikës (AIMPLAS) po zhvillon projektin evropian Biostruktura për të bërë bioplastikë bazuar në materiale të tilla si druri, celuloza dhe burime të tjera natyrore që janë 100% të rinovueshme.

22 partnerë marrin pjesë në Biostruc, domethënë kompani nga 10 vende të ndryshme dhe kanë një subvencion nga komuniteti evropian pasi rezultatet e këtyre hetimeve dhe zhvillimeve për industrinë dhe mjedisin janë me shumë interes.

Ideja është që bioplastikat të zëvendësojnë vajin dhe që ajo të jetë në gjendje të vazhdojë të ketë të njëjtat aplikime në industri të ndryshme si ndërtimi, automotivi, elektronika, paketimi, pajisje shtëpiake të tilla si frigoriferë, lavatriçe dhe gjithë pjesa tjetër e vijës së bardhë si dhe lloje të tjera të produkteve.

Duke qenë gjithashtu një nga objektivat kryesore për të hartuar dhe prodhuar pajisje shtëpiake ekologjike me këto bioplastikë dhe në këtë mënyrë eliminojnë materialet që përdoren aktualisht që kryesisht nuk janë të qëndrueshme dhe dëmtojnë mjedisin.

Këto bioplastikë duhet të lejojnë kurseni energji kur përdoret si dhe zvogëlon Emetimet e CO2 dhe natyrisht degradohet totalisht për të qenë me të vërtetë ekologjike.

Aktualisht pajisjet shtëpiake nuk janë shumë miqësore me mjedisin, vetëm disa marka kanë disa produkte me cilësi më të mira mjedisore por ato janë pakica.

Me siguri pas disa vitesh shumica e pajisjeve do të prodhohen me të plastikat ekologjike dhe ndikimi i tij në mjedis do të jetë shumë i ulët.

Derisa këto lloje të produkteve ekologjikisht të bëhen realitet, ne si konsumatorë sot duhet të zgjedhim produktet që kanë performancën më të mirë mjedisore.

BURIMI: Plastico.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.