Biomasa si burim i energjisë spanjolle

përdorimi i pyjeve

Kontinenti i Vjetër ose, posaçërisht ato vende që përbëjnë Bashkimin Evropian kanë disa pengesa dhe një prej tyre është nevoja mbizotëruese për naftë dhe gaz si burime të energjisë.

Për një kohë të gjatë, për të zbutur varësinë e tillë nga lëndët djegëse fosile (të cilat zënë 99% të importeve neto të Bashkimit Evropian), është e përkushtuar ndaj energjive të rinovueshme, duke qenë këto siç e dimë tashmë, më të pastër dhe më të respektueshëm për mjedisin.Lumturi varësia mesatare e energjisë e Bashkimit Evropian-27 (një nga rajonet më pak të shkathëta të energjisë në botë) ishte asgjë më pak se 53,4% ​​gjatë gjithë vitit 2014. Trend i vazhdueshëm që vazhdon të rritet çdo vit me hapa gjigantë.

La Shoqata Evropiane e Biomasës, shkurtuar si AEBIOM, ka kryer një studim në të cilin tregon se Evropa në tërësi mund i vetë-mjaftueshëm për 66 ditë në vit vetëm me energji të rinovueshme.

Brenda këtyre 66 ditëve, 41 mund të jetë ekskluzivisht i vetëmjaftueshëm falë biomasës, kjo do të thotë, gati 2/XNUMX e saj.

Forshtë për këtë arsye që Javier Díaz, president i AVEBIOM, domethënë Shoqata Spanjolle për Rimëkëmbjen e Energjisë, siguron që:

“Bioenergjia është burimi më i rëndësishëm i energjisë së rinovueshme në Evropë. Tashmë është afër tejkalimit të qymyrit për t'u bërë burimi i parë i energjisë indigjene ".

Në pozicionin e parë, Suedia

Në rastin e të pasurit vetëm España, shifra prej 41 ditësh është padyshim më e ulët, megjithëse biomasa e prodhuar mund të mbulojë kërkesën e disave Ditë 28, që është, ekuivalenti i një muaji jo të brishtë të shkurtit.

Vendi ynë në renditjen evropiane renditet në numrin 23, si Belgjika.

Drejtori i Projekteve AVEBIOM, Jorge Herrero tregon se:

"Ne jemi akoma shumë larg vendeve që kryesojnë tabelën si Finlanda ose Suedia, përkatësisht me 121 dhe 132 ditë"

Sidoqoftë, roli i biomasës për të ardhmen e afërt të Bashkimit Evropian është vendimtar për të qenë në gjendje të arrijmë objektivin e energjisë të vendosur nga Brukseli për vitin 2020.

Bioenergjia do të kontribuojë në gjysmën e këtij qëllimi dhe me këtë BE do të arrijë 20% të prodhimit të energjisë të marrë nga energjitë e rinovueshme.

Herrero shpjegon se:

"Në 2014, bioenergjia zinte 61% të të gjithë energjisë së ripërtëritshme të konsumuar, e cila është ekuivalente me 10% të konsumit bruto të energjisë përfundimtare në Evropë."

pelet për ngrohje

Për më tepër, ftohja dhe ngrohja përfaqësojnë afërsisht 50% të konsumit total të energjisë në Bashkimin Evropian, kjo do të thotë që bioenergjia e marrë nga biomasa është lider midis energjisë së rinovueshme për përdorim termik me 88% të përdorimit të ngrohjes dhe ftohjes, duke supozuar në fund të fundit, 16% të konsumit bruto të Evropës.

Rritja e vazhdueshme e biomasës në Spanjë

Në Spanjë, dhe pavarësisht se është në pjesën e poshtme të mesme të tabelës së renditjes, për disa vite tani ajo ka kryer një përpjekje e konsiderueshme.

Rritja e energjisë së biomasës po shumëfishohet në mënyrë eksponenciale dhe, në më pak se një dekadë (midis 2008 dhe 2016) numri i pajisjeve kushtuar biomasës është rritur nga pak më shumë se 10.000 në mbi 200.000, me një mesatare prej 1.000 MWt (megavat termik).

Po kështu, kjo lloj energjie ka potencial të madh për zhvillim në vendin tonë sepse Vjelja e pyjeve mund të kopjohet pa problem, pa pasur nevojë të caktojë më shumë hektarë ekskluzivë për prodhimin e biomasës.

Sipas të dhënave të AVEBIOM, Spanja ka rreth 30% të konsumit të biomasës që nxjerr nga pastrimi i pyjeve Ndërsa vende të tilla si Austria, Gjermania ose Suedia e lartpërmendur konsumojnë 60% të asaj që nxirret dhe ne kujtojmë se Suedia është në pozicionet e para me 132 ditë vetë-konsum dhe, ndërkohë, Austria me 66 ditë (vendi i 7-të) dhe Gjermania me 38 ditë (vendi i 17-të).

Kjo tha, sektori i biomasës në Spanjë lëviz afër 3.700 milion euro në vit, që përfaqëson 0,34% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) dhe i cili është rritur në mënyrë të qëndrueshme për disa kohë.

Në 15 vitet e fundit, kjo energji e rinovueshme ka ikur kontribuojnë 3,2% në 6% të energjisë primare të konsumuar në vendin tonë.

Në vitin 2015, ajo gjeneroi më shumë se 24.250 punë direkte dhe indirekte, gjysma e tyre lidheshin drejtpërdrejt me përdorimin e pyjeve (në shumë raste, pyje të braktisura) dhe prodhimin e biokarburanteve.

Ky burim i ripërtëritshëm i energjisë dhe menaxhimi i tij, shton Herrero, bën të mundur luftimin në mënyrë efektive kundër efektit serë dhe ndryshimit të klimës, pasi është një aktivitet neutral në emetimet e CO2.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.