Biogazi prodhohet nga mbetjet bimore invazive

Luledielli meksikan me të cilin prodhohet biogaz

Sot ka mënyra të shumta për të gjeneruar energji përmes mbeturinave të të gjitha llojeve. Përdorimi i mbeturinave si burime për të gjeneruar energji është një metodë e mirë për të kursyer në lëndët e para dhe për të ndihmuar në përfundimin e varësisë nga lëndët djegëse fosile.

Luledielli meksikan konsiderohet si një bimë invazive në zona të ndryshme të Afrikës, Australisë dhe ishujve të tjerë në Oqeanin Paqësor. Epo, studiuesit nga dy universitete nigeriane kanë punuar në një studim që promovon prodhimi i biogazit dhe përmirësimi i efikasitetit nga jashtëqitjet e fermave të pulave dhe këto luledielli invazive.

Gjeneroni biogaz dhe rritni efikasitetin

përfitoni nga jashtëqitjet e shpezëve

Gjenerimi i biogazit nga jashtëqitjet e pulave meksikane dhe lulediellit është një ide e shkëlqyeshme, pasi ne përfundojmë me dy probleme të mëdha: trajtimi i mbetjeve të fermave dhe kërcënimi për speciet autoktone të shkaktuara nga luledielli meksikan. Më parë, si në Nigeri dhe në Kinë, janë kryer kërkime për të shfrytëzuar këtë biogaz. Ideja është që të eliminohet pushtimi i kësaj bime në vendet ku ajo zhvendos florën vendase pasi që të dy studiuesit e universitetit dhe grupi i specializuar i IUCN (Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës) mbi speciet invazive tregojnë se këto luledielli janë shumë të rrezikshme në disa të mbrojtura zonat natyrore.

Nigeria është një nga vendet më të prekura nga kjo fabrikë dhe kjo është arsyeja pse ata nuk pushojnë së kërkuari alternativa për të ndaluar zgjerimin e saj. Përveç kësaj, ata jo vetëm që përpiqen t'i japin fund kësaj bime, por gjithashtu përpiqen të përdorin mbeturinat e saj. Studimi i kryer nga universitetet e Landmark and Covenant, botuar në revistë Energjia dhe karburantet, tregon se mbetjet e këtyre luledielleve kanë efikasitet të madh në prodhimin e biogazit. Kjo ndodh falë bashkë-tretjes së lulediellit meksikan dhe mbetjeve të fermave të pulave me një trajtim të mëparshëm.

Efikasitet më i madh me një trajtim paraprak

gjenerimi i biogazit me para-trajtim

Ka shumë mënyra për të prodhuar biogaz. Biogazi mund të përdoret për të prodhuar energji pasi ka një vlerë të lartë kalorifike. Studimi hetoi një para-trajtim të mbeturinave të shpendëve dhe mbetjeve të lulediellit meksikan në rrisin rendimentin në prodhimin e biogazit për më shumë se 50%. Përfundimet e studimit pasqyruan një rritje prej 54,44% të rendimentit të biogazit që erdhi nga një eksperiment në të cilin u krye një para-trajtim dhe u krahasua me atë që nuk ishte trajtuar më parë.

Për të zbuluar nëse efikasiteti mbulon energjinë e përdorur në para-trajtimin, kryhet një bilanc i energjisë. Në bilancin e energjisë, studiohet energjia që hyn në sistem, si dhe ajo që është e nevojshme për të gjitha proceset e prodhimit të biogazit, dhe matet edhe energjia që del nga sistemi. Në këtë mënyrë, ju keni kontroll të plotë mbi prodhimin dhe përdorimin e energjisë në çdo kohë.

Epo, në bilancin e energjisë që u krye, u vu re se energjia neto ishte pozitive dhe të mjaftueshme për të kompensuar në mënyrë adekuate energjitë termike dhe elektrike të përdorura në para-trajtimin termo-alkalik.

Mbani në mend se jashtëqitjet e shpezëve mund të përmbajnë lëndë ushqyese, hormone, antibiotikë dhe metale të rënda që hollohen në tokë dhe në ujëra. E gjithë kjo mund të kontaminojë tokat dhe ujërat ku ato shkarkohen. Kjo është arsyeja pse përdorimi i këtyre jashtëqitjeve për prodhimin e biogazit është plotësisht i justifikuar, megjithëse vërehet se vetvetiu nuk është fitimprurëse t'i shndërrosh ato në biogaz. Për të qenë më efikas, ato duhet të përzihen me lëndë të parë bimore, siç është luledielli meksikan.

Së fundmi, ka edhe bimë të tjera pushtuese në vende të tjera si Meksika ose Tajvani në të cilat ata po planifikojnë t'i transformojnë ato në biokarburante si etanoli dhe po përdoren gjithashtu për të studiuar përdorimin e biometanit.

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Lazaro dijo

    Ka qenë një përdorim i madh. Njerëzimit i mungon një kulturë ekologjike. Faleminderit