bimë që pastrojnë ajrin

bimë që pastrojnë ajrin

Ajri në shtëpitë dhe vendet tona të punës po përkeqësohet. Është mënyra jonë e jetesës që ka çuar në një numër në rritje të produkteve të sintetizuara kimikisht në shtëpitë tona që çlirojnë përqendrime të përbërjeve organike të paqëndrueshme që janë të dëmshme për shëndetin. Më të shpeshtat janë: formaldehidi, trikloroetilen, benzeni, ksilen, tolueni, dioksidi i karbonit dhe amoniaku, disa prej tyre me efekte kancerogjene të vërtetuara. Për të përballuar këtë situatë, ka të ndryshme bimë që pastrojnë ajrin.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë bimët kryesore që pastrojnë ajrin dhe si mund t'ju sjellin përfitime.

Përfitimet e bimëve që pastrojnë ajrin

bimë që pastrojnë ajrin në shtëpi

Bimët kanë shumë përfitime në shtëpi. Përveçse veprojnë si freskues natyral të ajrit në disa raste, ato gjithashtu ato reduktojnë zhurmën, përmirësojnë humorin dhe pastrojnë mjedisin. Mos harroni se gjatë fotosintezës, bimët marrin dioksid karboni nga mjedisi dhe e shndërrojnë atë në oksigjen, i cili është i nevojshëm për frymëmarrjen e njeriut.

Disa prej tyre janë më të dobishme se të tjerët kur bëhet fjalë për pastrimin e mjedisit dhe filtrimin e ndotësve. NASA kreu një studim shkencor në fund të viteve 1980, NASA Clean Air Study, për të përcaktuar se cilat ishin më efektive në këtë drejtim. Studiuesit bënë një listë me 20 bimë pastruese që janë veçanërisht të dobishme për pastrimin e ajrit në hapësira të mbyllura.

Autori kryesor i studimit, Bill Wolverton, është një shkencëtar amerikan i specializuar në kimi, mikrobiologji, biokimi dhe inxhinieri mjedisore. Ai përcaktoi se pesë nga këto impiante ishin më të mirat për disponueshmërinë dhe efektivitetin. Lista e shpjeguar nga Wolverton në media të ndryshme është ende e vlefshme dhe interesant është fakti se këto bimë mund të largojnë substanca të dëmshme nga ajri si formaldehidi, benzeni, djegësi, monoksidi i karbonit ose trikloroetil.

bimë që pastrojnë ajrin

bimë shtëpiake

Spatiphilian

Është një nga bimët më pastruese dhe nga më të lehtat për tu mirëmbajtur. Vendosja e kësaj bime në shtëpinë tonë redukton komponimet organike të paqëndrueshme si formaldehidi, ksileni dhe tolueni, të cilat janë të dëmshme për shëndetin, dhe është gjithashtu efektive në largimin e acetonit, trikloretilenit dhe benzenit.

Vendlindja e pyjeve tropikale të Amerikës Qendrore dhe Jugore, ka nevojë për një vend me dritë indirekte, dhe megjithëse i pëlqen lagështia, ujitet rrallë dhe një banjë me dritë natyrale është një vend ideal për këtë bimë.

palme areca

Një nga impiantet më të mira të pastrimit të ajrit në përgjithësi. Është i njohur për përdorim të brendshëm. Kjo pemë palme shihet lehtësisht në dekorimet viktoriane dhe në filmat e periudhës. Arsyeja është se ai jeton i lumtur në ambiente të mbyllura pa pasur nevojë për rrezet e diellit direkte. Plus, nevojitet shumë pak kujdes për ta mbajtur atë në gjendje të mirë. Vendlindja e kësaj palme është Madagaskari. Por sot është në të gjithë botën. Las Palmas është e specializuar në heqjen e formaldehidit, benzenit dhe monoksidit të karbonit (veçanërisht të dobishme nëse dikush në shtëpinë tuaj pi duhan).

gjuha e tigrit

Përdoret për thithjen e oksideve të azotit dhe formaldehidit. Është një nga bimët më rezistente të shtëpisë që ekzistojnë. I njohur si i pathyeshëm. I ka rezistuar mjedisit të nxehtë e të thatë të një dhome, ndriçimit të dobët, ujitjes së lënë pas dore, viteve pa mbjellje, dëmtuesve dhe sëmundjeve, pothuajse çdo gjë.

pothos

Është më e lehtë për tu ruajtur. Ajo ka gjethe të arta në formë zemre dhe është e njohur në Amerikën e Veriut. Është një bimë e qëndrueshme mund të mbijetojë në dritë të ulët dhe temperatura më të ftohta, duke e bërë atë ideal për zyra dhe shtëpi pasi lëshon monoksid karboni dhe formaldehid në ajër. Është shumë i fortë dhe rritet shpejt. Në shtëpi, ajo preferon dritë të ndritshme indirekte dhe tokë të lagësht. E përkryer për banjë ose kuzhinë.

Shirit koke

Eliminon monoksidin e karbonit dhe toksinat dhe papastërtitë e tjera. Është një nga tre bimët më të mira për largimin e formaldehidit nga ajri. Është e lehtë të kujdesesh dhe temperatura e duhur, lotimi dhe drita, bimët tuaja do të jetojnë për shumë vite.

Ajo toleron mirë dritën e ulët dhe të ftohtin. Ata i rezistojnë thatësirës dhe nuk do të vdesin nëse harrojnë të ujitin sepse e ruajnë ujin në rrënjët e tyre.

ficus i fortë

Është një specie me gjelbërim të përhershëm të gjinisë Ficus vendase në Indinë verilindore (Assam), Indonezinë jugore (Sumatra dhe Java). U prezantua në Evropë në 1815 si një bimë shtëpiake. Një nga më të lehtat për tu mirëmbajtur. Vendosja e kësaj bime në shtëpinë tonë redukton formaldehidin, një përbërës organik i paqëndrueshëm që është i dëmshëm për shëndetin.

palme kineze

brenda bimëve

Raphis excelsa është një pëllëmbë elegante në vazo, e lehtë për t'u kujdesur dhe nuk kërkon shumë dritë. Raphis excelsa, i njohur gjithashtu si bari kinez me gjilpërë të artë, Ka dhjetëra varietete me një lartësi prej një metër e gjysmë. Redukton formaldehidin dhe benzenin, komponimet organike të paqëndrueshme të dëmshme për shëndetin.

Trungu i Brazilit

Emri shkencor i saj është Dracaena dhe i përket familjes së agave. Vjen nga Amerika tropikale dhe është një shkurre me gjelbërim të përhershëm. Karakterizohet nga një kërcell kafe e lehtë që përmban unaza horizontale. Gjethet janë të varura, në formë heshte dhe dallohen për ngjyrën e tyre të gjelbër të ndezur dhe vijat e verdha që kalojnë nëpër to.

Këto lule mbijnë vetëm në ekzemplarë të rritur që arrijnë një lartësi të caktuar (zakonisht dy metra) dhe dallohen për aromën e tyre dehëse. Ka tendencë të lulëzojë rrallë dhe redukton përbërjet organike të paqëndrueshme si trikloretilen dhe ksilen, të cilat janë të dëmshme për shëndetin.

Dredhkë angleze

Është një bimë tipike ngjitëse që mund të ngrihet disa metra mbi tokë dhe mund të ngjitet pothuajse çdo lloj sipërfaqeje, si pemë, shkëmbinj, mure. Mbledhja e gjetheve dhe e kërcellit mund të bëhet në çdo kohë të vitit, edhe pse është më mirë të bëhet para lulëzimit. Redukton komponimet organike të paqëndrueshme të dëmshme për shëndetin, si formaldehidi, trikloretileni dhe benzeni. Kjo hardhi është më e vështirë për t'u rritur, preferon të ftohtin dhe lagështinë dhe mund të mbahet në vazo në ballkon.

Pemë palme bambu

Vepron si një lagështues natyral. Është një bimë vendase në Kinë dhe është kultivuar në të gjithë botën. Aktualisht mund të përdoret si pjesë e dekorimit të shtëpive, kopshteve dhe oborreve. Për shkak të karakteristikave të saj unike, është një bimë që kërkon mirëmbajtje minimale.

Largon benzenin, formaldehidin dhe trikloretilenin. Kjo bimë shtëpie shumë e njohur lulëzon në kushte me dritë të ulët dhe nuk kërkon shumë lotim, duke e bërë atë perfekte për ata që shpesh harrojnë të ujitin bimët e tyre.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për bimët që pastrojnë ajrin dhe avantazhet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.