Përparësitë e energjisë së erës

turbinat e erës

Energjia e erës është bërë burimi kryesor i gjenerimit të energjisë për të ndryshuar modelin e energjisë, më të pastër dhe më të qëndrueshëm. Teknologjia e përmirësuar lejon që disa ferma me erë të prodhojnë energji elektrike me një çmim aq të ulët sa qymyri ose termocentralet. Nuk ka dyshim se energjia me të cilën përballemi ka avantazhet dhe disavantazhet e saj, por e para fiton me një fitore dërrmuese. Dhe ka shumë avantazhet e energjisë së erës.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë përparësitë kryesore të energjisë së erës që ka rëndësi për zhvillimin e energjisë së planetit.

Cfare eshte

avantazhet e energjisë së rinovueshme të erës

E para nga të gjitha është të dimë se çfarë është kjo lloj energjie. Energjia e erës është energjia e marrë nga era. Isshtë një lloj energjie kinetike që prodhohet nga veprimi i rrjedhës së ajrit. Ne mund ta kthejmë këtë energji në energji elektrike përmes një gjeneratori. Isshtë një energji e pastër, e ripërtëritshme dhe pa ndotje që mund të ndihmojë në zëvendësimin e energjisë së gjeneruar nga lëndët djegëse fosile.

Prodhuesi më i madh i energjisë së erës në botë janë Shtetet e Bashkuara, të ndjekura nga Gjermania, Kina, India dhe Spanja. Në Amerikën Latine, prodhuesi më i madh është Brazili. Në Spanjë, energjia e erës siguron energji elektrike në ekuivalentin e 12 milion shtëpive, që përfaqëson 18% të kërkesës së vendit. Kjo do të thotë se pjesa më e madhe e energjisë së gjelbër të siguruar nga kompanitë e energjisë elektrike në vend vjen nga fermat me erë.

operacion

avantazhet e energjisë së erës

Energjia e erës merret duke shndërruar lëvizjen e teheve të një turbine me erë në energji elektrike. Një turbinë me erë është një gjenerator i drejtuar nga një turbinë ere, dhe paraardhësi i saj ishte një mulli me erë. Turbina e erës përbëhet nga një kullë; sistemi i pozicionimit është i vendosur në fund të kullës, në skajin e sipërm të saj. Një kabinet përdoret për t'u lidhur me rrjetin elektrik në pjesën e poshtme të kullës; një shportë e varur është një kornizë që strehon pjesët mekanike të mullirit dhe shërben si bazë për tehu; boshti dhe rotori drejtohen përpara blades; ka frena, shumëzues, gjeneratorë dhe sisteme rregullimi elektrik në nacelle.

Blades janë të lidhura me rotorin, i cili nga ana tjetër është i lidhur me boshtin (i vendosur në polin magnetik), i cili dërgon energjinë rrotulluese te gjeneratori. Gjeneratori përdor magnet për të gjeneruar tension, duke gjeneruar kështu energji elektrike.

Parku me erë transmeton energjinë e gjeneruar nga qendra e saj e nënstacionit në nënstacionin e shpërndarjes përmes kabllove, dhe energjia e gjeneruar furnizohet në nënstacionin e shpërndarjes dhe më pas i kalohet përdoruesit përfundimtar.

Përparësitë e energjisë së erës

Ka kaq shumë përparësi të energjisë së erës saqë do të duhet t'i ndajmë ato në mënyrë që të hyjmë në më shumë detaje.

Energyshtë energji e pashtershme dhe zë pak hapësirë

Shtë një burim i ripërtëritshëm i energjisë. Era është një burim i pasur dhe i pashtershëm, që do të thotë se gjithmonë mund të mbështeteni te burimi origjinal i energjisë, që do të thotë se Nuk ka datë skadence. Gjithashtu, mund të përdoret në shumë vende të botës.

Për të gjeneruar dhe ruajtur të njëjtën sasi të energjisë elektrike, fermat me erë kërkojnë më pak tokë sesa fotovoltaikët. Alsoshtë gjithashtu i kthyeshëm, që do të thotë se zona e zënë nga parku mund të rikthehet lehtësisht për të rinovuar territorin ekzistues më parë.

Nuk ndot dhe ka një kosto të ulët

Energjia e erës është një nga burimet më të pastra të energjisë pas energjisë diellore. Arsyeja për këtë është se nuk është një proces djegieje gjatë procesit të gjenerimit të tij. Prandaj, nuk prodhon gazra toksikë ose mbetje të ngurta. Kapaciteti energjetik i një turbine me erë është i ngjashëm me kapacitetin e energjisë prej 1.000 kilogram vaj.

Për më tepër, vetë turbina ka një cikël jetësor shumë të gjatë përpara se të hiqet për asgjësim. Kostot e mirëmbajtjes së turbinave me erë dhe turbinave janë relativisht të ulëta. Në zonat me erë të lartë, kostoja për kilovat e prodhimit është shumë e ulët. Në disa raste, kostot e prodhimit janë të njëjta me qymyrin apo edhe energjinë bërthamore.

Më shumë avantazhe të energjisë së erës dhe të metat

Kjo lloj energjie është në përputhje me aktivitetet e tjera ekonomike. Këto janë një pikë e mirë në favor. Për shembull, aktivitetet bujqësore dhe blegtorale bashkëjetojnë në harmoni me aktivitetet e fermave me erë. Kjo do të thotë se nuk do të ketë ndikim negativ në ekonominë lokale, dhe lejon që struktura të krijojë burime të reja pasurie pa ndërprerë zhvillimin e aktiviteteve të saj tradicionale.

Nga ana tjetër, siç mund të prisni, jo të gjitha janë avantazhe të energjisë së erës, por ka edhe disa disavantazhe. Le të analizojmë secilën prej tyre:

Era nuk është konstante dhe energjia nuk ruhet

Energjia e erës është relativisht e paparashikueshme, kështu që parashikimet e prodhimit nuk plotësohen gjithmonë, veçanërisht në pajisjet e vogla të përkohshme. Për të minimizuar rrezikun, investimi në objekte të tilla është gjithmonë afatgjatë, kështu që llogaritja e kthimit të tij është më e sigurt. Kjo mangësi mund të kuptohet më mirë me një informacion: turbinat e erës ato mund të funksionojnë normalisht vetëm nën shtrëngime nga 10 deri në 40 km / orë. Në shpejtësi më të ulët, energjia nuk është fitimprurëse, ndërsa me shpejtësi më të lartë, ajo paraqet një rrezik fizik për strukturën.

Energyshtë energji që nuk mund të ruhet, por duhet të konsumohet menjëherë kur prodhohet. Kjo do të thotë se nuk mund të sigurojë një alternativë të plotë për përdorimin e llojeve të tjera të energjisë.

Ndikimi i peizazhit dhe biodiversitetit

Fermat e erës në shkallë të gjerë kanë një ndikim të fortë të peizazhit dhe mund të shihen nga një distancë e madhe. Lartësia mesatare e kullës / turbinës varion nga 50 deri në 80 metra, dhe fletët rrotulluese ngrihen 40 metra shtesë. Ndikimi estetik në peizazh ndonjëherë shkakton shqetësim për banorët vendas.

Fermat me erë mund të kenë një ndikim negativ në jetën e shpendëve, veçanërisht grabitqarët që janë aktivë gjatë natës. Efekti mbi zogjtë është për shkak të faktit se fletët rrotulluese mund të lëvizin me shpejtësi deri në 70 km / orë. Zogjtë nuk mund t'i njohin vizualisht vozat me këtë shpejtësi dhe përplasen me to fatalisht.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth avantazheve të energjisë së erës dhe disa prej të metave të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.