Automatizimi i shtëpisë, burim për krijimin e shtëpive ekologjike

Automatizimi i një shtëpie me automatizim në shtëpi

Pavarësisht se është një fushë pak e shfrytëzuar në Spanjë, ka shumë më tepër se Automatizimi në shtëpi mund të bëjë për rehati, siguri dhe kursimi i energjisë në shtëpi, infrastruktura hoteliere dhe ndërtesat në përgjithësi, pa nevojë për kabllo ose punime.

Parimet janë të thjeshta. Ka disa sensore që kapin incidenciale, ata i transmetojnë ato në një kontrolli qendror i cili komunikon me pronarin e shtëpisë, e informon atë për situatën dhe i jep mundësi për të zgjidhur ngjarjen e paparashikuar, vendimi i përdoruesit i komunikohet nga kontrolli qendror aktuatorët të cilët janë të ngarkuar me ekzekutimin e veprimit.

Sensorët janë kapës të situatave të rrezikut si p.sh. Rrjedhjet e ujit, de gaz ose prania e fuego dhe "Ndërhyrës", ata gjithashtu regjistrojnë niveli i temperaturës, de ndriçim dhe një mori rrethanash, kontrolli i të cilave është i rëndësishëm kursim energjie dhe recursos naturales. Informacioni transmetohet në kontrollin qendror, i cili ose me internet ose me telefon celular, me anë të alarmeve dhe mesazheve të shkurtra, paralajmëron përdoruesin për situatën, i cili, nga ana tjetër, transmeton vendimin e tij që kontrolli qendror u dërgon aktuatorëve.

Këto përfitime i bëjnë shtëpitë tona më të rehatshme, të sigurta dhe të gjelbërta (miqësore me mjedisin) Këto janë veçanërisht aftësi të dobishme për shtëpitë e dyta sepse ato përfshijnë komunikim në distancë për të kontrolluar shtëpinë, por gjithashtu mund të kontrollohet duke qenë i pranishëm në të, nga një vend i vetëm, thjesht me telekomandë.

El Coste i një shtëpie të re plotësisht të automatizuar përfaqëson një rritje midis 5 dhe 7 përqind shtesë por amortizohet në një afat të shkurtër për kursim që do të mbahet në faturat e energjisë elektrike, gazit dhe ujit. Prodhuesit po përpiqen, me rritjen e suksesit, të krijojnë ndërfaqe përdorimi gjithnjë e më miqësore, të cilat janë të lehta për t'u përdorur nga publiku i gjerë dhe i kushtojnë vëmendje të veçantë aksesit të tyre për personat me aftësi të kufizuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.