Arkitektura bioklimatike

arkitektura bioklimatike

Për shumë njerëz, inovacioni kur ndërtohet një shtëpi mund të jetë mjaft shqetësues. Zgjedhja e materialeve jo aq të njohura dhe përdorimi i mjeteve ekologjike për ta realizuar atë mund të jetë një dhimbje koke për t'i dhënë vendin një arkitektura bioklimatike. Sidoqoftë, kjo lloj arkitekture merr parasysh shumë faktorë që lidhen me të efikasitetit të energjisë, klima e zonës ku jetojmë, duke kursyer ujë dhe duke ulur emetimet ndotëse.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është arkitektura bioklimatike, karakteristikat e saj kryesore dhe përfitimet që ajo ka. Nëse doni të mësoni më shumë rreth kësaj teme, thjesht vazhdoni të lexoni.

tipare kryesore

strehimi bioklimatik

Komoditeti termik është një nga karakteristikat kryesore që një shtëpi bioklimatike merr parasysh. Telefonatat shtëpitë ekologjike kanë një udhëzim të projektimit dhe ndërtimit që lejon qiramarrësit gjithmonë mund të kenë një temperaturë të rehatshme brenda shtëpisë që u lejon atyre të jenë sa më të rehatshëm. Kjo duhet të ketë një rëndësi të përkohshme. Kjo është, nuk duhet të ndikojë në sezonin e vitit në të cilin jemi, ne gjithmonë do të kemi një temperaturë optimale.

Kjo komoditet termik mund të ketë në çdo shtëpi pa pasur nevojë për një ndërtim bioklimatik. Sidoqoftë, gjeneron kosto shtesë të investimeve në sistemet e ngrohjes dhe ftohjes. Këto pajisje elektrike konsumojnë energji dhe karburantet fosile Pra, jo vetëm që gjeneron një shpenzim ekstra ekonomik, por gjithashtu rrit ndotjen.

Materialet e përdorura në arkitekturën bioklimatike ato janë izolatorë që ndihmojnë në shmangien e atyre valëve të nxehtësisë ose të ftohtit që hyjnë në brendësi të shtëpisë. Duke izoluar plotësisht brendësinë nga pjesa e jashtme, një temperaturë e qëndrueshme mund të arrihet si në verë ashtu edhe në dimër. Tavanet janë mjaft të larta dhe kanë vrima të vendosura strategjikisht për të pastruar ajrin e brendshëm dhe për ta mbajtur atë të shëndetshëm.

Materialet e tjera të përdorura janë për mbrojtje si pjergullat, tendat dhe disa fletë të materialit izolues. E gjithë kjo na ndihmon të kemi një temperaturë të konservuar brenda në përputhje me komoditetin që na nevojitet.

Përdorimi i materialeve inteligjente

avantazhet e shtëpive bioklimatike

Një nga risitë më të mëdha në arkitekturën bioklimatike është përdorimi i materialeve inteligjente. Këto materiale kanë përfitime të mëdha mbi materialet konvencionale të ndërtimit në shtëpi.

Një nga karakteristikat kryesore të këtyre materialeve është qëndrueshmëria. Ndryshe nga materialet konvencionale, këto kanë një qëndrueshmëri shumë më të lartë. Kështu, ne do të jemi në gjendje të shijojmë materiale me cilësi të mirë me një efikasitet mjaft të lartë, për shumë më gjatë. Kjo çon në kursime të mëdha si në mirëmbajtje ashtu edhe në investimet vjetore në shtëpinë tonë.

Një përfitim tjetër që kanë materialet inteligjente është se ato jo vetëm që na izolojnë nga temperaturat ekstreme si në dimër ashtu edhe në verë, por ato gjithashtu punojnë si materiale termoakustike. Qytetet sot janë disa nga burimet më të bezdisshme të zhurmës, jo vetëm në nivelin psikologjik, por edhe në atë shëndetësor. Ka studime të shumta shkencore që tregojnë se një përqindje e lartë e zhurmës në qytete dhe shtëpi në mënyrë të vazhdueshme përfundon duke shkaktuar probleme të dëgjimit dhe psikologjike të tilla si stresi dhe pagjumësia.

Falë materialeve inteligjentë të përdorur në arkitekturën bioklimatike, problemet e këtij lloji mund të shmangen. Cfare ka me shume, ato janë perfekte për kontrollimin e lagështisë dhe, për këtë arsye, përhapja e marimangave dhe mbetjeve që mund të shkaktojnë si disa lloje alergjish, ashtu edhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes.

Për sa i përket dizajnit, arkitektura bioklimatike punon shumë për të. Jo vetëm që keni materiale që kursejnë energji, por ato gjithashtu duken shumë të shkëlqyera dekorative. Disa nga këto materiale kanë cilësi të ngjashme me disa mbulesa me origjinë natyrore si druri ose mermeri, edhe pse shumica dërrmuese e këtyre materialeve mund të personalizohen sipas dëshirës tuaj.

Përparësitë e arkitekturës bioklimatike

dizajn i zgjuar i materialit

Siç pritej, një ndërtim bioklimatik ka shumë përparësi mbi një shtëpi konvencionale. Përparësitë e para janë vetë-mjaftueshmëria dhe teprica e energjisë. Kjo është, të jesh në gjendje të kënaqësh kërkesën tënde për energji dhe madje të gjenerosh fitime nëse ke infrastrukturën e nevojshme për shitjen e tepricave.

Në mënyrë që të kemi një tepricë të energjisë dhe a vetkonsumi ju duhet të përdorni burimet e ripërtëritshme të energjisë si era, diellore dhe gjeotermale.

Një avantazh tjetër i këtyre shtëpive bioklimatike është përdorimi i burimeve natyrore siç janë materialet inteligjente të përmendura më lart, rrezet e diellit, vendndodhja dhe shpërndarja është ideale për të zvogëluar konsumin e energjisë elektrike, etj. Nëse shtëpia jonë ka një shpërndarje të brendshme dhe një vendndodhje në përputhje me numrin më të madh të orëve me diell në ditë, ne do të zvogëlojmë përdorimin e energjisë elektrike.

Të gjitha këto aspekte shtoni efikasitet në këto shtëpi për të zvogëluar ndikimin në mjedis. Objektivi i arkitekturës bioklimatike është të kursejë energji dhe para në një mënyrë ekologjike, por pa ulur cilësinë e jetës së përdoruesve. Shtë e kundërta, ne do ta rrisim atë falë përdorimit të materialeve të optimizuara.

Disa shqetësime

disavantazhet e arkitekturës bioklimatike

Sigurisht, jo gjithçka në këtë lloj arkitekture mund të jetë përparësi. Pothuajse gjithçka në jetë ka disa disavantazhe pas saj. Edhe pse nëse analizojmë një nga një, avantazhet e këtij lloji të strehimit janë më shumë se disavantazhet.

Pengesa e parë dhe ndoshta më e rëndësishme është çmimi i lartë i investimit. Përdorimi i materialeve inteligjente dhe vendndodhja e shtëpisë dhe shpërndarja e saj në mënyrë efikase kërkon një investim fillestar të lartë. Prandaj, vetëm njerëzit me një madhësi më të madhe ekonomike mund ta përballojnë atë. Possibleshtë e mundur që në të ardhmen kjo të bëhet e njohur dhe çmimet të bien për shkak të konkurrencës më të madhe në materiale.

Duke qenë një risi sot, është më e vështirë të gjesh materiale ndërtimi të qëndrueshme. Duhet të jetë në kompani të specializuara për këtë dhe ato kushtojnë shumë më tepër sesa një ndërtim konvencional. Për këtë arsye, jo vetëm që është më e shtrenjtë, por është më e vështirë të gjesh profesionistë që i përkushtohen asaj. Duhet të kihet parasysh gjithashtu se këto shtëpi janë ndërtuar për ata që duan të kenë një mënyrë të qëndrueshme të jetës. Nëse ato janë familje të kota, po aq objektivi i ndjekur nga kjo lloj arkitekture do të mbetet i parealizuar.

Shpresoj që me këtë informacion të dini më shumë për arkitekturën bioklimatike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.