APPA dëshiron 35% të synuar për ripërtëritjen e energjisë të aprovuar nga PE

Ndërtesa, pjesa e jashtme e Parlamentit Evropian

Shoqata e Prodhuesve të Energjisë së Ripërtëritshme (APPA Rinovueshme) vlerëson pozitivisht Mbështetja e gjerë e Parlamentit për objektivin 35%, megjithëse pendohet që qëllime të caktuara detyruese nuk janë vendosur në nivelin kombëtar dhe disa propozime më specifike.

Sidoqoftë, vendosja e planeve dhe objektivave kombëtare është lënë në duart e Shteteve pavarësisht nga lajmet e mira të përfaqësuara nga konsensusi i gjatë në favor të objektivit 35%.

Kjo është arsyeja pse Shoqata nxit Qeverinë të marrë këtë shumicë dërrmuese të shoqërisë Evropiane dhe Spanjolle, duke pasur këtë 35% si një objektiv kombëtar, gjithashtu duke e pasur atë brenda të njëjtit ligji i ardhshëm për ndryshimin e klimës dhe tranzicionin e energjisë.

Nga APPA ata thonë:

"Angazhimi i Qeverisë Spanjolle për Tranzicionin e Energjisë duhet gjithashtu të demonstrohet në pozicionin e saj përpara Këshillit Evropian, duke ngritur pozicionin e saj aktual prej 27%."

Nëse doni të arrini një pjesëmarrje minimale prej rreth 27% në 35% të energjisë së rinovueshme (pozicionet e Këshillit dhe Parlamentit), kontributi më i madh i të gjitha teknologjive të rinovueshme të mundshme do t'i duhet Spanjës, pasi përqindja e energjisë së rinovueshme duhet të dyfishohet në vetëm 12 vjet.

APPA Renovables konsideron që:

"Isshtë shqetësuese që propozimet e miratuara në lidhje me sektorin e biokarburanteve (duke përjashtuar biokarburantet konvencionale nga detyrimi i karburanteve të rinovueshme, duke kufizuar kontributin e tyre në 5% dhe duke ndaluar lloje të caktuara të bionaftë nga 2021) rrezikojnë seriozisht mbijetesën e industrisë kombëtare dhe, pra, kontributi i tij në arritjen e objektivave ”.

Një mesazh i fortë ndihme për fotovoltaikët

Bashkimi fotovoltaik spanjoll (UNEF) konsideron, nga ana e tij, se:

"Pozicioni i shprehur sot nga Parlamenti Evropian në lidhje me Direktivën e ardhshme të Energjisë së Rinovueshme të Paketës së Energjisë së Pastër për të gjithë Evropianët shpreh një mesazh të fortë të mbështetjes për fotovoltaikët dhe të gjitha energjitë e rinovueshme."

"Përcaktimi i një objektivi prej 35% të konsumit përfundimtar të energjisë nga burimet e rinovueshme deri në 2030 demonstron përkushtimin e Parlamentit Evropian dhe ambicien e nevojshme për të përmbushur objektivat e Marrëveshjes së Parisit."

"Sektori fotovoltaik, i shtyrë nga rritja e vazhdueshme e konkurrencës së tij, është gati të luajë një rol udhëheqës në vendin tonë në tranzicionin drejt një modeli të qëndrueshëm të energjisë."

UNEF gjithashtu përshëndet mbështetjen e Parlamentit Evropian për mbrojtja e vetkonsumit dhe tregon:

"Ashtë një e drejtë që të gjithë qytetarët duhet të jenë në gjendje të ushtrojnë pa pengesa artificiale dhe në eleminimin e taksës së taksës ose diellit të ndihmës."

"Shtetet Anëtare kanë përgjegjësinë të respektojnë mandatin demokratik të lëshuar nga Parlamenti Evropian për të vazhduar avancimin në rrugën drejt përmbushjes së angazhimeve të përcaktuara nga Marrëveshja e Parisit."

Sektori spanjoll i erës nuk është shumë mbrapa

PREPA, Shoqata e Biznesit të Erës, gjithashtu mirëpret vendimin e Parlamentit Evropian.

Sidoqoftë, ajo tregon se:

"Në mungesë të objektivave detyrues për Shtetet, sfida është arritja e politikave dhe instrumenteve të përshtatshme për të arritur objektivin e përbashkët të BE."

Rezultati i thënë i votimit, duke dalë me mbështetje të gjerë (me më shumë se 70% mbështetje) në Parlamentin Evropian, Isshtë një veprim mjaft i rëndësishëm në Bashkimin Evropian për sektorin e erës dhe të ardhmen e tij, si dhe në Spanjë për industrinë e erës.

Vetë objektivi mund të mos jetë i detyrueshëm për Shtetet Anëtare, por për Spanjën, ky objektiv është i arritshëm dhe madje i kapërcyeshëm pasi Spanja është një vend që ka shumë burime të mundshme dhe të rinovueshme, si në teknologji ashtu edhe në vëllim.

Industria e erës në Evropë

Industria evropiane e erës është i aftë të punësojë më shumë se 263.000 njerëz, duke kontribuar nga ana tjetër në PBB-në e Bashkimit Evropian me 36.000 milion euro.

Në vitin e kaluar ai përbënte rreth 8.000 milion euro në eksporte, nga të cilat 2.500 milion korrespondojnë me Spanjën.

Siç diktohet nga analiza e PREPA për "Elementet e nevojshme për tranzicionin e energjisë. Propozime për sektorin e energjisë elektrike"

"Kontributi i energjisë së erës në Spanjë do të jetë 30% në përzierjen e energjisë elektrike në 2030, me një fuqi të erës së instaluar prej 40.000 MW.

Për Spanjën, ky kontribut i energjisë së erës përfaqëson përfitime ekonomike dhe sociale ekuivalente me një kontribut në PBB prej më shumë se 4.000 milion euro, një ulje e importeve të lëndëve djegëse fosile me 18 milion tonë ekuivalent të naftës dhe do të shmangte emetimin e 47 milion tonë CO2 ”


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.