Alternativa më të gjelbra për shkëlqimin

fundi i shkëlqimit

Substanca e shndritshme e njohur zakonisht si glitter, e cila është shfaqur prej kohësh në mënyrë të dukshme në vepra artizanale dhe DIY, është bërë kohët e fundit temë e debateve të nxehta mjedisore. Bashkimi Evropian ka mbajtur një qëndrim të vendosur për shitjen e disa llojeve të mikroplastikës, duke përfshirë shkëlqimin, dhe ka caktuar një datë përfundimtare për ndërprerjen e tyre. Ky vendim u mor në dritën e ndikimit të dëmshëm që këto materiale kanë si në mjedis ashtu edhe në shëndetin e njeriut. Rrjedhimisht, duhet t'i themi lamtumirë shkëlqimit dhe të eksplorojmë Alternativa më të gjelbërta me shkëlqim.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë alternativat kryesore të shkëlqimit më miqësore me mjedisin.

Ndikimet e shkëlqimit

lamtumirë shkëlqimit

Përfshirja e shkëlqimit në zanatet tuaja sigurisht që mund të shtojë një prekje bukurie dhe shkëlqim. Megjithatë, pasojat ekologjike dhe rreziqet e mundshme shëndetësore që lidhen me shkëlqimin janë shqetësuese. Forma konvencionale e shkëlqimit krijohet duke veshur grimcat e vogla të plastikës dhe aluminit me ngjyra dhe kimikate të ndryshme.

Përdorimi i shkëlqimit mund të ketë një ndikim negativ në jetën detare dhe zinxhirin ushqimor të oqeaneve tona, që nga ajo kohë grimcat e vogla mund të futen në ekosistem.

Glitter, megjithë tërheqjen e tij estetike, mund të përbëjë një kërcënim të konsiderueshëm për mirëqenien e artistëve dhe fëmijëve. Gëlltitja ose frymëmarrja e këtyre grimcave të vogla mund të shkaktojë një sërë vështirësish në frymëmarrje dhe probleme të tjera shëndetësore.

Ndalimi i përdorimit të shkëlqimit në industri të ndryshme

alternativa vezulluese më miqësore me mjedisin

Për shkak të rritjes së ndërgjegjësimit për problemet mjedisore të shkaktuara nga shkëlqimi, shumë vende dhe korporata kanë iniciuar masa për të ndaluar ose kufizuar përdorimi i shkëlqimit në artikujt e kujdesit personal, kozmetikë, dhe herë pas here edhe në materialet e artit dhe grimin.

Bashkimi Evropian po shqyrton ndalimin e përdorimit të shkëlqimit plastik në produktet kozmetike dhe disa shtete dhe qytete në Shtetet e Bashkuara kanë zbatuar tashmë masa të ngjashme. Për më tepër, një numër në rritje i kompanive artizanale po i kushtojnë vëmendje implikimeve mjedisore dhe shëndetësore të shkëlqimit plastik duke e hequr atë nga produktet e tyre.

Ndërsa efektet e dëmshme të shkëlqimit tradicional bëhen më të njohura, kërkesa për alternativa miqësore me mjedisin është rritur. Këto alternativa ofrojnë një mundësi më të qëndrueshme dhe të biodegradueshme për ata që duan të reduktojnë ndikimin e tyre mjedisor.

Alternativa më të gjelbërta me shkëlqim

shkëlqimi më ekologjik

Për fat të mirë, ekzistojnë alternativa të qëndrueshme dhe miqësore me mjedisin që do të prodhojnë një përfundim me shkëlqim pa shkaktuar asnjë dëm për shëndetin tuaj ose planetin. Këtu janë disa sugjerime:

  • Kur blini shkëlqim, Këshillohet që t'i jepet përparësi opsioneve të biodegradueshme. Këto mund të gjenden në produktet e bëra nga materiale të tilla si niseshte misri ose mikë natyrale, veçanërisht lëvozhga e qepës. Përfitimi i këtyre alternativave qëndron në zbërthimin e shpejtë të tyre, si dhe në dëmin më të vogël që ato shkaktojnë në mjedis.
  • Sequins natyrore. Këto tema janë bërë nga materiale të tilla si guaska deti dhe druri, dhe mund të ofrojnë një shkëlqim të veçantë pa dëmtuar mjedisin.
  • Për ata që kërkojnë të shtojnë pak shkëlqim dhe ton, pigmente minerale, si pluhur mike, ofrojnë një alternativë të shkëlqyer ndaj shkëlqimit.
  • Një alternativë e zakonshme miqësore me mjedisin është shkëlqimi i biodegradueshëm, i bërë shpesh nga materiale natyrore si p.sh niseshte misri ose celulozë. Këta përbërës lejojnë që shkëlqimi të shpërbëhet më lehtë në mjedis, duke parandaluar kështu grumbullimin e mbetjeve jo të biodegradueshme.

Për më tepër, disa marka kanë zgjedhur të zhvillojnë produkte me shkëlqim duke përdorur materiale më të qëndrueshme, të tilla si grimcat mikë ose pigmente minerale, të cilat janë më pak të dëmshme për mjedisin. Këto opsione kërkojnë të ofrojnë të njëjtin efekt shkëlqyes pa kontribuar në ndotjen plastike.

Një mënyrë për të ushtruar kreativitet është të ripërdorni materiale me shkëlqim dhe produkte të tjera ose ambalazhe në vend që t'i hidhni ato. Një shembull i kësaj është përdorimi i copave të letrës mbështjellëse me shkëlqim ose copave të prera reviste për të arritur një efekt të ngjashëm.

Lamtumirë shkëlqimit

Ndërsa ndërgjegjësimi ynë për çështjet mjedisore rritet, është gjithnjë e më e rëndësishme të kemi parasysh ndikimin e materialeve që përdorim në zanatet tona.

Ndalimi i shkëlqimit në fusha të caktuara sugjeron që ne duhet të eksplorojmë metoda më të qëndrueshme dhe të shëndetshme për të manifestuar prirjet tona artistike. Duke adoptuar zëvendësues miqësorë me mjedisin, ne ende mund të shijojmë shkëlqimin dhe hijeshinë e krijimeve tona pa rrezikuar mirëqenien e Tokës apo të vetes.

Sipas Kombeve të Bashkuara (OKB), Vlerësohet se aktualisht në det jetojnë 51 milionë grimca mikroplastike. Ky numër është 500 herë më i madh se numri i yjeve në galaktikën tonë. Edhe pse disa masa për të reduktuar konsumin e plastikës janë zbatuar në dekadën e fundit, të tilla si ndalimi i Bashkimit Evropian (BE) për kashtë, shtupë pambuku dhe artikuj për përdorim të vetëm, BE-ja miratoi së fundi një rregullore të botuar në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian. . Bashkimi Evropian (OJEU) më 25 shtator.

Kjo rregullore ndalon grimcat sintetike të polimerit më të vogla se pesë milimetra, të cilat zakonisht gjenden në shkëlqim dhe në disa produkte kozmetike. Objektivi i kësaj mase është të reduktojë emetimet mikroplastike dhe të mbrojë mjedisin duke reduktuar gjysmë milioni tonë mikroplastikë, sipas BE-së. Kufizimi është në përputhje me Planin e Veprimit “Zero Ndotje”, i cili synon të reduktojë sasinë e mikroplastikës së çliruar me 30% deri në vitin 2030.

Rregullorja jo vetëm që kufizon përdorimin e mikroplastikës të inkorporuar qëllimisht në produkte, por gjithashtu ndalon përfshirjen e materialeve të tjera, të tilla si mbushësit kokrrizorë dhe produkte specifike higjienike dhe pastrimi që përmbajnë mikroplastikë. Në thelb, rregulloret synojnë të reduktojnë përdorimin e mikroplastikës që janë prodhuar qëllimisht për të pasur një madhësi të caktuar, në krahasim me ato që janë degraduar nga objektet më të mëdha.

Origjina e mikroplastikës rrjedh kryesisht nga nafta dhe gazi natyror dhe, për fat të keq, shumica e plastikës nuk janë të biodegradueshme. Javier Hernández Borges, profesor i kimisë analitike në ULL, ofron informacion rreth mikroplastikës, të cilat Ato përkufizohen si grimca plastike që kanë më pak se 5 milimetra. Hernández shpjegon se mikroplastika mund të ndahet në dy kategori: parësore dhe dytësore. Mikroplastika primare janë bërë qëllimisht në atë madhësi, si shkëlqim. Mikroplastika sekondare, nga ana tjetër, krijohet nga fragmente plastike më të mëdha. Të dy llojet kanë ndikime negative të krahasueshme në mjedis. Hernández shpjegon më tej se produktet e përditshme si xhel dushi, pastat e dhëmbëve dhe kremrat eksfolues përmbajnë këto grimca.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth alternativave më miqësore me mjedisin.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.