akumulator i energjisë elektrike

akumulator i energjisë elektrike

Un akumulator i energjisë elektrike Është një pajisje që ndjek të njëjtin parim si një qelizë ose bateri. Siç sugjeron edhe emri i tij, është një element i aftë për të grumbulluar dhe ruajtur energjinë, e cila mund të përdoret për pak a shumë kohë më pas. Varet nga mënyra se si ruhet dhe përdoret energjia. Kjo do të thotë se nuk ka vetëm akumulatorë, ato mund të jenë edhe termikë, të cilët do të ishin akumulator elektrik të nxehtësisë, akumulatorë pneumatikë, hidraulikë ose elektrikë ose mekanikë të ujit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është akumulatori i energjisë elektrike, cilat janë karakteristikat e tij dhe për çfarë shërben.

tipare kryesore

bateri

Një akumulator i energjisë elektrike është një pajisje që funksionon si një qelizë ose bateri. Është projektuar për të ruajtur dhe grumbulluar energji që mund të përdoret më vonë. Mund të përdoret për pak a shumë kohë në varësi të mënyrës së ruajtjes dhe mënyrës se si përdoret energjia e ruajtur. Mbani në mend se ekzistojnë lloje të ndryshme baterish, kështu që njëra ose tjetra mund të jetë e nevojshme për çdo situatë.

Funksioni i tij kryesor është të bëjë që një pajisje tjetër të funksionojë përmes energjisë së ruajtur, kështu që ka një shumëllojshmëri shumë të gjerë përdorimesh. Për shembull, në objektet e kompanisë, më e zakonshme është që të ketë bateri të mëdha që ruajnë dhe shpërndajnë energjinë elektrike përmes qarqeve të ndryshme.

Çdo lloj akumulatori i energjisë elektrike funksionon ndryshe varësisht nga lloji i energjisë në të cilën do të shndërrohet energjia elektrike e ruajtur, por të gjithë kanë disa ngjashmëri. Çështja është se akumulatori ruan energjinë dhe më pas e shndërron atë në një lloj tjetër energjie për përdorim. Për shembull, akumulatorët elektrikë të nxehtësisë përdoren për të siguruar ngrohje elektrike të pronave përmes radiatorëve elektrikë.

Llojet e akumulatorëve të energjisë elektrike

akumulator portativ i energjisë elektrike

Ekzistojnë disa lloje të akumulatorëve të energjisë elektrike. Le të shohim se cilat janë ato:

  • Akumulator fotovoltaik: Një panel diellor mbledh energjinë nga rrezet e diellit dhe e ruan atë në një rezervuar depozitimi të krijuar për të. Kjo energji mund të përdoret në çdo kohë të ditës ose natës pa pasur nevojë të aksesoni një rrjet të jashtëm për të fuqizuar instalimin tuaj komercial.
  • Akumulatorët elektrikë të nxehtësisë: Ato përdoren për ngrohjen e ndërtesave me radiatorë elektrikë. Akumulatorët termikë përdorin energji elektrike për të gjeneruar nxehtësi, e cila më pas shpërndahet në të gjitha dhomat. Një nga avantazhet e tij më të spikatura është se nxehet më shpejt se pajisjet e tjera.
  • Akumulator elektrik: Një ngrohës që përdor energjinë elektrike për të rritur temperaturën e ujit në rezervuar. Kështu, uji i nxehtë hyn në qarkun hidraulik dhe arrin në të gjitha çezmat e shtëpisë.

Për çfarë shërben një akumulator elektrik?

gjenerator energjie

Qëllimi i baterive për ruajtjen e energjisë elektrike është që një pajisje ose pajisje tjetër të funksionojë me energjinë e ruajtur, që do të thotë se ato kanë shumë funksione dhe përdorime. Bateritë më të vogla mund të fuqizojnë pajisje të vogla si telefonat celularë. Por ato më të mëdha mund të trajtojnë makina dhe sende të tjera të mëdha.

Ne shtepi, përdorimi i baterive është gjithashtu i larmishëm. Në këtë rast, ne po flasim për pajisje të mëdha të dizajnuara për të ruajtur dhe shpërndarë energjinë elektrike përmes qarqeve të ndryshme në shtëpi.

Funksionimi i baterisë varet kryesisht nga lloji i saj. Secila prej tyre ndjek parimet e veta, bazuar në llojin e energjisë në të cilën do të shndërrohet energjia elektrike. Megjithatë, përveç funksionit të tyre, të gjithë ndjekin disa hapa.

Çelësi i një akumulatori të energjisë elektrike është pikërisht aftësia e tij për të ruajtur energjinë. Ai e ruan atë për ta kthyer më vonë në një lloj tjetër energjie. Kështu, energjia elektrike shndërrohet në energji kimike, e cila ruhet derisa të nevojitet dhe më pas kthehet në energji elektrike për përdorim.

Duke marrë një shembull të këtij operacioni, mund t'i qasemi llojit më të zakonshëm të akumulatorit në shtëpi, akumulatorit elektrik të nxehtësisë. Prandaj, është shumë më e lehtë të kuptosh se si funksionon një bateri. Në këtë rast, radiatorët elektrikë përdoren shpesh për të siguruar ngrohjen elektrike të shtëpisë.

Prandaj, një radiator akumulator elektrik përdor energjinë e akumuluar elektrike për të ngrohur një copë qeramike ose alumini, dhe prej andej mbërrin në të gjitha dhomat e shtëpisë. Materiali mund të ruajë nxehtësinë, kështu që energjia mund të përdoret për një kohë të gjatë. Çelësi për të ditur saktësisht se cila bateri është më e mira për biznesin tuaj është të kuptoni qëllimin e saj të saktë.

Detyrat e mirëmbajtjes

Është e rrallë që një bateri të ndalojë së punuari, por këto pajisje nuk janë të pagabueshme. Në rastin e një akumulatori elektrik ose çdo lloj dështimi tjetër, gjëja e parë që duhet kontrolluar është mekanizmi i jashtëm për rrjedhje të dukshme. Edhe pse shumica dërrmuese e dështimeve në këto elemente gjenden brenda. Përveç rrjedhjeve të brendshme, ka edhe defekte të tjera të zakonshme, si p.sh. rezistorët e thyer ose qarku i dëmtuar.

Të gjitha këto defekte janë aq serioze sa e vetmja mënyrë për t'i rregulluar është thirrja e një tekniku profesionist. Asnjëherë mos u përpiqni të përdorni truket për të riparuar një bateri të bërë vetë, pasi ka të ngjarë të përkeqësoni defektin dhe rezultati mund të jetë katastrofik.

Këto pajisje mund t'i rekomandohen kujtdo. Më e rëndësishmja, për ata që duan të maksimizojnë kursimet e tyre ditore të energjisë. Prandaj, bateria përdoret për të plotësuar shkallën e diskriminimit për orë. Përdorni kohën e kostos më të ulët të energjisë elektrike për baterinë për të ngarkuar rezervat e saj. Për të çliruar energjinë e ruajtur gjatë ditës. Bateritë janë elementë që kanë shumë përparësi në instalimet shtëpiake. Varet nga lloji që dëshironi dhe çfarë doni të arrini duke e përdorur atë.

Kushdo, në çdo shtëpi, mund t'i instalojë ato. E gjithë kjo do të na lejojë të kursejmë energji dhe të reduktojmë faturat e energjisë elektrike apo gazit në fund të muajit sipas mënyrës tonë. Për shembull, nëse kemi ngrohje me gaz ose naftë, mund të instalojmë një ngrohës uji, ose një radiator elektrik, mund të përdorim energjinë elektrike për të ngrohur ujin ose radiatorin, në vend që të përdorim bojler me gaz, këta akumulatorë janë opsionalë. Disa i mbajnë në shtëpi, por të tjerë janë kundër, duke preferuar të përdorin kaldaja me gaz ose naftë për të ngrohur ujin dhe radiatorët. Gjithçka është plotësisht e vlefshme.

Megjithatë, nëse kemi një pajisje për prodhimin e energjisë diellore në shtëpinë tonë, rekomandohet instalimi i baterive fotovoltaike. Kjo do të na lejojë të ruajmë energji si një bateri, dhe kur krijojmë kopje rezervë, mund ta përdorim pa diell, si natën. Ose kur kemi një konsum shumë kërkues dhe nuk duam të varemi nga rrjeti.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë është akumulatori i energjisë elektrike dhe për çfarë shërben.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.