Aerosolet, ato grimca që favorizojnë efektin serë

aerosol

L spraj aerosoli ato janë grimca të vogla të pranishme në atmosferë. Ata janë përgjegjës për formimin e reve dhe, në të njëjtën kohë, kontribuojnë në efektin serë dhe ngrohja klima.

L spraj aerosoli ato janë natyrshëm të pranishme në atmosferë. Ato mund të vijnë nga zjarret në pyje ose shpërthimet vullkanike, për shembull, por edhe nga djegia e karburantet fosilet. Pavarësisht nëse ato janë me origjinë njerëzore ose natyrore, këto grimca të imta janë, ndër të tjera, të afta të promovojnë efektin e vrimave në shtresën e ozonit.

Ata luajnë një rol në formimin e reve, duke modifikuar përbërjen e tyre ose natyrën e tyre dhe kështu marrin pjesë në efektin serë, aq ose më shumë sa CO. Calypso, një satelit i cnes, i vëzhgon ata për 9 vjet me shpresën për të kuptuar saktësisht ndikimin e tyre. Kjo pajisje është e aftë të matë me saktësi karakteristikat e shtresave të ndryshme të atmosferë.

Cnes është një institucion publik i ngarkuar me ofrimin dhe drejtimin e politikës hapësinore të Francës brenda Evropës. Krijuar në 1961, cnes shpik sistemet satelitore dhe lëshuesit e së nesërmes që i përgjigjen nevojave të shoqërisë. Cnes luan një rol kryesor në skena hapësirë nkombëtar, Evropiane dhe ndërkombëtare duke qenë një forcë shtytëse, e inovacionit për të mirën e punësimit, dhe një qendër e specializim teknikë. Në marrëdhënie të përhershme me fuqitë publike dhe komunitetet shkencore dhe industriale, ajo përgatit dhe kryen programeve hapësirë inovative.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.