Valladolid nxit të përdorë biçikletën për shkak të ndotjes së lartë

përdorimi i biçikletës në valladolid për të shmangur ndotjen

Ndotja e lartë e ajrit të qyteteve i detyron institucionet të të ndërmarrë hapa për të përmirësuar cilësinë e ajrit. Pjesa më e madhe e ndotjes në qytetet e mëdha është për shkak të transportit dhe qarkullimit. Në qendrat e qyteteve zakonisht ka bllokime të trafikut, mbingarkesë dhe një numër të madh të automjeteve në qarkullim në të njëjtën kohë (shumë prej tyre me vetëm një pasagjer).

Kjo është arsyeja pse Këshilli i Qytetit Valladolid u ka kërkuar fqinjëve të përdorin më shumë transportin publik ose të përdorin biçikletën për të shkuar në punë ose për udhëtimet e tyre të përditshme. Kjo ka ardhur për shkak të një regjistrimi të një episodi shumë të lartë të ndotjes së ajrit për shkak të rritjes së dioksidit të azotit. A do të funksionojë më shumë fakti që qytetarët marrin biçikletën?

Regjistrim i një episodi të ndotjes së lartë

Kur regjistrohet një episod i ndotjes së lartë në një qytet, fillojnë masat për të zgjidhur problemin dhe, përveç kësaj, proklamohen masa parandaluese për të parandaluar që një episod kaq i lartë të ndodhë përsëri. Dje në Valladolid u arrit rekord 187 mikrogramë për metër kub ajër në stacionet Arco Ladrillo, në orën 20.00:200 pasdite, ora diellore; Megjithëse nuk e kalojnë pragun e cilësisë së ajrit prej XNUMX mikrogramë, ato kërkojnë që të aktivizohet një situatë parandaluese.

Një përqendrim i lartë i ndotësve në atmosferë dhe i thithur nga qytetarët mund të rrisë në mënyrë drastike numrin e sëmundjeve kardio-frymëmarrjes dhe rastet e astmës.

Ndotja është vendosur të rritet

rritja e përdorimit të biçikletave në Valladolid

Për shkak të anticikloneve që po ndodhin, shpërndarja e ndotjes në qytete është më e ulët. Kjo është arsyeja pse përqendrimi vazhdon të rritet dhe pritet të rritet edhe më shumë. Në mënyrë që të parashikohet kjo rritje e mundshme, në të cilën tejkalohen 200 mikrogramë për metër kub ajër, Këshilli i Qytetit u ka bërë thirrje qytetarëve të përdorin transportin publik ose biçikletat.

Në këtë situatë ku rritet ndotja, kjo do të çonte në një kufizim të trafikut në pjesën historike të qytetit. Nga Këshilli i Qytetit është kujtuar se dioksidi i azotit mund të shkaktojë reaksione inflamatore në mushkëri dhe reaksione astmatike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.