Valencia blen automjete të reja elektrike për flotën e saj

më shumë automjete elektrike

Automjetet elektrike janë një armë e mirë për të zvogëluar ndotjen në qytetet përgjegjëse për transportin. Kështu, Flotës i janë shtuar 18 automjete të reja elektrike të transportit në Valencia.

A doni të dini përparësitë e automjetit elektrik dhe si janë rritur ato vitet e fundit?

Automjete të reja elektrike në Valencia

përvetësimi i automjeteve të reja elektrike

Këshilltari për Ciklin Integral të Ujit, Vicent Sarrià, CEO i Global Omnium, Dionisio García Comín dhe drejtori i përgjithshëm i IVACE, Julia Company, kanë marrë pjesë në prezantimin e automjeteve të reja ekologjike që kompania do të përdorë në qytetin e Valencia

Këto janë modele të reja të 100% automjete elektrike që ofrojnë qëndrueshmëri dhe respekt për mjedisin për të cilin ka nevojë atmosfera jonë.

Ka shumë vdekje në vit që ndotja e ajrit merr në qytete për shkak të trafikut rrugor dhe industrive. Revolucioni i makinave elektrike po fillon ngadalë, por progresivisht pasi përfshirja e saj në qytete është komplekse.

Modelet që janë përfshirë në Valencia janë Renault Kangoo ZE dhe Zoe dhe autonomia e tyre është 240 dhe 400 kilometra, respektivisht.

Për funksionimin e duhur dhe lehtësinë e përdorimit të këtyre automjeteve, 26 pika të rimbushjes janë instaluar në qendër të Vara de Quart nga kompanitë Emivasa dhe Global Omnium. Kjo tregon që flota e automjeteve elektrike mund të rritet gjithnjë e më shumë në vitet e ardhshme.

Shtë e nevojshme të rritet numri i automjeteve elektrike nëse duam të zvogëlojmë emisionet ndotëse. Shëndeti i të gjithëve është në duart tona, megjithëse është një punë e vështirë dhe ambicioze.

Ndryshimi i klimës, siç e dimë, është një realitet që na prek të gjithëve, nga ajo globale te ajo lokale. Prandaj, Global Omnium synon të kontribuojë në zgjidhjen e kësaj situate që do të ndikonte në mënyrën tonë të jetës dhe burimet ujore.

Dionisio García ka theksuar sa vijon:

"Ne gjithmonë kemi provuar të jemi një kompani e përfshirë me shoqërinë dhe, si mund të ishte ndryshe, ne do të vazhdojmë të propozojmë zgjidhje që kontribuojnë në mirëqenien e tyre dhe përdorimi i automjeteve ekologjike është një prej tyre".

Në mënyrë që të zvogëlohen efektet e ndotjes dhe ndryshimit të klimës, blerja e këtyre automjeteve në qarkullim do të zvogëlojë emetimet e më shumë se 30 tonë CO2 në atmosferë, duke qenë një nga gazrat që kontribuon më shumë në ngrohjen globale.

Ky vendim është për shkak të strategjisë së korporatës qëllimi i së cilës është zëvendësimi gradual i automjeteve me naftë dhe benzinë ​​me ato më të qëndrueshme që kontribuojnë në ruajtjen e mjedisit.

Më shumë inovacion dhe qëndrueshmëri

automjete elektrike valencia

Global Omnium është duke përfshirë teknologjinë e re në llojin e automjeteve ekologjike që nuk ulin performancën, por që kontribuon në ruajtjen e mjedisit në bashkësinë autonome të Valencias.

Deri tani, Janë përfshirë 33 automjete ekologjike (13 LPG dhe 20 elektrike), duke u planifikuar të përfshijë edhe 15 të tjera vitin e ardhshëm (4 LPG, 7 elektrike dhe 4 hibride). Kjo iniciativë rrit qëndrueshmërinë dhe garanton cilësinë mjedisore të brezave të ardhshëm, pasi ndotësit atmosferikë zvogëlohen.

Për këtë lloj të zhvillimit teknologjik, Valencia ka qenë gjithmonë epiqendra. Adoptimi i automjeteve elektrike në Valencia shton sukseset në teknologji që janë arritur në vitet e fundit. Kjo e bën Valencian metropoli i parë që është i përkushtuar për qëndrueshmëri në trafikun rrugor.

Një pjesë e informacionit që mbështet këtë arritje është njohja e raportit të Inovacionit dhe Qytetit, botuar nga Qendra për një Ardhmëri Urbane (CUF) dhe Laboratorët e Inovacionit Wagner, të Shkollës së Shkolluar të NYU Robert F. Wagner të Shërbimit Publik, New York , ku leximi në distancë i njehsorëve inteligjentë të zhvilluar nga Global Omnium, në qytetin e Valencias, spikat si një nga 15 inovacionet më të rëndësishme botërore të kryera në vitet e fundit.

Siç mund ta shihni, ngritja e automjeteve elektrike po afrohet gjithnjë e më afër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.