Përdorimi i mikroalgave për dekontaminimin e ujërave

mikroalga për të dekontaminuar

Problemi i mungesës së ujit dhe thatësira në rritje janë përhapur në një shkallë globale. Shtë një problem i madh dhe në shkallë të gjerë mjedisore, pasi ne kemi nevojë për ujë për pothuajse gjithçka. Pa ujë nuk mund të mbijetonim.

Problemit të mungesës së ujit i shtohet edhe një problem tjetër mjedisor që gjithashtu zvogëlon sasinë e ujit në dispozicion: Ndotja e ujit. Ndotja e ujit është një nga pasojat kryesore të veprimtarisë industriale. Që nga revolucioni industrial, ndotja e ujit është rritur në mënyrë dramatike. Të gjitha kompanitë kimike, petrokimike, farmaceutike, metalurgjike dhe nxjerrëse kanë lënë një ngarkesë të madhe toksike në trupat e ujit në të gjithë botën. Sidoqoftë, për dy dekada një teknologji nga e njëjta natyrë ka qenë mënyra për të dalë nga ky problem. Cila është kjo zgjidhje?

Mikroalgat si zgjidhje për ndotjen e ujit

Zgjidhja për të lehtësuar problemet e ndotjes së ujit qëndron në përdorimin e algave për t'i dekontaminuar ato. Kjo teknologji u shfaq më shumë se 17 vjet më parë. Projekti që përdor mikroalga për të dekontaminuar ujërat quhet bioremediation. Ajo u zbulua në sajë të faktit se sa herë që ka ujë të ndotur në një ekosistem, mikroalgat i përgjigjen kësaj, pasi ato kanë aftësinë të transformojnë substanca toksike në të tjera që nuk janë toksike, siç janë proteinat.

Këto alga janë të ndryshme nga ato që dimë. Ata janë organizma njëqelizorë, nuk kanë rrënjë ose kërcell. Ato janë aq të vogla saqë janë të dukshme vetëm nën mikroskop. Këto alga ekzistojnë në të gjithë botën dhe dihen vetëm 30% e specieve që mund të ekzistojnë.

Si dekontaminohen ujërat?

ndotja e ujit

Këto mikroalga funksionojnë si një lloj filtri. Ata kanë në sipërfaqen e tyre disa glukopolisaharide që veprojnë si velkro për të bllokuar molekulat ndotëse të pranishme në ujë. Ndërsa mikroalga përpunon këta ndotës, ato i shndërrojnë ato në biomasë. Gjëja e admirueshme është që mikroalgat janë më rezistente se bakteret dhe nuk vrasin organizmat e tjerë që tashmë banojnë në ekosistemet që do të ndërhyhen.

Kjo është një mundësi për të qenë në gjendje të ndërmarrë një hap në zvogëlimin e ujit të disponueshëm në botë dhe të lehtësojë problemet e ujit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alex Mauricio Mopan Chilito dijo

  Pershendetje e dashur.
  të cilat janë gjinitë ose speciet që shërbejnë si ndërmjetësues biore.