Tesla kthen energjinë elektrike në një spital për fëmijë në Porto Riko

Fatkeqësisht, ka më shumë se një muaj që nga Uragani shkatërrues Maria, i cili shkatërroi Puerto RicoNë fakt, ajo la pothuajse të gjithë territorin të prerë dhe pa energji elektrike.

Elon Musk tha se donte të ndihmonte ishullin rindërtoni rrjetin tuaj të energjisë, diçka që do të duhet ta shohim. Tani për tani, Tesla ka filluar të mbajë fjalën e tij dhe tashmë ka instaluar një sistem të energjisë diellore në një spital.

Tesla ka instaluar një rrjet të paneleve diellorë dhe baterive Powerwall në Spitalin e Fëmijëve në qytetin e San Juan. Për më tepër, Musk ka personalisht dhuruar 250.000 dollarë për të ndihmuar qytetarët e Porto Riko.

 

Sistemi është ndërtuar në kohë rekord. U desh mezi një javë për të instaluar të gjithë panele dhe bateriSipas komentoi një nga anëtarët e bordit të drejtorëve të spitalit.

Kompania thotë se sistemi në spitalin pediatrik është vetëm i pari nga disa projekte të ngjashme. Qeveria e Porto Rikos ishte shumë mirënjohëse ndaj Elon Musk për ndihmën ndaj popullatës civile.

Nga Guvernatori Rossello:

“Falënderoj Tesla-n për zgjedhjen e kësaj faqe sepse shumë fëmijë të pambrojtur varen nga ajo. Pa energji, shumë nuk do të ishin në gjendje të merrnin trajtimin e tyre mjekësor ".

Elon Musk

Instalimi i rrjetit diellor Tesla në Spitalin e Fëmijëve vjen disa ditë pasi ish-guvernatori i Porto Rikos, Alejandro García Padilla, posto një cicërimë në të cilën tregoi kushtet në të cilat ndodhen duke marrë pjesë te pacientët në pjesën më të madhe të Porto Rikos. Në foton që u bë virale mund të shohim mjekë që veprojnë duke përdorur elektrikun e telefonave inteligjentë për të parë.

Aktualisht, një muaj pas kalimit të Uraganit Maria, më shumë se 2,5 milion njerëz në Porto Riko (nga 3,4 milion që banojnë në ishull) janë ende pa energji elektrike dhe pa komunikim.

Gogole dhe AT&T

Kompanitë e tjera të tilla si Google ose AT&T po punojnë gjithashtu për të rivendosur lidhjet energjia elektrike dhe veçanërisht interneti mobil në ishull.

Në fakt, Alphabet ka bashkëpunuar me AT&T për të ndihmuar lidhjen e qytetarëve, duke përdorur balonat me ajër të nxehtë të Projektit Loon (të zhvilluara nga ndarja e saj X Company) dhe rrjetin LTE të operatori telefonik. Aktualisht, balonat e para janë ngritur nga baza e tyre e nisjes, në shtetin e Nevada.

Balona Projekti LoonSipas kompanisë, ato mund të mbulojnë deri në 5.000 kilometra territor. Nga ana e saj, AT&T siguron se ata tashmë kanë arritur të rikthejnë aksesin në internet në 60% të popullsisë në Porto Riko, por ende ka Punë për të bërë. Përveç aksesit në internet, duhet ende shumë përpjekje për të zgjidhur problemet dhe dështimet e rrjetit elektrik në ishull, veçanërisht për të parandaluar që diçka e tillë të ndodhë përsëri.

Projekte të tjera Tesla (Powerwall)

mur fuqie është një bateri e kompanisë TeslaEnergy, një filial amerikan i Tesla Motors. Bateritë Powerwall janë të rimbushshme për përdorim në shtëpi dhe industri të vogla. PPër instalime më të mëdha Tesla ofron paketë energjie që mund të shkallëzohet në mënyrë të pacaktuar për të arritur kapacitetet GWh

bateri-mbulesë-tesla-powerwall-diagram-operacion-fotovoltaik-fronius

HIPERLOOP

Hyperloop është emri tregtar i regjistruar nga kompania e transportit hapësinor SpaceX, për transporti i udhëtarëve dhe mallrave në tuba vakumi me shpejtësi të lartë.

hyperloop

Skica origjinale e Hyperloop ishte një ide e bërë publike përmes një dokumenti paraprak të dizajnit në gusht 2013, i cili përfshinte një rrugë teorike nëpër zonën e Los Angeles në zonën e Gjirit të San Franciskos, për pjesën më të madhe të udhëtimit të tij paralel me ndërshtetërore 5. Analiza paraprake tregoi se koha e parashikuar për një itinerar të tillë mund të ishte Minuta 35, që do të thotë se udhëtarët do të përshkonin rrugën 560 kilometra me një shpejtësi mesatare prej rreth 970 km / orë, me shpejtësi maksimale 1.200 km / orë.

SpaceX

SpaceX u themelua në qershor 2002 nga Elon Musk për të revolucionarizuar teknologjinë hapësinore, me qëllimin përfundimtar të lejoni njerëzit të jetojnë në planet të tjerë.

SpaceX

Ajo ka zhvilluar raketa Falcon 1 dhe Falcon 9, të cilat kanë qenë te ndertuara me qellimin te jene automjete te riperdorshme te nisjes se hapesires. SpaceX gjithashtu ka zhvilluar anijen kozmike Dragon, e cila u nis në orbitë nga automjetet e nisjes Falcon 9. SpaceX harton, teston dhe prodhon shumicën e përbërësve të brendshëm, duke përfshirë motorët e raketave Merlin, Kestrel dhe Draco.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.