Studimi gjen se ndryshimi i klimës mund të ndryshojë në mënyrë dramatike habitatin e brishtë malor

Montana

Rajonet malore të planetit janë nën kërcënimin e drejtpërdrejtë të ndryshimit të klimës e induktuar nga njerëzit që mund të ndryshojë rrënjësisht këto habitate të brishta, sipas një ekipi ndërkombëtar studiuesish, përfshirë një ekspert nga Universiteti i Mançesterit.

Ekologu dhe profesori Richard Bardgett, i cili ishte pjesë e ekipit ndërkombëtar që inicioi dhe hartoi studimin, tha që ata e kanë bërë këtë gjeti një mesazh shumë të qartë që ndryshimi i klimës mund të ndryshojë vetitë më të rëndësishme të ekosistemeve malore dhe potencialisht të krijojë një çekuilibër midis bimëve dhe tokës në zonat e larta malore.

Studimi ndërkombëtar, i cili kaloi shtatë nga rajonet më të mëdha malore në planet, zbuloi se lartësia e parashikuar e ngritjes është një tregues i ndryshimit të klimës dhe vazhdimisht rrit disponueshmërinë e azotit nga toka për rritjen e bimëve, që do të thotë se ndryshimi i klimës mund të prishë mënyrën e funksionimit të ekosistemit malor.

Shtë zbuluar se disponueshmëria e fosforit të bimës nuk kontrollohej nga lartësia, dhe si rezultat ekuilibri i azotit në fosfor në bimë lë një emërues të përbashkët në shtatë rajonet e studiuara në lartësi të mëdha. Kjo do të thotë që rritja e temperaturave mund të prishë ekuilibrin thelbësor midis atyre lëndëve ushqyese që mbështesin rritjen e bimëve dhe mund të ndryshohen rrënjësisht në zonat më të larta malore.

U zbulua gjithashtu se rritja në temperaturat dhe pasojat e tyre për ushqyerjen e bimëve ishin të lidhura me ndryshime të tjera në tokë, duke përfshirë sasitë e lëndës organike dhe përbërjen e bashkësisë mikrobike të tokës.

Profesor Bardgett thotë:

Zonat malore mbulojnë më shumë sipërfaqen e planetit dhe ato janë shumë të prekshme nga ndryshimi i klimës. Rezultatet tona, të cilat vijnë pas një studimi të gjerë të gradientëve të lartësive në shtatë rajone malore të botës, duke përfshirë Japoninë, Kolumbinë Britanike, Zelandën e Re, Patagonia, Kolorado, Australi dhe Evropë, sugjerojnë që ndryshimi në të ardhmen Ndryshimi i klimës do të ndryshojë thelbësisht mënyrën e këtyre funksionin e ekosistemeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.