Spanja kthehet të vërë bast për energjitë e rinovueshme

Nëse flasim për energjinë aktuale në vendin tonë, sot do të flasim për teknologji të pastra dhe burime të rinovueshme. Pas disa vitesh, ku dukej si një temë tabu, Qeveria PP ka vendosur të fillojë dhe t'u japë burimeve të rinovueshme pak shtytje.

A do të jetë me insistimin e Bashkimit Evropian dhe për të shmangur sanksionet në të ardhmen? Kush e di

BE

Në vitin 2004, Bashkimi Evropian përcaktoi që deri në vitin 2020 20% e konsumit total të energjisë në të gjitha vendet, do të duhej të vinte nga burime të rinovueshme. Nga ana e tij, secili vend, në varësi të tij burime, vendosi një objektiv për të njëjtin vit, në rastin e Spanjës ishte 20%.

Sipas Eurostat, kjo mund të jetë konsultohet në internet lehtë, një e treta e 28 vendeve anëtare të BE tejkaluan objektivat e tyre para vitit 2015. Për fat të keq, ky nuk ishte rasti në Spanjë, e cila arriti vetem 16,15%, me një rritje minimale prej 0,01% ndërmjet 2014 dhe 2015.

energjia diellore dhe çmimi i dritës

Parashikimet për vitin 2020 nuk ishin premtuese, kishte vetëm një kthim të vogël në përdorimin e biomasës, pjesa tjetër nga prodhimi i energjisë përmes burimeve të ripërtëritshme Unë kam qenë i papunë që nga viti 2012 (Dekreti i PP).

España

Për shkak të krizës kishte një rënie të kërkesës për energji elektrike, që do të thoshte se në këtë vend kishte më shumë energji të instaluar sesa kërkohej, po, shumica e saj gjenerohej në termocentralet e karburanteve fosile, gjë që e bëri qeverinë e PP të vendosë të ndalojë përparimin e energjisë së rinovueshme.

ankande

Pesë vjet më vonë, e njëjta qeveri PP vendosi të kryejë një ankand të parë të burimeve të ripërtëritshme, i cili nuk funksionoi shumë mirë, pasi, ndër të tjera, kufizoi megavatë të alokuara për secilën prej teknologjive, domethënë, termocentrale, instalime fotovoltaike, termosolare, hidraulike ose biomasa.

Për fat të mirë, ministria korrigjoi dhe më 17 maj 2017 ajo përsëri nxori në ankand 3000 megavat midis kompanive të ndryshme në sektor në Spanjë, kësaj here, secilës dhe secilës prej teknologjive ata garuan për të njëjtën gjëSidoqoftë, sipas Komisionit Kombëtar të Tregjeve dhe Konkurrencës (CNMC), vetëm era dhe fotovoltaike kishin mundësi reale.

ankand i rinovueshëm në Spanjë

Siç është komentuar gjerësisht në këtë faqe në internet, ankandi kishte një polemikë të madhe, Unioni Fotovoltaik Spanjoll (UNEF), konsideroi se me rregullat e asaj ankandi instalimet fotovoltaike ata u lënduan me respekt kompanive të energjisë së erës, prandaj, ai u kërkoi Gjykatës së Lartë të pezullojë rezolutën e Ministrisë së Energjisë që përcaktoi procedurën dhe rregullat e ankandit.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Këto përcaktonin se oferta që gjeneronte nën koston më të ulët për sistemin elektrik do të fitonte, dhe në rast të barazimit, do të merreshin parametra të tillë si vlera e investimit fillestar, nën kostoja maksimale e njësisë dhe orët e funksionimit duke marrë parasysh, kjo do të poziciononte qartë ekuilibrin në favor të energjisë së erës pasi që sipas urdhrit për miratimin e parametrave të shpërblimit të tipit të pajisjeve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme të energjisë, kogjenerimi dhe mbeturinat, 3000 orë operacion për erën dhe vetëm 2367 orë për fotovoltaik.

Gjykata e Lartë (TS) përfundoi duke refuzuar propozimin, por i dha UNEF opsionin për të kërkuar kompensim financiar në rast se kishte më në fund diskriminim. Ankandi u krye duke ndjekur këto rregulla dhe në mënyrë efektive instalimet e erës përfunduan me 99,3% të 3000 megavatëve në ankand.

Historia e energjisë së erës dhe Mullinjve

Falë suksesit të madh të ankandit të mëparshëm, u vendos që të dilnin në ankand edhe 3000 kilovat, këtë herë të kufizuara në projekte që përfshijnë instalime të teknologjisë së erës dhe fotovoltaike. Çmimi siç u tha, do të ishte për opsionin më efikas në kosto, por më në fund përfundoi duke u kryer me të njëjtën procedurë dhe të njëjtat rregulla si ajo e mëparshme, duke pretenduar se rezultati kishte qenë mjaft i kënaqshëm.

Këtë herë 5000 MW u tejkaluan, pasi rregullimi i komplikuar i këtij ankandi lejoi të jepte më shumë energji në rast të kërkesës së mjaftueshme. Në këtë rast, e gjithë oferta ishte të destinuara për instalime fotovoltaike, meqenëse kompanitë ofruan zbritje më të mëdha, duke vendosur një çmim minimal të garantuar më të ulët se sa fermat e erës, duke shmangur lidhjet e mundshme.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme

Në fakt, interesi i ri i qeverisë për të rifilluar energjitë e rinovueshme për të arritur qëllimin e vendosur nga Bashkimi Evropian është logjik. Pyetja është, pse kaq shumë interes dhe angazhim nga investitorët? Epo, duket se, sipas rregullave të ankandit, kompanitë ata do të merrnin ndihmë financiare për secilin megavat të energjisë së instaluar, jo të energjisë së gjeneruar dhe gjithashtu sot kostot e instalimit kanë rënë shumë, kështu që ata presin një përfitim shumë të lartë (dyshifror) për megavatët e marrë në të dy ankandet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.