Si të izoloni një shtëpi nga të ftohtit në dimër?

shtëpi në dimër

Sa herë që afrohet periudha e dimrit, vjen koha e të ftohtit dhe temperaturave të ulëta. Diçka që nënkupton një ndryshim në rutinën e njerëzve brenda dhe jashtë shtëpisë. Kemi kaluar nga të qenit në tarraca në shikimin e një filmi në divan. Dhe pikërisht këtu është kompleti i pyetjes, pasi ka raste që nuk marrim temperaturën e duhur për ta mbajtur shtëpinë të ngrohtë. Për këtë arsye, ne do t'ju japim disa këshilla që duhet të keni parasysh në mënyrë që të mbani shtëpinë tuaj të izoluar nga të ftohtit në këtë kohë.

Gjëja e parë që ju vjen në mendje është materialet me të cilat është ndërtuar shtëpia. Ndaj izolimi i tavaneve dhe mureve me materiale të ndryshme si tapa, pambuku i ricikluar, shkuma me spërkatje, madje edhe tekstil me fije qelqi merr një rëndësi të veçantë.

favorizon humbjen e nxehtësisë dhe hyrjen e të ftohtit

Një tjetër pikë kyçe janë dritaret. Për të mos lejuar që i ftohti të hyjë përmes tyre, është e nevojshme që dritaret të jenë të cilësisë së lartë. Përndryshe, do të duhet të përdoren materiale të caktuara. Për shembull, vendosni silikon rreth kornizës së dritares për të parandaluar hyrjen e të ftohtit ose vendosni shkumë midis vetë dritares dhe murit të ndërtesës për të mbyllur të çarat.

Duhet ta mbuloni edhe folenë që kanë kutitë e blindave me shirit izolues sepse në të kundërt do të hynte ajri sikur të mos kishte nesër.

Faktorë të tjerë që hyjnë në lojë kur izoloni një shtëpi janë:

  • lloji i banimit: kati i parë, penthouse, duplex ose shtëpi
  • madhësia e shtëpisëdmth metri katror qe ka
  • vendndodhjen e shtëpisë, pra nëse është në cep të ndërtesës ose nëse ka një ndërtesë ngjitur

ngrohje të rinovueshme

Mobiljet, qilimat dhe perdet gjithashtu ndihmojnë në izolimin e shtëpisë. Është e qartë se nëse shtëpia është krejt e re dhe nuk është ende e veshur me këtë lloj elementësh dekorativë, temperatura do të jetë më e ulët. Edhe pse kjo do të varet edhe nga lloji i ngrohjes në shtëpi, diçka për të cilën zakonisht shqetësohemi me bollëk në rast se mundemi kurseni në faturë në fund të muajit. Dhe nuk është njësoj nëse është një sistem ngrohje qendrore në të cilin përqendrimi i nxehtësisë do të bëhet në orët në të cilat është ndezur. Megjithatë, nëse sistemi individualizohet sipas familjeve, çdo familje do të jetë ajo që do të zgjedhë temperaturën optimale për shtëpinë e tyre dhe afatin kohor që i kompenson më së miri për ta ndezur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)