Si të përfitoni nga uji i shiut

Korrja e ujit të shiut

Uji i shiut ka disa cilësi që e bëjnë atë të përshtatshëm për përdorime të ndryshme në shtëpi. Nëse jetoni në një provincë ku bie shumë shi, mund ta shfrytëzoni atë dhe mbledh Ky ujë për t’u përdorur më vonë, është më i thjeshtë nga sa duket, thjesht mund të vendosni një vaskë në oborr dhe të lini shiun të bjerë ose të përmirësoni sistem dhe të mbledhë ujin e shiut nga vjen çati nga shtepia jote.

Uji i shiut që bie në çatinë tuaj mund të kanalizohet përmes ulluqet drejtuar në një enë të mbuluar në mënyrë që ujë mos u ndotni, thjesht lini vrimën të bjerë nga ulluku. Uji do të arrijë një rezervuar që mund të ekspozohet ose varroset, i bërë prej betoni ose plastike ose dekorativ dhe kapaciteti i tij varet nga përdorimi që do t'i jepni dhe sasia e shiut që bie zakonisht në qytetin tuaj. Shtë e nevojshme të vendosni një filtër Për të përmbajtur gjethet dhe mbetjet e tjera të ngurta dhe një filtër tjetër duhet të parandalojë hyrjen e kafshëve.

Pasi në depozitë do të duhet të krijoni një rrjet në mënyrë që të shpërndahet në vendet e shtëpisë ku keni nevojë për të. Duhet të jetë një burim plotësues i rrjetit origjinal të shtëpisë, por nuk duhet të përzihet. Kur uji në rezervuar të mbarojë, një çelës do të lejojë që uji nga rrjeti normal të qarkullojë. Dizajni i rrjetit të ujit të shiut drejtohet në vendet në shtëpi ku dëshironi të përfitoni prej tij, mund të drejtohet nga një Bomba. Ka kompani që shesin dhe instalojnë këtë pajisje ose mund ta bëni vetë nëse keni disa njohuri për hidraulikun.

Këtë ujë është e pastër, falas, pa gëlqere, dhe mbledhja e tij nuk përfshin shpenzime të ekzagjeruara. Përdorimi i tij zakonisht është menduar për të inodoro, lavatriçe, pjatalarëse, ujë për pishina, pastrim të shtëpisë dhe për të bërë tonat baza (bimë dhe pemë) dhe pemishte familja të jetë më shumë i qëndrueshëm.

Në provinca të tilla si Galicia ku zakonisht bie shi shpesh dhe me bollëk, shumë familje kanë instaluar sisteme riciklimi të ujit të shiut në shtëpitë e tyre, duke arritur kursime të 50 për qind ujë i pijshëm, një avantazh si për ekonominë e brendshme ashtu edhe për mjedis.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Oscar dijo

    Më intereson se si të bëj një filtër për ujin e parë të shiut