Shtëpitë në Alkalá do të përfitojnë nga energjitë e rinovueshme

Nënshkrimi i projektit

Rreth 12.000 shtëpi në qytetin e Madridit Alcalá de Henares do të jenë në gjendje të përfitojnë nga projekti i energjisë së rinovueshme i quajtur "Ngrohja e Qarkut Alcalá ”.

Ajo bazohet në një rrjet nxehtësie për këto shtëpi burimi i energjisë së të cilave do të jetë sigurohet nga përqendrimi i energjisë diellore dhe biomasës.

Projekti është nënshkruar me praninë e Javier Rodríguez Palacios, Olga García, Alberto Egido dhe Teo López (Kryetari i Bashkisë së Alcalá de Henares, Zëvendës Kryetari i Parë dhe Këshilltari i Trashëgimisë, Këshilltari për Mjedisin dhe përfaqësuesi i ngrohjes Alcalá përkatësisht).

Ideja e projektit në fjalë është përdorimi i paneleve diellorë dhe nxehtësisë urbane, duke qenë kështu në gjendje të furnizojë Alcalá përmes energjisë së lartpërmendur të ripërtëritshme, me biomasën që është ajo që llogaritet si mbështetje.

Fillimi i Ngrohjes së Qarkut Alcalá përfshin arritjen e rreth 12.000 shtëpive në qytet, duke përfshirë gjithashtu kompani, dhe nga ana tjetër, arritjen e një zvogëlim i konsiderueshëm i faturës së energjisë së popullatës.

Kompania e ngarkuar me projektin do të informojë të gjitha komunitetet fqinje që duan ose mund të përfitojnë nga kjo iniciativë.

Për momentin, Ngrohja e Qarkut Alcalá ka fillimin afatmesëm të projektit.

Javier Rodríguez Palacios ka treguar se:

“Projekti ka një teknologji të fuqishme, të qëndrueshme dhe gjithashtu ekonomike.

Ne jemi të kënaqur si Këshilli i Qytetit që nënshkruajmë këtë marrëveshje dhe bashkëpunojmë në këtë iniciativë për të treguar që qëndrueshmëria nuk duhet të jetë më e shtrenjtë ”.

Nënkryetari i parë i bashkisë gjithashtu donte të tregonte:

“Projektet që vijnë në qytet për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Në raste si kjo, ne bëjmë një ndryshim në modelin tonë të energjisë sepse implementimi i këtyre sistemeve që përdorin energji të rinovueshme mund të zvogëlojë deri në 40 mijë tonë CO2 në vit, që do të thoshte një përmirësim i ajrit në qytetin tonë ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.