Shkaqet e efektit serë

Shkaqet e efektit serë

Efekti serë është një tipar natyror i atmosferës së planetit tonë dhe për këtë arsye pjesë e funksionit natyror të ekzistencës së jetës. Megjithatë, kur ky efekt intensifikohet dhe bëhet më i madh se efekti natyror, efekti natyror i serrës pushon së ekzistuari dhe bëhet negativ, i shkaktuar kryesisht nga rritja e aktivitetit njerëzor. ndërmjet Shkaqet e efektit serë negative, më e spikatura është rritja e emetimeve të gazeve serrë nga sistemi ynë energjetik. Në thelb, rritja e përdorimit të lëndëve djegëse fosile dhe derivateve të tyre, gazit natyror dhe qymyrit kontribuon në emetimin e këtyre gazrave, gjë që shton problemin. Ndër pasojat e këtij fenomeni gjejmë një rritje të temperaturës dhe një ulje të specieve. Për fat të mirë, ka disa gjëra që mund të bëjmë për të rregulluar këtë problem.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për shkaqet e efektit serë dhe pasojat e tij.

Cili është efekti serë

pasojat e ngrohjes globale

Efekti sere Është një proces natyror që ndodh në atmosferën e Tokës.. Procesi fillon kur energjia diellore arrin në sipërfaqen e Tokës, udhëton nëpër atmosferë dhe ngroh tokën ose gjeosferën, si dhe ujin sipërfaqësor ose hidrosferën. Nxehtësia që del nga sipërfaqja e planetit ngrihet atëherë, gazrat e atmosferës janë përgjegjës për të mbajtur një pjesë të energjisë në formën e nxehtësisë, dhe pjesa tjetër kthehet në hapësirë ​​përmes atmosferës. Në këtë mënyrë, jeta mund të ekzistojë në Tokë siç e njohim ne, sepse temperaturat optimale mbaheshin në kushte të tjera.

Megjithatë, me kalimin e viteve, ndikimi i aktivitetit njerëzor në planet ka ndikuar në këtë proces, duke e kthyer atë në diçka negative. Ky proces natyror është e dëmshme për planetin dhe për këtë arsye për të gjithë jetën në të, për shkak se ndotja nga aktiviteti njerëzor është rritur në mënyrë eksponenciale në shekujt e fundit, veçanërisht në dekadat e fundit, ka bërë aq shumë sa në këtë pikë formohet një efekt negativ serrë.

Prandaj, ne njerëzit e ndotim mjedisin duke e mbushur me gaze serrë në aktivitetet tona të përditshme, si p.sh prodhimi, ngarje, përdorimi i aerosoleve ose bujqësia intensive dhe industriale. Ato ngrihen në atmosferë dhe mbahen, duke parandaluar që nxehtësia që ngrihet nga sipërfaqja të dëbohet dhe të mbahet në mënyrë korrekte nga atmosfera, gjë që ndodh pikërisht në serrat e bimëve, duke përshpejtuar rritjen e temperaturës së planetit.

Shkaqet e efektit serë

Shkaqet e efektit serrë globale

Siç e përmendëm, shkaku i efektit negativ të serrës është rritja e aktiviteteve njerëzore që vijnë nga ndotja. të cilat prodhojnë gazra që mbeten në atmosferë dhe ndihmojnë në ngritjen e temperaturës. Në përgjithësi, shkaqet kryesore të problemeve të shtresës së ozonit janë si më poshtë:

 • Fabrika industriale.
 • Bujqësia intensive.
 • Përdorni një llak.
 • Rikuperim dhe ripërdorim i dobët i materialeve.
 • Ai përdor lëndë djegëse fosile dhe rrallë përdor energji të rinovueshme.
 • Konsumi i tepërt i energjisë elektrike që nuk vjen nga burime të rinovueshme.
 • Keqpërdorimi i mjeteve ndotëse si makinat, autobusët, motoçikletat dhe avionët që përdorin derivate të lëndëve djegëse fosile.
 • Shpyllëzimi.

Të gjitha këto veprime njerëzore çojnë në një rritje të gazeve të dëmshme që kontribuojnë në efektin serë.

Çfarë janë GHG

gazrat e dëmshëm

Gazrat kryesore serrë me veti termoizoluese janë si më poshtë:

 • Avulli i ujit.
 • Metani (CH4).
 • Dioksidi i karbonit (CO2).
 • Klorofluorokarburet (CFC).
 • Ozoni (O3).
 • Oksidi i azotit (N2O).

efektet dhe pasojat

Ndikimi i problemit në shtresën e ozonit përfundimisht çoi në ndërgjegjësimin serioz në të gjithë planetin. Ekziston nevoja për të kuptuar dhe ndërgjegjësuar të tjerët, veçanërisht nëpërmjet edukimit të fëmijëve, për ndikimin dhe ndërgjegjësimin e efektit serë, dhe serioziteti i tij në jetën e njerëzve dhe të specieve të tjera bimore e shtazore. Këto janë rezultatet e këtij problemi atmosferik:

 • Temperatura e planetit është rritur ndjeshëm.
 • Ndikimi i rrezatimit diellor rritet.
 • Ndryshimet klimatike.
 • Efektet e ndryshimeve klimatike dhe mjedisore në ekosistemet.
 • Thatësira intensifikohet në zonat që zakonisht janë me shi.
 • Do të ketë më shumë reshje shiu dhe stuhi në zonat që zakonisht nuk janë shumë të lagështa dhe me shi.
 • Erozioni i tokës, humbja e pjellorisë për bujqësinë.
 • Shkrirja e akullnajave polare dhe akullnajave, siç është shkrirja e famshme Galenland.
 • Rritja e nivelit të ujit në oqeane, oqeane, lumenj, pellgje, liqene, etj.
 • Përmbytjet ndodhin në zonat bregdetare për shkak të rritjes së nivelit të ujit.

Zgjidhje të mundshme

Së fundi, ne do të komentojmë se cilat zgjidhje ekzistojnë kundër efektit serë, pasi është e nevojshme të bëhet gjithçka që është e mundur për të ndaluar rritjen e tij dhe për të ulur nivelin e gazrave të dëmshëm. Prandaj, si masë për të reduktuar efektin serrë dhe për të parandaluar rritjen dhe ashpërsinë e tij, mund të ndjekim këto këshilla:

 • Reduktoni emetimet e gazrave serrë si CO2 dhe CH4.
 • Përdorni burimet e rinovueshme të energjisë për të zëvendësuar lëndët djegëse fosile, derivatet e tyre, gazin natyror dhe qymyrin.
 • Përdorni transportin publik dhe mjete të tjera transporti jo ndotëse, si biçikleta ose mjete të tjera ekologjike të transportit.
 • Rritja e ndërgjegjësimit ekologjik tek qytetarët dhe, më e rëndësishmja, futja e këtyre njohurive tek fëmijët dhe mësojini se çfarë mund të bëjnë për të përmirësuar problemin.
 • Reduktoni konsumin e mishit dhe për këtë arsye reduktoni përdorimin e blegtorisë intensive dhe të industrializuar, preferoni bagëtitë e modifikuara gjenetikisht dhe bagëtitë e tjera që respektojnë më shumë mjedisin.
 • Qeveritë janë të përfshira në marrjen e masave për të reduktuar këtë problem dhe për të parandaluar rritjen e efektit serë dhe ndryshimet klimatike. Një shembull i këtyre masave është Protokolli i Kiotos.
 • Vazhdoni të hetoni përmirësime të mundshme në lidhje me çështjet mjedisore.
 • Ricikloni dhe punoni siç duhet. Në këtë udhëzues riciklimi ne shpjegojmë se si të ricikloni mbetjet në shtëpi.
 • Mos harxhoni energji, si energjia elektrike në shtëpinë tuaj.
 • Hani produkte organike.
 • Dëme serioze për speciet bimore dhe shtazore për shkak të ndryshimeve në kushtet mjedisore të tokës.
 • Migrimi i kafshëve dhe njerëzve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për shkaqet e efektit serë dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.