Schlierberg, një lagje gjermane ku prodhohet 4 herë më shumë energji se sa konsumohet

qëndrueshmëria

Që nga vitet 70, Freiburg ka rritur reputacionin dhe popullaritetin e saj si një nga kryeqytetet ekologjike nga Gjermania. Në 1986 qyteti kishte vizionin për një vizion të qëndrueshëm që do të zhvendosej në programet më të mira të transportit dhe efikasitetit të energjisë që janë ndër më të mirët në botë.

Schlierberg është një nga lagjet e saj dhe ne e dimë sot që gjeneron më shumë se 4 herë energjinë që konsumon. Një lagje që tregon rrugën për t'u bërë plotësisht të vetë-mjaftueshme, pasi që nëse ata tani prodhojnë më shumë energji sesa konsumojnë, qëllimi i tyre është të jenë të pavarur me Bateri Powerwall nga Tesla.

Si mund te thuash e ardhmja është atje para nesh, ne vetëm duhet të kalojmë tek ai. Schlierberg përbëhet nga 59 shtëpi prej druri të ndërtuara me materiale ekologjike në një sipërfaqe prej 11.000 metrash katrorë.

Ndër një nga virtytet e kësaj lagjeje dhe të këtij qyteti, është se banorët e saj zakonisht lëvizin në këmbë ose me biçikletëPërveç faktit që ata kanë energji diellore, ata ripërdorin ujin e shiut dhe përdorin materiale ekologjike në ndërtesat e tyre.

Freiburgu

Kjo lagje ka në të gjitha shtëpitë e saj panele fotovoltaike të vendosura në drejtimin e duhur për të marrin energji diellore nga 1.800 orë rrezet e diellit që kanë në vit. Freiburg, qyteti, është ndër rajonet me ditët më me diell të vitit.

Sipas Rolf Disch, arkitekt përgjegjës për projektin, shmanget emetimi i rreth 500 tonë CO2 në atmosferë. Shtëpitë janë ndërtuar në mënyrë të tillë që ato të kenë një çati të thjeshtë dhe qepalla të gjera që lejojnë praninë e rrezeve të diellit gjatë dimrit dhe mbrojnë shtëpinë gjatë verës.

Një nga ata shembuj për t'u ndjekur, dhe nëse llogarisim këtu në Spanjë kemi qytete me Huelva me më shumë se 3.100 orë me diell në vit, Unë nuk e di se çfarë jemi duke pritur. Pikërisht dyfishi i një rajoni si ai i përmendur në këtë post, siç është Freiburg në Gjermani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.