Sa kurseni me energjinë diellore?

Një nga avantazhet më të mira të energji dhe diellore është mundësia e kursimit të një sasie të madhe të burimeve si p.sh. energjia elektrike dhe gazi për përdorimin e sistemeve diellore, produkteve ose teknologjisë.

Me vendosjen e paneleve diellore fotovoltaike në shtëpinë ose zyrën tonë, energjia elektrike mund të kursehet nga 70% në varësi të nevojave për energji të njerëzve që janë atje dhe aktiviteteve që ata kryejnë.

Nga ana tjetër përdorimi i ngrohje diellore Në vend të kaldajave, kjo lejon kursimin ndërmjet 75% deri 85% të gazit sipas pajisjeve të blera.

Përdorimi i kaldajave të peletit të biomasës në shtëpi për ngrohje në stinët e dimrit mund të kursejë më shumë se 1000 euro në vit, kështu që investimi thithet në një kohë të shkurtër.

Këto shifra janë vlerësime pasi varet nga disa faktorë por ajo që pasqyrojnë është se është një investim i madh për të blerë pajisje ose teknologjia diellore.

Por sot ekziston një larmi e gjerë e produkteve të energjisë diellore si ngarkuesit e telefonit celular, pajisjet e ndriçimit në natyrë, ndër pajisje të tjera që mund t'ju kursejnë shumë para në faturën tuaj të gazit dhe energjisë elektrike, zvogëlojnë emetimet e dioksidit të karbonit dhe në këtë mënyrë kontribuojnë në përmirësimin të efikasiteti i energjisë të shtëpisë sonë.

Pajisja dhe përfshirja graduale e energjisë diellore në stilin e jetës sonë është një mënyrë efektive për të bashkëpunuar në përmirësimin e mjedis.

Disa pajisje janë të shtrenjta dhe të tjera jo aq shumë, por është një investim që në planin afatgjatë ia vlen jo vetëm për financat personale por edhe për të ndihmuar në përmirësimin e shëndetit të planetit.

Nëse mund të vini bast në energjinë diellore sepse është falas dhe ekologjike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   johnelunico dijo

    Nuk gjej gje ketu !!!!!