Revolucioni i rinovueshëm i Kilit dhe fqinjëve të tij

Kili

Ministri i Energjisë i Kilit, Andrés Rebolledo paraqiti ambiciozët plani i evolucionit drejt energjisë së rinovueshme në vendin tuaj, ku qëllimi është që kombi të ketë 70% të këtij lloji të furnizimit deri në vitin 2050.

Shteti ka siguruar që, "Në katër vitet e fundit, vendi ka filluar një tranzicion të energjisë që ka ndryshuar matricën e gjenerimit, duke e bërë atë më e qëndrueshme, i pastër, ekonomik dhe miqësor me mjedisin ».

Në këtë mënyrë, Kili është bërë një udhëheqës i Amerikës Latine në Energjitë e Rinovueshme Jo-Konvencionale (NCRE). Sipas sa më sipër, 17% e kapaciteti total Në vend korrespondon me energjitë e pastra dhe pritet që deri në vitin 2020 të plotësohet 20% e matricës, e cila ishte hartuar fillimisht për 2025.

Por ne mund të pyesim, çfarë janë NCRE? Brenda tyre është energjia gjeotermale, diellore, erë, baticë dhe termocentralet hidraulike. Çelësi për këtë grup është që ata ndotin më pak se burimet e tjera konvencionale të energjisë dhe kështu zvogëlojnë emetimet e CO2.

Në fakt, këto energji që nga marsi i vitit 2014, korrespondonin vetëm me 7% të totalit të matricës, duke arritur 15% në fund të vitit 2017.

Kili

Kështu, autoriteti nënvizoi reformë e thellë zbatuar në vitet e fundit u përgjigjet politikave publike të hartuara në bashkëpunim me aktorët publikë dhe privatë, duke siguruar që "sektori i energjisë të udhëheq investimet dhe ka arritur të ulë në mënyrë drastike çmimet e tij, është një fokus tërheqës për bizneset e reja dhe ka një konkurrencë të nivelit më të lartë"

Ai gjithashtu siguroi se ekziston një institucion mjedisor me rregulla të qarta dhe të qëndrueshme për investimet e huaja.

Drejtori Ekzekutiv i Imagen de Kili, Myriam Gómez, pohon se “pa dyshim, duke pasur një matricë të përqendruar në energjitë e rinovueshme dhe duke përdorur burimet tona natyrore me përgjegjësi, hapa të qëndrueshëm në të ardhmen, ato janë aspekte kryesore për imazhin e vendit tonë. Në fakt, sipas raportit të vitit 2017 nga konsulenca ndërkombëtare Ernst & Young, Indeksi i Atraktivitetit të Vendit të Energjisë së Rinovueshme, vendi renditet i gjashti në botë midis kombeve me mundësitë më të mira në zhvillimin e NCRE ”.

Përveç Kilit, ka edhe vende të tjera në Amerikë që bëjnë bast për burime të ripërtëritshme

Argjentinë

Gjithashtu Argjentina i cili kishte qëndruar indiferent dhe apatik ndaj revolucionit të rinovueshëm, ka filluar të thyejë akullin dhe të promovojë energjinë diellore. Në Jujuy, për shembull, ekziston një qytet 100% me energji diellore që ka demonstruar ndryshimin që po ndodh në Argjentinë. Vendi pret të gjenerojë 8% të matricës së tij kombëtare të energjisë duke përdorur burime të rinovueshme në dy vjet.

Meksikë

Meksika ka përuruar këtë vit fazën e fundit të një prej impianteve më të mëdha diellore në Amerikë Latine. Aura Solar I u instalua në Baja California Sur në vetëm shtatë muaj dhe që nga Shtatori 2013 ajo filloi të shndërrojë rrezet e diellit në rrymë alternative, e cila tashmë arrin një pjesë të vendit.

energjia diellore dhe çmimi i dritës

Këtë vit, uzina do të hapet në tërësinë e saj, duke gjeneruar energji të pastër për të ushqyer miliona meksikanë. Objektet e saj zënë 100 hektarë të Parkut Industrial La Paz. Qeveria meksikane thekson se impianti Aura Solar me 131.800 qeliza do të zvogëlojë ndotjen me 60 mijë tonë CO2 në vit.

Peru

Gjithashtu vende si Peruja po promovojnë përdorimin e energjisë diellore. Sfida e sektorit është të sjellë energji në 2,2 milion peruanë në zonat rurale përmes zgjerimit të rrjeteve dhe zgjidhjeve jokonvencionale siç janë panelet diellore, për të cilat do të jepet një projekt financimi, instalimi, funksionimi dhe mirëmbajtjeje .

Vende të tjera

En Panama, 31 kompani morën pjesë në tenderin e parë për prokurimin e energjisë diellore në shkallë të gjerë vitin e kaluar. Projekti po nxjerr në tender 66 MW me një investim prej rreth 120 milion dollarë

Guatemala Ka një nga impiantet më të mëdha fotovoltaike në rajon me 5 MW energji dhe afër 20 mijë panele diellore. Këtë javë Eduardo Font, Drejtori i Përgjithshëm i industrisë së letrës Painsa, tha se ata kanë planifikuar një investim prej 12 milion dollarësh në një impiant diellor 8MW.

Banka Gjermane e Zhvillimit (KFW) dha El Salvador një hua për 30 milion dollarë për kredi për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme të energjisë së rinovueshme, kryesisht diellore. Qeveria e El Salvadorit dhe tre ndërmarrjet e energjisë elektrike nënshkruan katër kontrata për prodhimin dhe furnizimin me 94 megavat të energjisë diellore për një shumë afër 250 milion dollarë.

Honduras Shtë vendi kryesor në sektorin diellor në të gjithë Amerikën Qendrore dhe i treti në rritje në Amerikën Latine. Në një kohë të shkurtër, ajo ka krijuar një duzinë impiantesh diellore në Choluteca dhe rajone të tjera të vendit.

Në vitin 2013 Kina dhe Kostarikë nënshkruan marrëveshje për 30 milion dollarë për të financuar instalimin e 50 mijë paneleve diellorë. Gjithashtu në fillim të këtij viti Instituti i Energjisë Elektrike Kosta Rika (ICE) njoftoi përparimin e një plani pilot për përdorimin e energjisë diellore rezidenciale që synon të arrijë 600 mijë konsumatorë. Në 7 vitet e fundit, 1,700 miliardë dollarë janë INVESTUAR në projekte të ndryshme të energjisë së rinovueshme (diellore, erë, hidroelektrike, ndër të tjera).

kosta-rika-vetëm-përdor-energji të rinovueshme për të prodhuar energji elektrike


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.