Radiatorët më të mirë efiçent të energjisë të vitit 2022

Radiatorët më të mirë efiçent të energjisë të vitit 2022

Ngrohja mund të kushtojë çdo herë për shkak të rritjes së faturës së energjisë elektrike. Për këtë arsye, shumë njerëz kërkojnë radiatorë me konsum të ulët për të ulur koston. Ndër Radiatorët më të mirë efiçent të energjisë të vitit 2022 Kemi ato që plotësojnë të gjitha karakteristikat që ndihmojnë në uljen e konsumit të energjisë elektrike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë radiatorët më të mirë me konsum të ulët të vitit 2022, karakteristikat e tyre dhe disa krahasime.

Çfarë është një radiator me konsum të ulët dhe si funksionon?

Radiatorët më të mirë të kursimit të energjisë të vitit 2022 në shtëpi

Radiatorët me konsum të ulët janë ata që përdorin një lëng të brendshëm të ndryshëm nga uji, më së shpeshti vaj, i cili lejon inerci më të madhe termike. Gjithashtu, duke qenë se ato kanë një shtresë alumini, prodhimi i nxehtësisë është përmirësuar. Për më tepër, ata mund të shtojnë gjëra të tilla si ekranet dixhitale për t'i planifikuar ato në bazë të kohës dhe temperaturës.

Për sa i përket konsumit të ulët të energjisë, ngrohësit elektrikë ofrojnë rehati në shtëpi në mënyrë efikase dhe ekonomike. Në përgjithësi, për të arritur rehati optimale, prodhimi i nxehtësisë duhet të merret parasysh në terma për metër katror të dhomës. Thënë kështu, në varësi të hapësirës që dëshironi të ngrohni, do t'ju duhet të zgjidhni midis një fuqie ose një tjetër. Si zakonisht, zakonisht zgjidhet një fuqi prej 90 deri në 100 vat për metër katror, kështu që një dhomë prej 10 metrash katrorë do të kërkojë nga 900 në 1000 vat.

Konsumi i radiatorëve elektrikë varet nga fuqia maksimale e pajisjes. Modeli më bazë mund të përdorë deri në 600 W energji, duke kursyer konsumin e energjisë. Nëse zgjidhni një model me fuqi më të lartë, rreth 1500 deri në 2000, mund të arrini një temperaturë më të lartë në më pak kohë, por kjo do të thotë kosto më të larta të konsumit, dhe fuqia që merrni varet nga lloji i karburantit që përdor radiatori.

Karakteristikat e radiatorëve më të mirë me konsum të ulët të vitit 2022

radiatorë efektivë

Në përgjithësi, kur blejmë do të gjejmë 3 opsione, ujë (instalim fiks), energji elektrike (rrymë nga priza) ose radiator vaji (ngrohje me vaj brenda). Nëse dëshironi të ulni koston e ngrohjes së shtëpisë tuaj në dimër, ka disa mënyra për të kursyer që janë më efikase dhe kërkojnë më pak investime. Një nga këto modele është një ngrohës me konsum të ulët, i vlerësuar nga faktorët e mëposhtëm:

Inercia termike

Një nga faktorët që ndikon në efikasitetin e energjisë është inercia termike. Me të, është e mundur të matet aftësia e pajisjes për të mbajtur nxehtësinë pas fikjes së saj. Përsëri, pjesa më e madhe e efikasitetit të arritur varet nga materiali nga i cili është bërë lavaman dhe lloji i rezistencës që ka.

materiale

Materialet e përdorura për të bërë një radiator përcaktojnë qëndrueshmërinë dhe efikasitetin e energjisë.

  • Alumini. Ata nxehen shpejt dhe janë të lirë. Megjithatë, pasi të fiket, ai humbet nxehtësinë shumë shpejt. Për këtë arsye, temperatura është më pak e qëndrueshme sepse termostati është më pak uniform. Mos harroni se nuk është një material shumë i qëndrueshëm.
  • Hekuri i shkrirë. Është i zakonshëm në radiatorët e ujit dhe përdoret më pak sepse është më i shtrenjtë dhe më i ndërlikuar për t'u instaluar. Megjithatë, është më rezistent ndaj korrozionit dhe ndikimit, ftohet më gjatë, ruan nxehtësinë dhe stabilizon temperaturat më gjatë.
  • Çeliku. Ato janë të lehta për t'u instaluar, por kanë më shumë gjasa të gërryhen, të shtrembërohen ose të copëtohen nëse përplasen.

Termostat

Jo se e kanë frigoriferët (si modelet më të lira), por është diçka që shpesh përfshijnë frigoriferët me efikasitet energjie. Nëse ka një termostat, mund të programoni temperaturën e dëshiruar dhe kur të arrijë atë temperaturë, radiatori do të fiket dhe do të ndizet përsëri kur të zbulojë se mjedisi është bërë më e ftohtë. Ky sistem parandalon që pajisja të punojë gjatë gjithë kohës dhe të konsumojë energji.

Teknologjia e radiatorëve më të mirë me efikasitet energjetik të vitit 2022

radiatorë vaji

Shumë prej këtyre ngrohësve janë bërë prej alumini për shkak të përçueshmërisë së lartë termike të metalit. Është në gjendje të thithë shpejt nxehtësinë e lëngut që qarkullon nëpër radiator në temperatura shumë të larta.

Alumini nga ana e tij, ka një kapacitet të madh për ta shpërndarë këtë nxehtësi jashtë dhe e bën këtë në mënyrë efikase. Radiatori i aluminit është projektuar për të qarkulluar ajrin brenda moduleve të tij, duke lejuar konvekcion natyral në të gjithë dhomën në të cilën është instaluar.

Nëse vendosni të blini këta radiatorë me konsum të ulët, do të shihni se ata punojnë me lëngun termik brenda, gjë që i dallon nga pajisjet e tjera më tradicionale. Ky lëng është më i dendur se vaji i përdorur në emetuesit tradicionalë dhe është më efikas sepse lë shumë pak hapësirë ​​brenda elementit të radiatorit. Substanca është shumë përçuese dhe praktike nuk ka rrezik korrozioni brenda pajisjes.

Duke qenë se janë pajisje moderne, do të keni mundësinë t'i programoni nga distanca ose t'i integroni në sistemin tuaj të automatizimit të shtëpisë. Një program i përshtatur për shtëpinë tuaj do t'ju lejojë të rregulloni orët e funksionimit të ngrohjes tuaj në një mënyrë të qëndrueshme. Disa kompani të automatizimit të shtëpisë madje zhvillojnë aplikacione celulare.

Për të rritur më tej qëndrueshmërinë e saj, mos e instaloni radiatorin nën dritare, pasi nuk do të ketë konvekcion adekuat dhe nxehtësia do të humbet. Sigurohuni që radiatorët e vendosur në dhomë të kenë elementë ngrohës të mjaftueshëm për të ngrohur të gjithë hapësirën. Për shembull: nuk do të mund të ngrohni një dhomë prej 20 metrash katrorë me radiator vetëm me tre elementë.

Nëse e rregulloni radiatorin në mur, në një lartësi prej rreth 15 cm nga dyshemeja, do ta bëni qarkun e ajrit natyror më të rrjedhshëm. Ajri i ftohtë hyn nga fundi i radiatorit, qarkullon nëpër elementët e tij ftohës, nxehet dhe në fund del nga pjesa e sipërme. Ky është cikli i duhur për konvekcion termik efikas dhe të qëndrueshëm.

Planifikimi ju lejon të optimizoni performancën e pajisjes tuaj. Aftësia për të vendosur kohën e përdorimit ndihmon për të arritur efikasitet më të madh të ngrohjes. Për shembull, radiatori mund të vendoset që të fiket në një kohë të caktuar dhe të ndizet pak para se të zgjoheni për ta mbajtur shtëpinë të ngrohtë. Po kështu, aplikacioni ju lejon ta aktivizoni atë dhe të programoni temperaturën nga distanca për një mjedis optimal në shtëpi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për radiatorët më të mirë me konsum të ulët të vitit 2022.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.